reklama

Ťažiarska spoločnosť Nafta bude hľadať v trnavskom regióne nové zdroje zemného plynu

Ťažiarska spoločnosť Nafta Bratislava chce realizovať prieskumný vrt v Dobývacom priestore Trakovice. Cieľom je overiť existenciu a plynonosnosť súvrstvia v tejto lokalite, geologickú stavbu sedimentov a získanie podkladov pre vedenie ďalšieho ťažobného ložiskového geologického prieskumu.

Nafta plánuje realizovať prieskumný vrt neďaleko Trakovíc v smere na Leopoldov neďaleko diaľnice D1, približne 13 km od Trnavy.

Práce majú prebiehať v roku 2019 a potrvajú približne 40 dní, maximálne dva mesiace. Predpokladané náklady na operáciu dosiahnu 1 milión eur.

V území katastrov obcí Trakovice a Bučany sa realizujú prieskumné práce za účelom vyhľadania zdrojov zemného plynu postupne už v 70. rokov minulého storočia.

Aktuálne pripravovaný zámer nazvaný Vrt Trakovice 13 je tak pokračovaním ložiskového geologického prieskumu.


Vrtná súprava

FOTO: Nafta, a.s.

Práce budú prebiehať na poľnohospodárskej pôde so záberom asi 60×90 metrov pre pracovnú plochu, na zhotovenie dočasných prístupových komunikácií je potrebný záber asi 1500 metrov štvorcových. Ťažiari priestor po ukončení prieskumných prác vrátia do pôvodného stavu.

Z predloženého zámeru investora vyplýva, že projektovaná hĺbka vrtu je 1050 metrov. Práce budú prebiehať pomocou mobilnej vrtnej súpravy.

Horľavý zemný plyn ako energetický zdroj – palivo, je v súčasnej dobe dôležitým artiklom v surovinovej politike štátu.

Celková spotreba v rámci Slovenska predstavuje asi 5 mld. metrov kubických ročne. Domáce zásoby zemného plynu v existujúcich ložiskách na západe a východe Slovenska sa dlhoročnou ťažbou znižujú.

„Vyhľadávanie ďalších zdrojov je preto žiadúce, nakoľko sa stávame menej závislí od dodávok z iných krajín. Spoločnosť NAFTA a.s. má v oblasti ložiskového geologického prieskumu a ťažby vyhradených nerastov – ropy a horľavého zemného plynu dlhoročné skúsenosti. V dotknutej časti územia má prevedený Dobývací priestor (DP) Trakovice, ktorý je určený od roku 1987. Od roku 1960 prebieha ložiskový geologický prieskum a ťažba zemného plynu prostredníctvom realizovaných sond v DP Trakovice a Zberného plynového strediska Trakovice, ktoré sa nachádza v katastrálnom území obce Bučany,“ zdôvodňuje potrebu realizácie činnosti a predloženia zámeru spoločnosť Nafta, a.s.

Ako konkretizuje, v Bučanoch bolo k 1. januáru 2018 vyťažených približne 123 miliónov metrov kubických horľavého zemného plynu.

„Počas doby ťažby nebola zaznamenaná ujma na životnom prostredí,“ pripomína Nafta v zámere, ktorý budú v nadchádzajúcom období posudzovať úrady a inštitúcie.


Bod označený č. 1 je priestor, kde plánuje umiestniť Nafta prieskumný vrt, bod č.2 označuje existujúci vrt medzi Trakovicami a Bučanmi

Reprofoto: Mapy.cz

Spoločnosť Nafta realizovala na jeseň 2017 v okolí Trnavy veľký seizmický geofyzikálny prieskum za účelom vyhľadať ložiská uhľovodíkov.

Terénne 3D a 2D seizmické merania slúžili na detailné zhodnotenie geologickej stavby a uhľovodíkového potenciálu oblasti severne od Trnavy, ktorá má podľa Nafty potenciál pre využitie na ťažbu zemného plynu v podobe zmesi uhľovodíkov.

Ťažiarska spoločnosť sa venuje podzemnému skladovaniu zemného plynu na Slovensku, ako aj prieskumu a ťažbe uhľovodíkov.

Podľa portálu energia.sk takmer 95 percent objemu ťažby zemného plynu na Slovensku v roku 2015 realizovala práve spoločnosť Nafta.

Objem ťažby zemného plynu na Slovensku klesá, tento trend sa snaží Nafta spomaliť prieskumnými aktivitami a zefektívňovaním ťažby.

Ulož ako PDF
Napísal 13. decembra 2018 13:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.