reklama

Spoločnosť Nafta hľadá v okolí Trnavy ložiská zemného plynu, v regióne prebieha seizmické meranie

V okolí Trnavy prebieha seizmický geofyzikálny prieskum podpovrchovej geologickej stavby. Merania sú realizované prostredníctvom výskumných vozidiel a seizmických meračov rozmiestnených na ploche približne 250 kilometrov štvorcových v lokalite severne od Trnavy. Investorom prieskumu je spoločnosť Nafta a.s., cieľom je vyhľadať ložiská uhľovodíkov, kde dosiaľ neprebiehala ťažba.

Merania majú byť ukončené v októbri 2017. Celá oblasť je rozdelená na viacero častí, v každej z nich prebieha meranie asi 2 až 3 týždne.

Oblasť severne od Trnavy má podľa spoločnosti Nafta potenciál pre využitie na ťažbu zemného plynu v podobe zmesi uhľovodíkov.

Terénne 3D a 2D seizmické merania majú slúžiť na detailné zhodnotenie geologickej stavby a uhľovodíkového potenciálu oblasti.

Zariadenia v podobe senzorov a káblov sú rozmiestnené vo viacerých obciach v okolí Trnavy, ako aj v krajine, najmä na poliach. Označené sú drevenými kolíkmi s páskou.

„Princípom meraní je generovanie seizmických vĺn na zemskom povrchu pomocou špeciálnych automobilov – vibrátorov. Vytvorené seizmické vlny sa odrážajú na jednotlivých podpovrchových rozhraniach a sú registrované na povrchu senzormi, ktoré sú navzájom pospájané káblami,“ približuje Nafta.Špeciálne zariadenia sú umiestnené na povrchu, rozmiestnili ich niekoľko stoviek

Spoločnosť Nafta pripomína, že vibrácie sa realizujú v bezpečnej vzdialenosti od budov a prirovnať ich možno k tým, ktoré vyvoláva nákladný vlak. Pocítiť ich preto možno len niekoľko desiatok metrov od miesta ich vzniku.

Vibrácie sú neškodné pre ľudí, životné prostredie a infraštruktúru.

„V minulosti realizovala spoločnosť Nafta už 15 blokov 3D seizmického merania v husto obývaných oblastiach Záhorskej a Východoslovenskej nížiny,“ konštatuje Nafta, a.s.

Projektu prebieha v niekoľkých etapách. Po príprave vstupov na pozemky nasleduje vyznačenie línií merania v teréne, rozloženie káblov, meranie vibrátormi, ktoré trvá asi 3-4 minúty a napokon vyhotovenie záznamu nameraných dát v digitálnej forme a spracovanie výsledkov meraní, ktoré poskytnú informácie o podpovrchovej skladbe oblasti.

Spoločnosť Nafta, a.s., sa venuje podzemnému skladovaniu zemného plynu na Slovensku, ako aj prieskumu a ťažbe uhľovodíkov.

Podľa portálu energia.sk takmer 95 percent objemu ťažby zemného plynu na Slovensku v roku 2015 realizovala práve spoločnosť Nafta.

Objem ťažby zemného plynu na Slovensku klesá, tento trend sa snaží Nafta spomaliť prieskumnými aktivitami a zefektívňovaním ťažby.


Územie pokryté meračmi je vyznačené na mape červenou linkou

Zdroj: Nafta, a .s.

Ulož ako PDF
Napísal 7. septembra 2017 10:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Spoločnosť Nafta hľadá v okolí Trnavy ložiská zemného plynu, v regióne prebieha seizmické meranie”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.