reklama

Spoločnosť Nafta hľadá v okolí Trnavy ložiská zemného plynu, v regióne prebieha seizmické meranie

V okolí Trnavy prebieha seizmický geofyzikálny prieskum podpovrchovej geologickej stavby. Merania sú realizované prostredníctvom výskumných vozidiel a seizmických meračov rozmiestnených na ploche približne 250 kilometrov štvorcových v lokalite severne od Trnavy. Investorom prieskumu je spoločnosť Nafta a.s., cieľom je vyhľadať ložiská uhľovodíkov, kde dosiaľ neprebiehala ťažba.

Merania majú byť ukončené v októbri 2017. Celá oblasť je rozdelená na viacero častí, v každej z nich prebieha meranie asi 2 až 3 týždne.

Oblasť severne od Trnavy má podľa spoločnosti Nafta potenciál pre využitie na ťažbu zemného plynu v podobe zmesi uhľovodíkov.

Terénne 3D a 2D seizmické merania majú slúžiť na detailné zhodnotenie geologickej stavby a uhľovodíkového potenciálu oblasti.

Zariadenia v podobe senzorov a káblov sú rozmiestnené vo viacerých obciach v okolí Trnavy, ako aj v krajine, najmä na poliach. Označené sú drevenými kolíkmi s páskou.

“Princípom meraní je generovanie seizmických vĺn na zemskom povrchu pomocou špeciálnych automobilov – vibrátorov. Vytvorené seizmické vlny sa odrážajú na jednotlivých podpovrchových rozhraniach a sú registrované na povrchu senzormi, ktoré sú navzájom pospájané káblami,” približuje Nafta.Špeciálne zariadenia sú umiestnené na povrchu, rozmiestnili ich niekoľko stoviek

Spoločnosť Nafta pripomína, že vibrácie sa realizujú v bezpečnej vzdialenosti od budov a prirovnať ich možno k tým, ktoré vyvoláva nákladný vlak. Pocítiť ich preto možno len niekoľko desiatok metrov od miesta ich vzniku.

Vibrácie sú neškodné pre ľudí, životné prostredie a infraštruktúru.

“V minulosti realizovala spoločnosť Nafta už 15 blokov 3D seizmického merania v husto obývaných oblastiach Záhorskej a Východoslovenskej nížiny,” konštatuje Nafta, a.s.

Projektu prebieha v niekoľkých etapách. Po príprave vstupov na pozemky nasleduje vyznačenie línií merania v teréne, rozloženie káblov, meranie vibrátormi, ktoré trvá asi 3-4 minúty a napokon vyhotovenie záznamu nameraných dát v digitálnej forme a spracovanie výsledkov meraní, ktoré poskytnú informácie o podpovrchovej skladbe oblasti.

Spoločnosť Nafta, a.s., sa venuje podzemnému skladovaniu zemného plynu na Slovensku, ako aj prieskumu a ťažbe uhľovodíkov.

Podľa portálu energia.sk takmer 95 percent objemu ťažby zemného plynu na Slovensku v roku 2015 realizovala práve spoločnosť Nafta.

Objem ťažby zemného plynu na Slovensku klesá, tento trend sa snaží Nafta spomaliť prieskumnými aktivitami a zefektívňovaním ťažby.


Územie pokryté meračmi je vyznačené na mape červenou linkou

Zdroj: Nafta, a .s.

Ulož ako PDF
Napísal 7. septembra 2017 10:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0.


INZERCIA

1 komentár pre “Spoločnosť Nafta hľadá v okolí Trnavy ložiská zemného plynu, v regióne prebieha seizmické meranie”

  1. 1
    firhang says:

    motali sa s tymi autami rovno okolo domov popri poli. nas dom sa tak triasol, ze sa na to zobudil synator pocas poobednajsieho spanku. tak nech panko nebalamuti…

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.