reklama

V Malženiciach pri Trnave sa pripravuje ťažba zemného plynu, v okolí obce majú vzniknúť tri vrty

Pri obci Malženice asi 10 km od Trnavy pripravuje slovenská spoločnosť Nafta a.s., výstavbu troch vrtov na ťažbu zemného plynu. V prvej fáze, ktorá má začať produkciu v roku 2024, pôjde prieskumné vrty, ktoré majú po čase kontinuálne prejsť do režimu dobývania zemného plynu.

Trojica prieskumných vrtov má v blízkom okolí obce Malženice vyrásť postupne od roku 2023. Investor tu vybuduje aj testovaciu jednotku (TJ) určenú na otestovanie produkčných vlastností ložísk horľavého zemného plynu a následné spracovanie a schválenie výpočtu zásob horľavého zemného plynu.

Súčasťou zámeru je aj vybudovanie vysokotlakových prípojok plynu od jednotlivých vrtov do TJ Malženice, elektrické rozvody medzi vrtmi a expedičný plynovod z TJ Malženice do distribučnej siete.

„Po overení dostatočne ťažiteľného potenciálu ložísk zemného plynu prejde etapa ložiskového geologického prieskumu danej oblasti kontinuálne do etapy dobývania horľavého zemného plynu na určených chránených ložiskových územiach a dobývacích priestoroch na základe osobitného povolenia dobývania výhradných ložísk horľavého zemného plynu s využitím už existujúcej technológie troch vrtov Malženice 1, 2 a 3,“ približuje spoločnosť Nafta.


Lokalita medzi Malženicami a Jaslovskými Bohunicami, v pozadí paroplynová elektráreň

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Nafta a.s. zdôvodňuje, že cieľom investície „je racionálne a efektívne využitie nerastných surovín pri súčasnom zvýšení energetickej sebestačnosti a bezpečnosti na lokálnej úrovni v tejto geografickej oblasti Slovenska“.

Jednotlivé vrty budú umiestnené v blízkom okolí Malženíc, vo vzdialenosti od 250 do 1400 metrov od obytnej zástavby. Mapu predpokladaného umiestnenia vrtov nájdete na konci článku.

Prvý z vrtov je situovaný na pravej strane pri vjazde do obce v smere od Trnavy, druhý sa nachádza za paroplynovou elektrárňou v smere k atómových elektrárňam a tretí vrt má byť situovaný v priestore za Malženicami ku katastru obcí Jaslovské Bohunice a Špačince.


Plynárenské zariadenie

Ilustračné foto: Nafta a.s.

Začiatok výstavby technologických zariadení je naplánovaný na rok 2023, prevádzka vrtov by mala odštartovať v roku 2024. Dobývanie zemného plynu odhaduje spoločnosť Nafta na 20 rokov.

Nafta a.s. očakáva, že denne získa z trojice vrtov do 500 000 metrov kubických zemného plynu. Vyťažený a upravený zemný plyn bude dopravovaný novovybudovaným expedičným plynovodom do existujúcej distribučnej siete SPP – distribúcia, a.s. Vedľajším produktom bude plynový kondenzát (gazolín) a banská voda. Tieto suroviny budú z Malženíc odvážané automobilovými cisternami.

Neptretržitú prevádzku testovacej jednotky, troch vrtov a plynovodu má zabezpečovať 12 zamestnancov, ktorí budú pracovať na tri zmeny.

Investičné náklady sú odhadované na 17 miliónov eur.

V prípade, ak bude prieskum neúspešný a testovacie vrty nepreukážu dostatočnú ekonomickú výťažnosť, spoločnosť Nafta vrty geologicky zlikviduje alebo ich upraví a poskytne ich samospráve ako zdroje vody.


Mapa umiestnenia vrtov, pre zväčšenie kliknite na obrázok

Zdroj: Nafta a.s.

Výstavba testovacej jednotky si vyžiada záber ornej pôdy s výmerou asi 11-tisíc metrov štvorcových.

Ako priblížil investor v predloženom zámere, celkový dočasný záber poľnohospodárskej pôdy predstavuje približne 167 000 metrov štvorcových, z toho asi 123 000 metrov štvorcových pre vybudovanie podzemných líniových inžinierskych sietí a 44 000 metrov štvorcových pre realizáciu vrtov.

„Predmetné zábery pre realizáciu podzemných líniových inžinierskych sietí počítajú s maximálne 12 metrov širokým pracovným pásom len na dobu ich uloženia, t. j. na dobu realizácie výstavby. V ďalších etapách táto poľnohospodárska pôda už navrhovanou činnosťou dotknutá nijako nebude,“ ozrejmila spoločnosť Nafta.

Ako doplnila, po ukončení ťažby, alebo pri negatívnom výsledku čerpacej skúšky na prítomnosť uhľovodíkov, v prípade nezáujmu samosprávy o ďalšie využitie vrtov ako zdroja vody, budú jednotlivé vrty zlikvidované.

Odstránené budú všetky nadzemné objekty a zariadenia, na ploche dočasného záberu sa bezodkladne vykoná technická a biologická rekultivácia a celá výmera dočasného záberu bude vrátená do pôvodného stavu a na pôvodné využitie.

Ulož ako PDF
Napísal 4. apríla 2023 10:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.