reklama

Developer ukázal, ako by mohol vyzerať nový obytný súbor Prúdy za areálom Lokomotívy

Bratislavská spoločnosť Terra Trnavia vypracovala zámer nového obytného súboru PRÚDY, situovaného v rovnomennej lokalite vymedzenej územným plánom na hromadnú bytovú výstavbu a plochy parkovej výsadby.

Riešené územie obytného súboru PRÚDY s výmerou 11,14 hektára je zo severnej a východnej strany ohraničené ornou pôdou využívanou na poľnohospodárske účely. V budúcnosti na základe územnoplánovacej dokumentácie mesta Trnava je zo severu územie vyhradené pre plochy parkov a z východu má pokračovať výstavba obytných súborov.

Z južnej strany je dotknutá lokalita ohraničená komunikáciou na Koniarekovej ulici a zeleným pásom, ktorý územie oddeľuje od areálu ŽOS. Na západnej strane územie susedí s obytnými domami Koniarekova a športovým areálom Lokomotíva s areálom kúpaliska a s navrhovaným lesoparkom, ktorý bude súčasťou sídelnej zelene.

Navrhovaný projekt prináša do územia nové plochy bývania, občianskej a technickej vybavenosti. Zámer podlieha schvaľovaciemu procesu zo zákona určených úradov a inštitúcií.

Developer predpokladá výstavbu na úrovni 114-tisíc metrov štvorcových podlahovej plochy, viac ako 2000 parkovacích miest, z nich má byť 1500 v suteréne a 531 na povrchu.

Vizualizácie: Terra Trnavia

Dopravné napojenie navrhovaného súboru je riešené z Koniarekovej ulice, ako aj cez dlhodobo plánované predĺženie Spartakovskej ulice.

Obytný súbor bude pozostávať z troch typov funkčných blokov – viacpodlažnej zástavby bytových domov, polyfunkcie a parkových plôch.

Jednotlivé bloky sú rozdelené hlavnou komunikáciou bulvárového typu.

Investor navrhuje celkom 19 bytových domov a 8 kombinovaných objektov s funkciou služieb – nebytových priestorov, apartmánov a bytov. Zámer počíta s realizáciou 5-podlažných objektov s jedným ustúpeným podlažím a šikmou strechou a 8-podlažných objektov s plochou strechou.

Súčasťou zámeru je tiež výstavba materskej školy, ktorá je situovaná v pokojnej zóne v nadväznosti na park sídelnej zelene. Budova predstavuje jednopodlažný objekt s kapacitou 80 detí.

Jednotlivé vnútrobloky a bulváry sú navrhnuté s dostatkom zelene s celkovou plochou viac ako 27-tisíc metrov štvorcových, z toho 2500 m2 predstavujú zelené strechy.

“Realizáciou zámeru dôjde k vybudovaniu nového moderného komplexu pre širšie vrstvy obyvateľstva so širokou ponukou plôch pre bývanie s doplnkovou funkciou občianskej vybavenosti. Navrhovaný obytný súbor je v plnom rozsahu v súlade s Územným plánom mesta Trnava,” konštatuje predkladateľ zámeru.

Predpokladané náklady na výstavbu projektu odhaduje investor na takmer 160 miliónov eur. Realizácia by mala prebiehať v rokoch 2020 až 2028.


Vyznačené územie obytného súboru Prúdy

Zdroj: Terra Trnavia

Ulož ako PDF
Napísal 2. januára 2019 22:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

56 komentárov pre “Developer ukázal, ako by mohol vyzerať nový obytný súbor Prúdy za areálom Lokomotívy”

 1. 1
  Tomas says:

  Myslim si ze developer je nejaka cyperska tatramatka. Mimochodom, Terra Trnavia to je po cypersky alebo po bratislafsky ? Vivat krajina bratislavia !

  https://finstat.sk/spolocnici-konatelia?query=Roman%20Dzamko%20%40Bratislava%20-%20mestsk%C3%A1%20%C4%8Das%C5%A5%20Star%C3%A9%20Mesto

 2. 2
  MilanTT says:

  Takze ked zhrnieme fakty: mesto ma poskytnut svoj 300 metrov dlhy zeleny pas na vystavbu komunikacie pre prave zalozenu sro-cku vlastnenu cyperskou schrankou (vid OR SR) , aby postavila na urodnej ornej pode betonovu megadzunglu. Skvely napad, ako zmiernovat dopady globalneho oteplovania, nehovoriac o vymozitelnosti prava voci cyperskej schranke, za ktorou ktovie kto stoji.

  Bomba kseft, tlieskam!

  Dufam, ze bude projektu aspon predchadzat podrobna verejna diskusia.

  • 2.1
   Pole says:

   Na tom poli ja nieco rastlo minuly rok? Ktore sidlisko v TT nieje na urodnej pode? Ked citam v clanku je ze vznikne 27 tisic metrov stvorcovych zelene v tom 2500 zelene strechy takze az taka betonova dzungla to nebude.

   • 2.1.1
    Parva Roma says:

    Na úrodnej pôde nie je napríklad sídlisko Družba a Na hlinách – Boli vybudované v areáli bývalých tehelní. Aj sídlisko Vajanského vzniklo vo vnútornom meste na starých stavebných parcelách.

    • 2.1.1.1
     Pole says:

     Predtymi tehelnami tam bolo co zeby poda?

     • 2.1.1.1.1
      Obcan says:

      Ked sa bavime o pode,tak nech sa tam pestuje nieco zmysluplnejsie,ako ta p****na repka olejka.Inak mimochodom ,Trnava je krajske mesto ktore ma napredovat a nie sa stavat najakym valalom.Treba budovat nove sidliska,nove stvrte.Treba vysadzat parky,lesoparky a ktomu vybudovat aj nejake vodne plochy.Samozrejme nezabudnut na kvalitne cesty.

  • 2.2
   Roman says:

   Kde tam vidis, ze sa bude zasahovat do toho zeleneho pasu? Toho sa investor nemoze ani len dotknut podla platneho VZN! A chodte mi uz do… aj s vasou urodnou podou. Doteraz sa tam pestuje co? akurat tak repa, tomu hovorim vyuzitie jak prasa! Ked si pod takymito tvojim dristami predstavujes podrobnu verejnu diskusiu tak dakujem pekne. Radsej sa zamysli nad dopravnym napojenim.. Treba pekne investorka zcucnut nach to kvalitne napoji na spartakovsku dole, pripadne potiahne az na piestansku, obide sa Clementisova…toto je dolezite a nie nejake kecy, ze diskusia pxe,, o slovenskô urodnej zjemi, nedaj boze nam ju zly zly investor vezme bu bu bu..ach ty bomba!

  • 2.3
   Občan says:

   Komisia stavebná, územného plánovania a dopravy :
   / povolanie tak ako si uviedli už poslanci sami /
   – predseda Adam Peciar, mechanik
   – podpredseda Magdaléna Eliášová, učiteľka ZŠ
   – členovia :
   Štefunko, manažér
   Žaťko, databázový programátor
   Kollár. obchodný riaditeľ
   Vavrová, logistka
   Hric, riaditeľ materskej školy
   Mráz,právnik
   Na čo by sme v komisii mali mať stavebných inžinierov, statikov alebo architektov ?????

 3. 3
  TT says:

  Výstavba materskej školy je málo ,treba žiadať rozširenie kupaliska o další bazen, najlepšie krytý a napojenie cesty popri kupalisku + od Kauflandu na tuto stavbu ,nakolko ta jedna cesta čo to ma spajať je malo a už dnes su problemy na tej križovatke od Spartakovskej …

 4. 4
  jar K.O. says:

  zelene strechy? asi take ako mala byt na CITY arene

 5. 5
  Doprava says:

  Tá štvrť môže byť naozaj peknou zástavbou.
  Čo ma však irituje je ten” bulvár” , ako píšu na iných weboch.
  Ten dedinský kruháčik a tá cestička su bulvárom ?
  Asi iba v hlavách niektorých na meste.
  Jedinečná šanca na adekvátne prepojenie centra mesta a obchvatu cez spartakovskú a túto novú komunikáciu, ktorá vniká mimo uzučké štuple žrlezničných mostov. Toto je dopravné riešenie pre krajské mesto ????
  Prečo nemôže mať aspom parametre študentskej ulice ?
  Tú pritom stavali už v 30 tich rokoch a mysleli na hudúcnosť ,
  To nemáme na meste normálnych projektantov dopravy a architektov ???
  Premrhaná šanca opäť. Také trnavské polovičné riešenie .
  Škoda.

  • 5.1
   Projektant says:

   Odkedy mesto robi projekty pre developera? Projekt im robil niekto iny a pocitam ze to neni finalna verzia

   • 5.1.1
    Obcan says:

    Ale mesto ma asi do toho co povedat.

    • 5.1.1.1
     Roman says:

     Konkretne co? Mesto rozhoduje o sirke cesty? ja som si myslel ze dopravny inspektorat fizli pripadne stavebny urad moze do toho kecat…Alebo to funguje tak ze Mesto (nejaka imaginarna iluminesencia) dojde a povi..ocujte chlapci noze hodzte tam 10m siroku cestu, chapete chcem to krasne siroke.. dobre MesTTo, ako keby sa stalo..wtf? Aspon nieco si prosim o tom nastudujte.. co tak zacat uzemnym planom pani? ;) ..a aby som len nep… v tomto pripade tam podla mna DI nedovoli uzke napojenie,,, jednoznacne je tam zberna komunikacia so Spartakovskej hore na mimourovnove napojenie na obchvat v uzemnom plane, ludia na Koniarekovej uz sa isto tesia na auticka ktore teda pojdu hehe, tato komunikacia musi mat parametre ako ma teraz Spartakovska, cize neviem o akych weboch tu vyssie kolega Doprava drista… kazdopadne jedna vec su mokre vizualizacie investorka, druha je vec dopravneho inspektora ty Dopravo !

     • 5.1.1.1.1
      • 5.1.1.1.1.1
       Roman says:

       Ty si radsej precitaj co pise Tim nizsie, rozsirenie Spartakovskej ma byt triedy 12/50 B3. Ak vies co to vobec je…Takze studujte pani a nepixujte. Ale opacne, pindajte ked o tom nieco viete..;)

       • 5.1.1.1.1.1.1
        Obcan says:

        Vyzera ze mudrujes a pixujes tu akurat ty.Preco by mesto nemalo konzultovat vystavbu na jeho uzemi?

        • 5.1.1.1.1.1.1.1
         TY says:

         Kde kto pise ze by mesto nemalo konzultovat vystavbu? Vsak cely ten proces schvalovania pocitam este len zacne.

        • 5.1.1.1.1.1.1.2
         Roman says:

         Ja som pisal, ze mesto robi uzemak, tam treba upierat svoj zrak, neschvaluje sirku cesty atd. Reagoval som na tie dristy ze mesto dovoli taku a taku sirku cesty co je blbost… Na to su prislusne urady, DI, stavebny atd. Mesto len tak nemoze povedat ze zly zly developer tuto stavat nebudes. Nie sme v totalite pani, na to su zakony a organy o tom rozhodujuce, mesto hra druhe husle…cely proces schvalovania si mozte pozriet na enviroportali, potom zistite ze mest ma na to mozno tak 25% dopad! Takze tak. Preto je dolezite mat kvalitnych ludi na stavebnom urade, pozemkovom fonde atd…uz je to jasne?

     • 5.1.1.1.2
      UH says:

      Roman, vyzeráš že si práve pricestoval z inej planéty.
      Mesto robí územný plán!!! Doštuduj si túto problematiku v Príručke vesmírneho cestovateľa.
      Až potom mudruj.

  • 5.2
   jojo says:

   Súhlasím s “Doprava”. To dopravné napojenie na Spartakovskú je také typické polovičné trnafské sedlácke dočasné a zaprdené. Pýta si to poriadne riešenie hodné krajského mesta ako napr. Študentská ul. alebo na Kopánke ul. Jana Hlubika, tieto ulice sú široké, v stredových ostrovčekoch je dostatok zelene stromy s veľkými korunami, kríky, kvety a vyzerá to celkovo ako mestská plnohodnotná ulica a nie ako nejaký prílepok prezentovaný v štúdii. Už sa konečne zbavme dzedzinárskeho syndrómu.

 6. 6
  Vegetačná strecha says:

  V článku sa uvádza 2.500 m2 vegetačnych plôch ako súčasť vnutroblokovych priestorov – predpokladajme že na streche podzemných garáží. Všetky navrhované bytové objekty majú rovnú strechu – vegetačné strechy by mali byť v dnesnej dobe povinne na všetkých plochych strechách vzhľadom na klimatické zmeny a manažment dažďových vôd …no o tom nie je v článku ani zmienka. Pritom výmera striech môže byť cca 1,5-2 ha plochy.

  • 6.1
   Plochy says:

   Ja tam citam ze len tie 8-poschodove budu mat plochu strechu a ostatok sikmu

   • 6.1.1
    Vegetačná strecha says:

    Veď vegetacne strechy sa robia bežne aj na šikmych strechách ;) a keď si pozrieš zverejnené materiály tak to nie je žiadny veľký sklon. Treba sa zamyslieť aj nad tým akú majú napr. vodozadržnú schopnosť (od 40-50% vyššie), aký to môže mať dopad na mikroklimu , biodiverzitu a pod. Realizovať vegetačné strechy je predpísané už roky aj v UPD, mesto ma koncepciu vzhľadom na klimatické zmeny …mala by to byť samozrejmosť.

    • 6.1.1.1
     Plochy says:

     Ty si pisal ze vsetky navrhovane bytove objekty mamu mat rovnu strechu ja som ti len napisaô ze su tam aj sikme tod vse. Cely proces este len zacina tak snad to bude v prospech tomu co si popisal.

     • 6.1.1.1.1
      Vegetačná strecha says:

      Pri tom sklone ako je prezentovaný ich môžme zjednodušiť ako rovne , keď nosným bodom môjho príspevku bolo že absentuje zmienka o vegetačnych strechách na objektoch ( to či budú na rovnych strechách alebo mierne sikmych je v teraz nepodstatné) čo by mala byť už v dnešnej dobe samozrejmosť.
      Realita je bohužiaľ taká že iba na maloktorych projektoch sa vegetačné strechy zrealizujú. Buď ich tam nemajú od začiatku a nik ich po investorovi nepožaduje, alebo sú v projektu na stavebko , no pri realizácii ich vypustia a kolaudacia prebehne bez problémov

 7. 7
  Tim says:

  Každý, kto má záujem sa môže bližšie oboznámiť so zámerom na nasledovnej adrese: https://www.enviroportal.sk/sk/eia/detail/obytny-subor-prudy-trnava

  Predmetom tohto zámeru je posúdenie výstavby a prevádzky obytného súboru v plánovanej obytnej zóne Prúdy I.b-c, vo východnej časti urbanizovaného územia mesta Trnava.

  Predĺženie Spartakovskej ulice je plánované v triede MZ 12/50, B3, v budúcnosti je na zastavanie určená celá plocha ohraničená Koniarekovou, JV obchvatom a Piešťanskou cestou (podľa schváleného územného plánu mesta).

 8. 8
  lucia says:

  Ak toto dovolíme ej to v háji. Ľudia z Koniarekovej sa namiesto na zelenú plochu budú pozerať na betónovú džungľu. Kúpalisko je malé. Petíciu treba hneď spísať. Dole na Hlbokej sa Základnou školou mala byť športová hala. Tam sa to podarilo zvrátiť. Pre koho to budú stavať? Pre srbských gastarbeietrov?

  • 8.1
   Zdravroz says:

   Ľudia, niektorí z vás to majú v živote veľmi ťažké, pretože čokoľvek sa deje, všetko musíte negovať. Keď sa nestavali byty, nebolo dobre, veď kde majú mladí ľudia bývať. Keď sa idú stavať byty, zase nie je dobre, treba to zastaviť, zvrátiť, spísať petíciu. Nič nevyhovuje. Podľa rozmýšľania niektorých z vás, by bola Trnava stále vidiecka osada, kde by všetci pracovali na roliach a nič nové by sa nesmelo budovať.

  • 8.2
   Obcan says:

   Lucia aka betonova dzungla?Si v meste nie na dedine.Tvojim rozmyslanim mohli ludia z Koniarekovej,byvajuci v rodinnych domoch v minulosti tak isto kritizovat vystavbu cinziakov okolo Pekarne,tak isto im to mohlo v tej dobe vadit.Treba zacat od seba a potom spisovat peticie.Nech sa v Trnave len pekne stavaju nove stvrte a nezahustuju sa uz zastavane uzemia.

   • 8.2.1
    Občan says:

    V članku je chybička – realizácia nie je v rokoch 2020 až 2028, to je predpokladaný termín začatia výstavby a skončenie výstavby v zámere nie je uvedené.
    V zámere spoločnosť uvádza aj tabuľku štat. úradu trvalo bývajúceho obyvateľstva v meste TT a tu je vidieť pokles občanov v rokoch 2015,2016 2017.
    Takže pre koho idú stavať ?
    Pre akých mladých ? Tých čo po ukončení VŠ odchádzajú preč ? A to už odchádzajú aj staršie ročníky cca od dožitého veku 45 a viac. A od Nového roka sa aj pre mladých menia podmienky hypotekárnych úverov. A už pár rokov trnavčania odchádzajú bývať do okolitých dedín kvôli lepším cenám nehnuteľností.
    1/3 bytov v TT je v prenájme, v prenájme sú aj rodinné domy, výstavba domov Kamenáč, Pekné pole, Parnas.

    • 8.2.1.1
     Zdravroz says:

     Štatistické ukazovatele hovoria, že najväčší odliv obyvateľov je spôsobený práve ich sťahovaním do blízkych satelitov, ktoré ponúkajú lacnejšie bývanie v porovnaní s mestom. Na to, aby trend odchodu ľudí z mesta sa minimalizoval a naštartoval sa opačný trend, musia sa v meste realizovať práve takéto rozsiahlejšie projekty. Jeden z dôležitých ekonomických ukazovateľov hovorí, že ak dopyt prevyšuje ponuku, cena rastie a naopak ak ponuka prevyšuje dopyt cena klesá. Preto, čím viacej voľných bytov v meste bude k dispozícii, tým viac daný stav bude tlačiť na ceny bytov v porovnaní s ich cenami v okolitých satelitoch. Ak bude cena bytu v meste porovnateľná s cenou bytu v jeho okolí, oslabí sa jeden z hlavných motívov uprednostňovania bývania v blízkom okolí pred bývaním v meste.

     • 8.2.1.1.1
      korekcia says:

      Zabudol si na daňový časový faktor 5 rokov.
      Veľa obyvateľov v spomínaných satelitoch čaká kým uplynie 5 rokov, aby tie satelitné nocľahárne mohli predať a vrátiť sa naspäť do civilizácie.

      • 8.2.1.1.1.1
       Mat says:

       Neviem či je to správna úvaha . Na dedine platíš nižšie dane a služby máš adekvátne nastavené ku službám ktoré dostávaš. U nás v Trnave platíš vyššie dane a služba dostávaš ako na dedine . Novovytvorená skupina zamestnancov pracujúcich pre mesto v piatom roku vládnutia nemôže pokryť potreby mesta , tie vybraté dane by sa mali využiť predovšetkým na kosenie, jarné a jesenné vyhrabávanie lístia a zbavenie verejných plôch nečistôt . Je k smiechu ako sa snažia teraz hrabať zmrznuté lístie , kto tomu velí ?

 9. 9
  hugo says:

  Občan v 2.3 si správne poukázal na nekompetentné zloženie komisie UP. To že tam nie sú žiadni odborníci nie je náhoda o to práve Fúzakovi išlo. Potrebuje analfabetov v UP ktorí budú tancovať ( stláčať gombíky ) ako on bude pískať. Fúzak zariadi všetko potrebné. Komparz netuší do čoho išiel. Nevedia že debility na FB skončili a teraz už nesú aj trestnoprávnu zodpovednosť.

 10. 10
  stavba says:

  Takže rozum sa ozval.Utekaj podať trestné oznámenie,Ty trestná zodpovednosť.Že sú komisie ktoré to musia schváliť je podľa teba nepodstatné.Len ti ich sem napíšem,aby sa ti ešte raz rozum rozsvietil:Okresný úrad,odbor starostlivosti a životné prostredie,Mestský úrad.odbor stavebný a životného prostredia,referát územného rozhodovania a stavebného poriadku.

 11. 11
  doby says:

  Občania sa majú možnosť vyjadriť v rámci prerokovania zámeru na výstavbu sídliska EIA – je to oznámené na úradnej tabuli mesta – tak všetci čo majú pripomienky alebo nesúhlasia majú možnosť svoj nesúhlas vyjadriť a bude sa musieť s ich pripomienkami mesto zaoberať. Ak túto možnosť nikto nevyužije, tak sa na veci asi nič nezmení.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.