reklama

Vlastník bývalého Cukrovaru ukázal, ako bude vyzerať 25-hektárové územie v dotyku historického centra Trnavy

Vlastník areálu bývalého trnavského Cukrovaru, spoločnosť United Industries, zverejnila vizuály, ktoré sú výsledkom štúdie unikátneho takmer 25-hektárového územia v tesnom dotyku s historickým centrom. Vyrastá tu nová obytná štvrť, ktorá má priniesť Trnave a obyvateľom mesta kvalitnú architektúru citlivo komunikujúcu so srdcom mesta. 

Projekt Cukrovar pozostáva v sektoroch A a B z celkovo 13 rezidenčných blokov, v ktorých vznikne približne 1500 bytových jednotiek v nízkopodlažných domoch, čo poskytne priestor pre viac než 4200 obyvateľov.

„V prvých troch etapách bude vybudovaných 544 bytových jednotiek a 671 parkovacích státí, z nich vyše 95% bude umiestnených v podzemných podlažiach bytových domov. Tento spôsob statickej dopravy prinesie budúcim obyvateľom pokojnú obytnú zónu a komfortné využívanie vnútroblokov,“ priblížila spoločnosť United Industries. 


Celkový pohľad na budúci areál Cukrovaru od Hospodárskej ulice. Pre zväčšenie kliknite na obrázok

Vizualizácia: United Industries

Projekt zóny bývalého Cukrovaru počíta aj s budovaním detských a športových ihrísk, ako aj rozsiahlych zelených plôch v podobe ovocného sadu, piknikovej lúky či ekoparku. „Zeleň a oddychovo-relaxačné zóny vnímame ako budúce nosné prvky tejto zóny,“ podotýka investor.  

 
Zaujímavosťou v súvislosti s aktuálnou i dlhodobou situáciu na trhu s energiami je vybudovanie kostrového vykurovacieho systému v podobe horúcovodu využívajúceho teplo z neďalekej atómovej elektrárne. Aj vďaka nemu bude projekt v energetickej triede A0, ktorá prináša budovy s minimálnou spotrebou energie.

Zachovanie génia loci územia

Hlavnou ideou investora, architektov a celého projekčného tímu je však zachovanie génia loci tejto lokality.

Tá je unikátna nielen svojím industriálnym dedičstvom, ale aj svojou rozlohou a polohou, ktorá nemá v slovenských krajských mestách vzhľadom na blízkosť k centru obdoby.

„Preto stavby situované bližšie k historickému jadru v sektore C budú obsahovať aj vyšší podiel komerčných priestorov – obchodov, reštaurácií, či kancelárií. Ideou je vytvoriť nový mestský bulvár – predĺženie Štefánikovej ulice, ktorá plynulo prepojí historické centrum s areálom Cukrovaru,“ vysvetlila spoločnosť United Industries.  

Vizualizácia: United Industries

Investor nezabudol ani na priemyselné stavby v sektore C. Podľa jeho vyjadrenia prejdú národné kultúrne pamiatky citlivou rekonštrukciou, ktorej cieľom je vrátiť hlavnej výrobnej budove, ako aj ostatným budovám, ich pôvodný vzhľad zo začiatku 20. storočia.

“Na novom námestí Augusta Stummera plánujeme tiež umiestnenie jeho sochy, ktorou vzdáme hold človeku, ktorý sa najviac zaslúžil o rozvoj cukrovarníctva v Trnave,” informoval Karol Šebo, zástupca investora.  

Podľa slov realitného konzultanta Michala Žitníka zo spoločnosti Neoreal, ktorá zabezpečuje predaj bytov v projekte Cukrovar, v júli 2022 započala výstavba I.etapy, v rámci ktorej postavia 119 bytov v štyroch bytových domoch. Polovica z týchto bytov už našla svojich budúcich majiteľov.

„Stavebné práce pokračujú v zmysle harmonogramu. Aktuálne sú vybudované všetky štyri podzemné podlažia, vzniknú tu parkovacie státia. Hrubá stavba bytových domov bude dokončená začiatkom roka 2023. S dokončením prvých štyroch bytoviek a odovzdávaním bytov novým vlastníkom sa počíta na prelome rokov 2023 – 2024,“ poznamenal.

Nedávno investor získal právoplatné územné rozhodnutie pre výstavbu II. etapy. Tá prinesie 67 bytov a tri obchodné priestory, termín ukončenia je v závere roka 2024. „Až polovica z týchto bytov má priamy výhľad na park Pri kalvárii, ktorý plánuje mesto Trnava v blízkej budúcnosti zrevitalizovať,“ doplnil Michal Žitník.

Vizualizácia: United Industries

Dopravné napojenie bytových domov pri Kalvárii

Úprava Cukrovej ulice, vrátane výstavby okružnej križovatky, zrejme započne v roku 2023. Jej dokončenie a odovzdanie do užívania je podmienkou kolaudácie bytových domov.

Jedno odbočenie bude do novej rezidenčnej zóny, druhé do susedného areálu, dve ramená povedú dopravu po Cukrovej ulici. Vnútorný ostrovček s plochou zelene bude mať priemer 12 metrov, naň nadviaže dlažobný prstenec široký dva metre a samotné teleso cesty so šírkou sedem metrov.

Súčasťou výstavby kruhovky bude aj rekonštrukcia časti Cukrovej ulice v rozsahu niekoľkých desiatok metrov v oboch smeroch pred okružnou križovatkou.

Do obytnej zóny povedie z okružnej križovatky prístupová cesta s dĺžkou 140 metrov, ako aj chodníky pre peších. Bytový dom umiestnený najlbližšie k Cukrovej ulici bude mať napojenie z podzemných garáží na slepú ulicu Pri Kalvárii, oproti kynologického klubu.

Ďalšie vizualizácie:


Celkový pohľad na budúci areál Cukrovaru od Cukrovej ulice. Pre zväčšenie kliknite na obrázky

Vizualizácie: United Industries

Ulož ako PDF
Napísal 3. novembra 2022 15:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Firmy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.