reklama

Novú éru bývalého trnavského cukrovaru odštartuje výstavba prvého rezidenčného bloku, dokončiť ho chcú v roku 2023

Začína dlhoočakávaná a pripravovaná výstavba prvých bytových domov v areáli bývalého trnavského cukrovaru. Spoločnosť United Industries, ktorá je vlastníkom 25-hektárového územia v dotyku historického centra, vrátane historických budov cukrovaru, štartuje s výstavbou úvodného rezidenčného bloku situovaného v časti susediacej s Kalváriou.

Výstavbu odštartovali v stredu 25. mája 2022 symbolicky, poklepaním základného kameňa, predseda predstavenstva United Industries Eduard Šebo, zástupca primátora Trnavy Tibor Pekarčík, konateľ realitnej spoločnosti Neoreal Michal Žitník a Martin Kulina s partnerskej spoločnosti QCM.

Úvodný rezidenčný blok v rámci I. etapy bude pozostávať zo štyroch bytových domov, celkovo postavia v rámci tejto etapy 119 bytov. V ďalšej fáze majú postaviť 67 bytov, tretia etapa počíta s 358 bytmi.

„Postupnými krokmi v priebehu nasledujúcich rokov chceme dostať do tohto územia, ktoré je priamo spojené s historickým centrom Trnavy, nový život. Okrem bytov tu vzniknú aj ďalšie objekty občianskej vybavenosti, chýbať nebude zeleň, priestory pre príjemné trávenie voľného času a mnoho ďalšieho. Som rád, že po dlhých rokoch príprav a komunikácii s mestom, odborníkmi a mnohými inštúciami sme sa dostali až sem, teda k štartu výstavby prvej etapy, ktorá je začiatkom novej éry cukrovaru,“ povedal majiteľ United Industries Eduard Šebo.


Slávnostné poklepanie základného kameňa výstavby prvých obytných domov v areáli cukrovaru, 25. mája 2022

FOTO: trnava-live.sk

Ako informoval Michal Žitník z trnavskej spoločnosti Neoreal, ktorá zabezpečuje predaj bytov v projekte Cukrovar, s dokončením prvých štyroch bytoviek a odovzdávaním bytov novým vlastníkom sa počíta na prelome rokov 2023 – 2024.

Developer plánuje dlhodobo nevyužívanú 25-hektárovú lokalitu bývalého cukrovaru premeniť na atraktívne územie, do ktorého prinesie život.

Vzniknúť tu má postupne celkovo 13 rezidenčných blokov, ako aj polyfunkčné centrum s rôznymi prevádzkami a službami.

„Projekt Cukrovar bude tvoriť nízkopodlažná zástavba s dôrazom na to, aby nebola narušená panoráma mesta, ako ani samotného cukrovaru. Súčasťou zámeru je aj citlivá obnova pôvodných historických budov trnavského cukrovaru. Lokalita bude postupne napojená aj na historické centrum mesta,“ priblížil Michal Žitník.Vizualizácie prvého rezidenčného bloku

Zdroj: Cukrovar.sk

Dopravné napojenie

Úprava Cukrovej ulice, vrátane výstavby okružnej križovatky, zrejme započne v roku 2023. Jej dokončenie a odovzdanie do užívania je podmienkou kolaudácie bytových domov.

Jedno odbočenie bude do novej rezidenčnej zóny, druhé do susedného areálu, dve ramená povedú dopravu po Cukrovej ulici. Vnútorný ostrovček s plochou zelene bude mať priemer 12 metrov, naň nadviaže dlažobný prstenec široký dva metre a samotné teleso cesty so šírkou sedem metrov.

Súčasťou výstavby kruhovky bude aj rekonštrukcia časti Cukrovej ulice v rozsahu niekoľkých desiatok metrov v oboch smeroch pred okružnou križovatkou.

Do obytnej zóny povedie z okružnej križovatky prístupová cesta s dĺžkou 140 metrov, ako aj chodníky pre peších. Bytový dom umiestnený najlbližšie k Cukrovej ulici bude mať napojenie z podzemných garáží na slepú ulicu Pri Kalvárii, oproti kynologického klubu.

Z histórie cukrovaru

Trnavský cukrovar fungoval do roku 2004, hlavným dôvodom na ukončenie činnosti po 150 rokoch bola skutočnosť, že v areáli, situovanom v tesnom dotyku historického centra Trnavy a okolitých obytných zón nebolo možné zvýšiť výrobu cukru a spracovanie väčšieho množstva repy.

„Významný nárast produkcie bol jedinou alternatívou na zachovanie a konkurencie schopnosť cukrovaru, v týchto podmienkach, najmä čo sa týka logistiky, to však už nebolo možné,“ poznamenal Eduard Šebo.

Cukrovar bol svojho času najväčším v Rakúsko – Uhorsku a dokázal denne spracovať 3500 ton rezanej repy. Potrebný nárast produkcie by znamenal enormne zvýšenú záťaž na komunikačnú sieť v meste Trnava.

Spoločnosť United Industries deklaruje, že budovy pôvodného cukrovaru, ako technické a pamiatkovo chránené pamiatky, zachová aj pre ďalšie generácie a postupne začne s ich obnovou.

FOTOGALÉRIA:

FOTO: trnava-live.sk

Ulož ako PDF
Napísal 26. mája 2022 7:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.