reklama

Unikátny fantazijný Lestival v historickom kaštieľskom parku láka na bohatý a originálny program

V Dolnej Krupej pri Trnave sa už po druhýkrát stretnú všetci, ktorí neprestali veriť na rozprávky. Unikátny rodinno-fantazijný festival s názvom Lestival sa tento rok uskutoční v sobotu 18. mája 2019 a jeho dejiskom bude opäť 17-hektárový historický park pri miestnom kaštieli, v ktorom žil a tvoril Ludwig van Beethoven. Park sa vďaka výzdobe, inštaláciám a všadeprítomným postavám z rozprávok Pavla Dobšinského a slovanskej mytológie zmení na zázračný les, ktorý otvorí bránu do sveta fantázie deťom aj dospelým.

„Lestival je vôbec prvým fantazijným festivalom na Slovensku a po prvom vypredanom ročníku sme si povedali, že to má naozaj zmysel. Aj tento rok ho najlepšie vystihuje heslo Uvidíte, čo ste ešte nevideli,“ približuje organizátorka Nikola Novotová.

Druhý ročník podujatia prinesie 14 hudobných vystúpení, medzi nimi koncerty skupín Čechomor, Puding pani Elvisovej, Hudba z Marsu, La Gioia, Akustika, speváčky Zuzany Smatanovej či speváka Martina Geišberga.

Okrem toho sa návštevníci môžu tešiť na divadelné a tanečné vystúpenia, čítania, literárne besedy, tvorivé dielne, výtvarné inštalácie a bohatý sprievodný program.

Program na troch pódiách bude nastavený trojgeneračne – tak, aby si prišli na svoje deti, rodičia aj starí rodičia.


Dejiskom unikátneho festivalu bude aj tento rok historický kaštieľsky park v Dolnej Krupej

Brány Lestivalu sa otvoria už o 8.00 hod, samotný program odštartuje o 9.30 hod, kedy víly štyroch ročných období začnú zvolávať návštevníkov k ozajstným jedlým perníkovým chalúpkam.

V areáli parku budú môcť stretnúť až 20 bytostí z Dobšinského rozprávok – Zlatovlásku, Princeznú Dlhý nos, Najvyššiu čarodejnicu, Valibuka, Dlhého, Širokého a Bystrozrakého, Vlka, Bračeka Jelenčeka, Laktibradu a ďalších. 

Okrem toho budú môcť nazrieť do Sveta víl a škriatkov, Sveta jednorožcov či Jazerného sveta, ktorému vládnu fantazijné jazerné panny.

Ďalšími atrakciami budú napríklad kŕmenie draka cukríkmi, balónové ZOO, živé chodiace stromy či lietajúce riečne ryby nad jazerom.

Najmenším návštevníkom budú k dispozícii náramky s telefónnymi číslami rodičov, aby sa v rozľahlom areáli nestratili, postieľky a siete na popoludňajší odpočinok v tieni stromov aj požičovňa tatroviek na ťahanie.

Oproti minulému ročníku pribudnú priamo v dedine stovky parkovacích miest. Okrem toho budú môcť Trnavčania každú hodinu využiť Lestibus – kyvadlovú dopravu zo zastávky na Zelenom kríčku.

Nebude to len taká obyčajná zastávka. Vďaka špeciálnej fantazijnej výzdobe bude pripomínať kus čarovného lesa, vrátane stromu s ľudskou tvárou, ktorý miluje „selfie“. Aj samotná jazda autobusom bude zážitkom.

Predpredaj vstupeniek je vo všetkých kníhkupectvách Panta Rhei, do konca apríla za zvýhodnenú sumu 10 eur. Deti do 130 centimetrov majú v sprievode dospelej osoby vstup zdarma.

Minulý rok festival navštívilo približne 4000 ľudí, tento rok má ešte väčšie ambície. Okrem Trnavčanov, ktorí majú toto jedinečné podujatie najbližšie, oslovuje ľudí zo všetkých kútov Slovenska, ale aj blízkeho zahraničia.

Zámerom podujatia je zapojiť do prípravy festivalu čo najviac obyvateľov a detí z dediny a posilňovať tak miestnu komunitu, vytvárať nové priateľstvá a odstraňovať bariéry.

Taktiež chce spropagovať kaštieľ a park v Dolnej Krupej ako výnimočnú turistickú destináciu, keďže v minulosti tu bolo rozárium grófky Márie Henriety Chotekovej s viac ako 6000 koreňmi ruží. Vypestovali tu dokonca ojedinelú čiernu ružu.

V kaštieli žil a tvoril aj hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven, ktorý tu skomponoval svoje najznámejšie dielo – Sonátu mesačného svitu. Dnes sa tu nachádza Hudobné múzeum.

V deň konania festivalu sa uskutoční aj Noc múzeí. Vystúpenia a aktivity budú v rámci oboch podujatí prebiehať paralelne, takže návštevníci si budú môcť vybrať to, čo ich zaujme.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 21. apríla 2019 1:03. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.