reklama

Rozhovor so Simonou Petrík: Na čo nezabudnúť pri príchode dieťaťa, aby vám neušlo ani euro

Poslankyňa NR SR Simona Petrík navštívila v rámci svojich výjazdov po Slovensku krátko pred Veľkonočnými sviatkami Trnavu. Spolu s evanjelickým teológom Ondrejom Prostredníkom a ďalšími hosťami diskutovali o európskom Slovensku. Simona Petrík sa dlhodobo zaoberá aj problematikou rodín a žien, verejnosť často informuje aj o sociálnych otázkach, ako sú zmeny v materskej a rodičovskej dovolenke, rôzne príspevky a podobne.
Dnes vám prinášame rozhovor so Simonou Petrík na tému „na čo nezabudnúť pri príchode dieťaťa na svet, aby vám neušlo ani euro“.

S akými praktickými problémami sa rodičia najčastejšie stretávajú pri plánovaní a narodení dieťaťa?

– Rodičia často nevedia, na aké dávky majú nárok alebo hľadajú postup, akým spôsobom si na ne uplatniť nárok. Odporúčam všetkým budúcim rodičom preštudovať si knihu Materská môjho kolegu Jozefa Mihála, ktorý ponúka naozaj praktické rady, ako naplánovať príchod dieťatka aj finančne.
Vďaka Jozefovi, rodičia už celkom dobre ovládajú problematiku materského, ale možno nevedia, že okrem materského majú nárok aj na ďalšie jednorazové dávky spojené s narodením dieťaťa. Medzi takéto patrí napríklad príspevok pri narodení dieťaťa vo výške 829,86 eur pri prvom až treťom dieťati ľudovo nazývaný „kočíkovné“. Pri štvrtom a ďalšom dieťati sa znižuje na 151,37 eur. Príspevok poskytuje miestny Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a je potrebné oň požiadať.

Menilo sa niečo vo výške materskej pre rok 2019?

– Od nového roku je napríklad možné, aby jeden rodič poberal materské na jedno dieťa a zároveň druhý rodič materské na druhé dieťa. Takéto súbežné poberanie príspevkov doteraz nebolo možné.

Sú nejaké novinky aj pre rodičov, ktorí poberajú rodičovský príspevok?

– Zmena tiež nastala v tom, že ak boli na rodičovskej dovolenke naraz obaja rodičia, čo zákon nezakazoval, boli obaja z pohľadu zdravotného poistenia poistencami štátu. Zmena nastala v tom, že po novom môže byť poistencom štátu len rodič, ktorý má dieťa prevzaté do riadnej starostlivosti a druhý rodič síce môže byť súčasne na rodičovskej dovolenke, musí si však platiť poistné na verejné zdravotné poistenie.


Simona Petrík na stretnutí v Trnave

Má teda aj otec nárok na materskú?

– Áno, okrem matky má nárok na materské aj otec, pokiaľ splní podmienky nemocenského poistenia. To znamená, že za posledné dva roky si musel minimálne 270 dní platiť nemocenské poistenie a o materské požiadať buď s existujúcim nemocenským alebo v ochrannej lehote. Otec má nárok poberať materské v období 28 týždňov, najneskôr do troch rokov veku dieťaťa. Ak nevznikol nárok na materské matke, otec môže nastúpiť na rodičovskú dovolenku a poberať materské najskôr šesť týždňov po pôrode.

V poslednom čase sú však medializované prípady, kedy Sociálna poisťovňa odmietla priznať materské otcom. Čo v takom prípade robiť?

– Mnohí oteckovia popri materskej naďalej pracujú a nie je tým podľa poisťovne zabezpečená riadna starostlivosť o dieťa. Zákon pritom nezakazuje mať otcom počas poberania materského príjem z iného zdroja, než z ktorého o materské žiadali, odporúčam však vyhnúť sa problémom a dohodnúť si prípadnú prácu počas takejto rodičovskej dovolenky na skrátený pracovný úväzok, prípadne dohodu. U podnikateľov sa dosahovanie zárobku počas rodičovskej dovolenky neskúma.

Máte trojročnú dcéru. Ako zvládate starostlivosť o dieťa a prácu poslankyne?

– Nevyváram, nežehlím a nesnažím sa byť dokonalou mamou. Mala som šťastie na bezproblémové tehotenstvo, tak som cestovala za voličmi s bruškom, pokiaľ som vládala. Po pôrode sa výkon mandátu dal zvládnuť vďaka kombinácií šťastných okolností. Zorka bola zdravá, za čo som nesmierne vďačná. Najväčšími pomocníkmi bol môj manžel a moja mama, ktorí mi pomáhali vždy počas schôdzí parlamentu sa o Zorku postarať. Dobiehala som za ňou domov vždy, keď sa dalo a niekedy som ju mala aj so sebou v práci.

Odporučili by ste ženám vstup do politiky po svojej skúsenosti v politike?

– Pre mamy – zamestnankyne je väčšinou oveľa náročnejšie skĺbiť prácu s materstvom. Máloktorí zamestnávatelia u nás umožňujú flexibilitu alebo skrátené úväzky, čo je škoda. Zišlo by sa ich zvýhodniť.
Politika je často pracovne a časovo nárazová, je treba cestovať a časté sú aj večerné rokovania. Ale aspoň je flexibilná. Chcem aj touto cestou povzbudiť ženy, aby sa verejne angažovali. Politika je miestom pre nás, kým si samé nepresadíme zmeny ako dostupnosť škôlky pre každé dieťa od 3 rokov, nikto iný to za nás neurobí, pretože to nikdy nebude prioritou.

Čo by ste vy chceli zmeniť?

– Systém sociálnych dávok na Slovensku žiaľ tlačí rodičov do jednej šablóny – trojročná rodičovská s každým dieťaťom a potom späť do práce. Každá rodina je však iná, aj každé dieťa je iné. Mojou víziou je krajina, kde si každý rodič bude môcť vybrať, ako dlho bude s dieťatkom doma a štát mu poskytne skutočne európske služby a podporu – škôlky, jasle, detské kútiky, flexibilné poberanie rodičovského príspevku či viac možností pre oteckov, ako sa podieľať na starostlivosti o svoje deti. Niekto chce byť dlhšie doma ako sú tri roky a niekto kratšie. Starostlivosť rodiča o svoje dieťa však nikdy nesmie znamenať prepadnutie sa do chudoby.

(pk)


Simona Petrík (druhá zľava) a Ondrej Prostredník (vľavo) počas diskusie v Trnave

FOTO: (2x pk)

Ulož ako PDF
Napísal 25. apríla 2019 9:41. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.