reklama

Na Hlavnej ulici vytvoria trnavskí výtvarníci opäť nápis #TRNAVA

Aj vám prirástol nápis #TRNAVA, ktorý zdobil pešiu zónu počas minulého roka k srdcu? Nebuďte smutní, dobrou správou je, že tento rok bude nápis zdobiť trnavské korzo opäť. Čo je však ešte lepšou správou? Nápis bude niesť nové maľby od staro – nových autorov, uvádza v tlačovej správe mesto Trnava.

Trnavská pešia zóna bude mať opäť dominantu, ktorá bude určite na väčšine fotografií z Trnavy tak, ako to bolo počas minulého roka.

Po všetkých našich významných kultúrnych pamiatkach sa stane práve tento nápis povinnou zastávkou na prechádzke Trnavou. 9-metrový nápis #TRNAVA v sobotu 27. apríla 2019 pomaľujú mladí umelci priamo na ulici medzi 10. a 18. hodinou pred Hlavnou 17.

Nebude chýbať hudba, pohodlné sedenie a osviežujúce občerstvenie pripravené pre všetkých, ktorí sa prídu pozrieť, ako sa preglejková konštrukcia mení na umelecké dielo.


Plagát

Každý zo siedmich znakov dostane vlastnú kreatívnu víziu, o ktorú sa postarajú výtvarníci Naďa Salbotová Fecaninová, Zuzana Branišová, Tatiana Vrtochová alias Da linka, Eva Šrubařová, Zdenka Haas, Stanislav Leffler alias Rýna a žiaci SZUŠ Pablo: Veronika Srnáková, Elena Schwarzová, Natália Palšovičová, (Olívia Dlasková-náhradník).

Nápis #TRNAVA je tzv. hashtag, teda kľúčové slovo označené mriežkou, ktoré sa používa predovšetkým na sociálnych sieťach.

Uľahčuje vyhľadávanie príspevkov s podobným obsahom, prepája ich a charakterizuje. Hlavnou myšlienkou trnavského hashtagu je vytváranie pocitu spolupatričnosti a príslušnosti k svojmu mestu. Sme rozdielni, ale spája nás mesto, v ktorom žijeme.

Tento nápad čerpá inšpiráciu zo zahraničia a snaží sa vizuálne pútavou formou hovoriť o tom, že hrdosť na to, odkiaľ pochádzame, môže byť súčasťou našej identity.

Príďte sa pozrieť, čo týto výtvarníci vytvoria priamo na ulici pred vašimi očami.

Po dokončení ostane nápis na svojom mieste až do jesene. V prostredí pešej zóny s mestskou vežou v pozadí bude zaujímavou kulisou na fotografie a selfies okoloidúcich. Ak sa vám výsledok ich práce bude páčiť, spravte si s ním fotku a zdieľajte ju na sociálnych sieťach. A nezabudnite na hashtag #TRNAVA.

Dielo, ktoré umelec namaľuje nebude v ďalšom roku pretreté, na pôvodné písmená sa totiž prilepí nová 2D doska kopírujúca písmeno. Podstatou bude, že tieto diela budú ďalej žiť svojím životom a skrášľovať interiéry kancelárii, bytov, či iných priestorov a samozrejme tešiť svojich nových majiteľov.

(TS)

Čím je výnimočné toto výtvarné podujatie pre vás?

Odpovedá: Miloš Čápka – výtvarný pedagóg, 22-ročná pedagogická prax v odbore, absolvent Pedagogickej fakulty UK v Trnave (Slovenský jazyk – Výtvarná výchova), autorská výtvarná tvorba – maľba

Stretnutie blízkych energií v centrálnom priestore mesta, tie vytvárajú pozitívne energetické pole i komunitu so zmyslom pre motiváciu, tak prepotrebnú pre život v tomto meste.
Ide o jedinečnosť výtvarneho projektu, aktuálne predstavenie výtvarníkov trnavského regiónu pri tvorbe letného hashtagu, smerovanie k tradícii.
Námetové východiská pri maľbe písmen autori čerpajú z autentickej tvorby a po formálnej i obsahovej stránke rezonujú s výtvarným programom autora. (Je to podmienka živosti a životnosti tohto projektu i jeho účinnosti v mnohých paralelných rovinách). Hashtag tak prekonáva prvoplánovosť atrakcie a naberá atribúty happeningu či performance, stáva sa tak živým umeleckým dielom.
Pozoruhodnosť, neprehliadnuteľnosť, v zastúpení autorov vo vzťahu so SZUŠ PABLO, prirodzené vyplynutie, stretnutie v centrálnom priestore pešej zóny, kde škola sídli. V strategickom priestore bankového a obchodného sektoru vysiela svoj étos.
Zmysluplnosť školy a energie výtvarných pedagógov premietnutá vo frekvencii, mladých výtvarníkov vychovaných školou.

Ulož ako PDF
Napísal 26. apríla 2019 10:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Na Hlavnej ulici vytvoria trnavskí výtvarníci opäť nápis #TRNAVA”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.