reklama

Pešiu zónu znovu vyzdobí deväťmetrový nápis #TRNAVA, pomaľujú ho opäť trnavskí výtvarníci

Aj vám prirástol nápis #TRNAVA, ktorý zdobil pešiu zónu počas minulého roka k srdcu? Dobrou správou je, že tento rok bude nápis zdobiť trnavské korzo opäť. Čo je však ešte lepšou správou? Nápis bude niesť nové maľby od staro – nových autorov.

Trnavská pešia zóna bude mať opäť dominantu, ktorá bude určite na väčšine fotografií z Trnavy tak ako to bolo počas minulého roka. Po všetkých našich významných kultúrnych pamiatkach sa stane práve tento nápis povinnou zastávkou na prechádzke Trnavou.

Deväťmetrový nápis #TRNAVA v sobotu 6. mája 2017 pomaľujú mladí umelci priamo na ulici medzi 10. a 18. hodinou pred Hlavnou 17. Nebude chýbať hudba – Dj Shakul, pohodlné sedenie a osviežujúce občerstvenie pripravené pre všetkých, ktorí sa prídu pozrieť, ako sa preglejková konštrukcia mení na umelecké dielo.


Takto vyzeral nápis #TRNAVA v roku 2016

FOTO: Peter Cagala

Každý zo siedmich znakov dostane vlastnú kreatívnu víziu, o ktorú sa postarajú výtvarníci Martin Krajčovič – Fyris, Tatiana Vrtochová – Da linka, Dominika Žáková, Simona Čechová, Mgr. art. Klaudia Šimuničová, Zuzana Branišová a žiaci Súkromnej základnej umeleckej školy Pablo: Olívia Dlasková, Ema Hečková, Lujza Čambálová.

Nápis #TRNAVA je tzv. hashtag, teda kľúčové slovo označené mriežkou, ktoré sa používa predovšetkým na sociálnych sieťach. Uľahčuje vyhľadávanie príspevkov s podobným obsahom, prepája ich a charakterizuje.

Hlavnou myšlienkou trnavského hashtagu je vytváranie pocitu spolupatričnosti a príslušnosti k svojmu mestu. Sme rozdielni, ale spája nás mesto, v ktorom žijeme. Tento nápad čerpá inšpiráciu zo zahraničia a snaží sa vizuálne pútavou formou hovoriť o tom, že hrdosť na to, odkiaľ pochádzame, môže byť súčasťou našej identity.

Príďte sa pozrieť, čo týto výtvarníci vytvoria priamo na ulici pred vašimi očami. Po dokončení ostane nápis na svojom mieste až do jesene. V prostredí pešej zóny s mestskou vežou v pozadí bude zaujímavou kulisou na fotografie a selfies okoloidúcich. Ak sa vám výsledok ich práce bude páčiť, spravte si s ním fotku a zdieľajte ju na sociálnych sieťach. A nezabudnite na hashtag #TRNAVA.

Novinkou podujatia bude to, že dielo, ktoré umelec namaľuje nebude v ďaľšom roku pretreté, na pôvodné písmená sa totiž prilepí nová 2D doska kopírujúca písmeno, po sezóne sa táto maľba spolu s doskou odlepí a vydraží na charitatívnom podujatí.

Umelci potom rozhodnú, ako zmysluplne sa peniaze za ich tohto využijú. Podstatou bude, že tieto diela budú ďalej žiť svojím životom a skrášľovať interiéry kancelárii, bytov, či iných priestorov a samozrejme tešiť svojich nových majiteľov.

Čím je pre vás výnimočné toto výtvarné podujatie?

Mgr. Miloš Čápka – výtvarný pedagóg, 22-ročná pedagogická prax v odbore, absolvent Pedagogickej fakulty UK v Trnave (Slovenský jazyk – Výtvarná výchova), autorská výtvarná tvorba – maľba

„Stretnutie blízkych energií v centrálnom priestore mesta, tie vytvárajú pozitívne energetické pole i komunitu so zmyslom pre motiváciu, tak prepotrebnú pre život v tomto meste.
Ide o jedinečnosť výtvarneho projektu, aktuálne predstavenie výtvarníkov trnavského regiónu pri tvorbe letného hashtagu, smerovanie k tradícii..
Námetové východiská pri maľbe písmen autori čerpajú z autentickej tvorby a po formálnej i obsahovej stránke rezonujú s výtvarným programom autora. (Je to podmienka živosti a životnosti tohto projektu i jeho účinnosti v mnohých paralelných rovinách). Hashtag tak prekonáva prvoplánovosť atrakcie a naberá atribúty happeningu či performance, stáva sa tak živým umeleckým dielom.
Pozoruhodnosť, neprehliadnuteľnosť, v zastúpení autorov vo vzťahu so SZUŠ PABLO, prirodzené vyplynutie, stretnutie v centrálnom priestore pešej zóny, kde škola sídli. V strategickom priestore bankového a obchodného sektoru vysiela svoj étos.
Zmysluplnosť školy a energie výtvarných pedagógov premietnutá vo frekvencii, mladých výtvarníkov vychovaných školou.“

Zastúpenie v Hasthagu 2017 :
študentky SZUŠ Pablo: Olívia Dlasková, Ema Hečková, Lujza čambálová.
výtvarný pedagógovia SZUŠ Pablo: Mgr.Táňa Vrtochová, Mgr. Art. Klaudia Šimuničová
bývalí žiaci výtvarných pedagógov školy: Mgr.Art Dominika Žáková, Martin Krajčovič

Zastúpenie v Hasthagu 2016:
študentky SZUŠ Pablo: Agátka Klimešová, Katarína Ožvaldová, Sára Rajtoková.
výtvarný pedagóg SZUŠ Pablo: Táňa Vrtochová
bývalá žiačka výtvarných pedagógov školy: Dominika Žáková

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 25. apríla 2017 11:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Pešiu zónu znovu vyzdobí deväťmetrový nápis #TRNAVA, pomaľujú ho opäť trnavskí výtvarníci”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.