reklama

Vystúpenie popredného cimbalistu Daniela Skálu sľubuje mimoriadny zážitok

Skladby významných autorov súčasnosti, špičkový interpret a špeciálny koncertný nástroj je zárukou mimoriadneho zážitku. Takým bude bezpochyby druhý koncert z cyklu komorných koncertov b-minor, ktorý organizuje kultúrne centrum Malý Berlín. Predstaví sa na ňom Daniel Skála, český cimbalista, skladateľ, improvizátor a priekopník moderného koncertného cimbalu.

Daniel Skála pochádza z Ostravy. Hru na cimbal študoval okrem iného na Lisztovej akadémii v Budapešti u výraznej pedagogickej a hráčskej osobnosti Ilony Szeverényi. Ako cimbalista získal mnohé ocenenia na interpretačných súťažiach doma i v zahraničí. So svojím cimbalom vystupoval aj v povestnej newyorskej Carneggie Hall.


Daniel Skála

VIDEOPOZVÁNKA:

Cimbal je typický pre strednú Európu, no hráva sa na ňom na celom Balkáne. Významné miesto má v rómskej a maďarskej hudobnej tradícii.

Prvý koncertný cimbal, ktorý poslúžil na povýšenie nástroja nad vtedy bežnú ľudovú či pouličnú tvorbu, zostrojil Václav József Schunda v roku 1874. Rodák od Prahy svoju dielňu založiť v Budapešti. Odvtedy sa cimbal úspešne rozšíril do celého sveta a pevné miesto má v mnohých významných symfonických orchestroch.

Program koncertu tvoria skladby významných autorov, ktoré sú podľa Skálových slov „vážně skvělé“. Okrem skladieb Jaromíra Dadáka Sonáta pro cimbál a Variace na lidovou píseň „Janko, Janko, zlá noviny“, zaznejú napríklad skladby Aloisa Hábu alebo György Kurtága. Chýbať nebude Skálova minuloročná kompozícia Neopaganiniana č. 1.

Koncert sa uskutoční 11. mája o 19.00 hod. V kultúrnom centre Malý Berlín na Štefánikovej 4 v Trnave.

Vstupné na podujatie je 8 € a lístky si môžete zakúpiť v online predpredaji na stránke MaxiTicket.sk. Cena vstupenky na mieste v deň konania je 10 €.

Z verejných zdrojov podujatie podporil hlavný partner Fond na podporu umenia v rámci projektu Malý Berlín 2019.

Ulož ako PDF
Napísal 8. mája 2019 16:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.