reklama

Sedem obcí v okolí Trnavy sa spojilo a inštalovalo kontajnery na drobný elektroodpad

Sedem obcí v okolí Trnavy sa spojilo a inštalovalo kontajnery na drobný elektroodpad.

Kontajnery na drobný elektroodpad úspešne fungujú vo viacerých mestách na Slovensku. Doteraz ich však nemala žiadna obec, keďže by to bolo podľa slov iniciátora projektu zavedenia kontajnerov v siedmich obciach okresu Trnava Mareka Boháčeka finančne náročné a neefektívne.

„Aj tu však platí, kde je vôľa, tam je aj cesta. Preto sa sedem obcí v regióne spojilo v pilotnom projekte a v týchto dňoch v každej z nich nainštalovali červený kontajner,“ konštatuje Boháček.

Okruh, na ktorom môže zberné auto naraz zobrať odpad zo všetkých siedmich kontajnerov, vytvorili obce Horné Orešany, Dolné Orešany, Suchá nad Parnou, Smolenice, Trstín, Boleráz a Bohdanovce nad Trnavou.


Inštalácia kontajnera na elektroodpad

FOTO: Marek Boháček

„Chceli sme občanom umožniť jednoduchšie separovanie elektroodpadu, a to celoročne, nielen počas jarného a jesenného zberu. Aj týmto by sme radi zvýšili úroveň recyklovania v našej obci, ktorá minulý rok dosiahla 32%,“ hovorí za obec Horné Orešany iniciátor projektu Marek Boháček.

Do tohto typu kontajnerov patrí, zjednodušene povedané, všetok elektroodpad, ktorý sa tam zmestí, okrem monitorov, televízorov, žiariviek a výbojok.

Patria sem tiež batérie, akumulátory či telefónne prístroje.

Drobné elektrospotrebiče alebo batérie doteraz často končili v bežnom komunálnom odpade, pretože ľudia si s nimi nezvykli chodiť do zberných dvorov, resp. nie všetky zúčastnené obce zberný dvor majú.

„Recyklovať sa pritom dá až 95% drobných elektrospotrebičov a z nich až 80% materiálu je možné opätovne využiť. Napríklad recyklovaním 27 starých mobilných telefónov sa získa až 1 gram zlata. Inak je na toto množstvo zlata potrebné vyťažiť tri tony rudy,“ poukázal Boháček.

Kontajnery pre obce poskytla organizácia zodpovednosti výrobcov pre elektrozariadenia Asekol SK.


Inštalácia kontajnera na elektroodpad

FOTO: Marek Boháček

Ulož ako PDF
Napísal 9. mája 2019 12:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.