reklama

Festival Víno Tirnavia ponúkne najlepšie vína v histórii súťaže

Sedemnásty ročník súťaže Víno Tirnavia priniesol dva rekordy. Prvým je najvyššia kvalita súťažných vín v histórii podujatia, druhým je najvyšší počet ocenení. Renomovaní hodnotitelia vín zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a Talianska udelili 9. a 10. mája 2019 dovedna deväť titulov šampióna súťaže, šesť veľkých zlatých medailí, päťdesiatdeväť zlatých a osemdesiatšesť strieborných medailí, informuje trnavská radnica.

„Je to najúspešnejší ročník našej súťaže. Ešte nikdy sme tu nemali také nádherné, elegantné a harmonické vína ako tento rok. Naozaj sa oplatí prísť na ich verejnú degustáciu, ktorá sa uskutoční 31. mája a 1. júna na Hlavnej ulici a nádvorí radnice. K vínam pripravujeme aj originálne drobnôstky na zahryznutie a nebude chýbať ani príjemne ladená hudba. Verím, že aj počasie sa vydarí a Trnavčania si náš jarný festival vín pod holým nebom tentokrát naplno vychutnajú,“ povedala spoluorganizátorka súťaže Klára Ondrušová z referátu propagácie a marketingu kancelárie primátora.

Ilustračné foto

Súťaž Víno Tirnavia si za roky svojej existencie vydobyla v radoch odbornej verejnosti pozíciu najuznávanejšej slovenskej súťaže a renomé má už aj v zahraničí.

Dôkazom sú špičkové vína, ktoré tento rok prihlásili do súťaže vinári z Toskánska, Španielska, Bordeaux alebo zo susednej Moravy.

„Vďaka našej snahe neustále zavádzať nové poznatky sa súťaže zúčastňujú tí najlepší vinári so svojimi najlepšími vínami. Napríklad, Víno Tirnavia je jediná súťaž, kde si vinári môžu zvoliť dobu dekantácie, aby vína naplno rozvinuli svoju chuť a vôňu,“ povedal prezident súťaže Tibor Vittek.

Podľa jeho slov sú vína vďaka minuloročnému horúcemu letu bohaté, s plným telom aj arómami, takmer polovicu vzoriek však tvoria aj vyzreté prémiové vína z predchádzajúcich rokov.

Výrazné zastúpenie majú šumivé vína a po prvýkrát sa návštevníci festivalu Víno Tirnavia budú môcť vo väčšej miere zoznámiť aj s novou, ale stále populárnejšou kategóriou oranžových a naturálnych vín. Biele vína sú zastúpené šesťdesiatimi percentami, červené dvadsiatimi štyrmi, ružové približne desiatimi percentami a nechýbajú ani ovocné vína.

„Milovníci vína určite ocenia aj odrodovú skladbu. Prvé miesto si dlhodobo udržuje Rizling rýnsky tesne nasledovaný odrodami Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Frankovka modrá. Zo zaujímavostí možno spomenúť odrody ako Mília, Noria, Hron, Catarratto, Monastrel, Tempranillo, Garnacha, Nero d’Avola, Svojsen, Cabernet cortis či Auxerois,“ doplnil Tibor Vittek.

Atmosféru ochutnávky najlepších vín zo Slovenska, Moravy, Talianska, Španielska a Francúzska umocní aj nový koncept degustácie vín v historickom centre Trnavy, ktoré je svedkom slávnej histórie trnavského vinárstva.

Ulož ako PDF
Napísal 14. mája 2019 8:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.