reklama

Analýza dát zo SIM kariet: Do hlavného mesta cestuje takmer 12-tisíc Trnavčanov, do Trnavy dochádza 27-tisíc ľudí

Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave a spoločnosť Market Locator zbierali počas dvoch týždňov na konci roku 2018 dáta o pohybe viac ako 1,3 milióna SIM kariet. Zozbierané anonymizované dáta ukazujú pohyb obyvateľov na území Bratislavského a Trnavského samosprávneho kraja. Analýzu vytvorili pre Bratislavskú integrovanú dopravu, a.s. (BID).

Výstupy boli spracované na základe dátovej vzorky signalizačných lokalizačných dát o pohybe SIM kariet troch operátorov – Telekomu, Orange a O2. Sledovaným obdobím bolo štrnásť po sebe nasledujúcich dní od 26. novembra do 9. decembra 2018.

Analýzu si dala vypracovať Bratislavská integrovaná doprava, a.s., ktorá je koordinátorom Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji.

„Naším hlavným cieľom bolo zistiť potenciál a toky SIM kariet v rámci Bratislavského a Trnavského kraja. Dnes máme ďalší doplnkový zdroj dát, ktorý využívame na plánovanie a zvyšovanie kvality verejnej dopravy v regióne,“ povedala generálna riaditeľa BID Zuzana Horčíková.

„Údaje, ktoré máme k dispozícii, sú z pohľadu ich objemu, bezprecedentné . Bratislavská integrovaná doprava vďaka tomu získala dáta na plánovanie a skvalitňovanie verejnej dopravy a tiež na plánované rozširovanie do susedného Trnavského kraja,“ uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.


Pre zväčšenie kliknite na obrázok

Zdroj: BID

Doteraz prezentované základné dáta poskytujú aj niekoľko zaujímavých informácií o Trnave.

Z analýzy vyplýva, že v sledovanom období sa nachádzalo v meste Trnava v nočných hodinách (v čase 23.00 – 05.59 hod.) 65 746 SIM kariet.

Pre porovnanie, ku koncu roka 2018 žilo v meste Trnava podľa údajov trnavskej matriky oficiálne prihlásených približne 63 900 ľudí s trvalým pobytom.

Z analýzy mobility tiež vyplýva, že do Trnavy denne dochádza 27-tisíc ľudí.

Najviac ich je z Bratislavy – takmer 10-tisíc. Z miest a obcí na území Trnavského kraja dochádza do Trnavy 14-tisíc ľudí, najviac z okresu Trnava, nasledujú obyvatelia okresov Galanta, Hlohovec či Piešťany.

Z bydliska v Bratislavskom kraji dochádza do Trnavy denne približne 3000 ľudí.

Do Bratislavy denne cestovalo v sledovanom období 11 600 Trnavčanov, do obcí a miest na území Trnavského kraja dochádza denne niečo cez 10-tisíc obyvateľov mesta, ďalších 3000 ľudí dochádza do miest a obcí v Bratislavskom kraji.

Do hlavného mesto cestuje denne 64-tisíc obyvateľov Trnavského kraja, opačným smerom, do Trnavského kraja cestuje denne 49-tisíc Bratislavčanov

Z údajov, ktoré boli zozbierané za obdobie od 26. 11. 2018 do 9. 12. 2018 vyplýva, že na území Bratislavského a Trnavského kraja bolo lokalizovaných 1 329 654 SIM kariet, ktoré mali dennú aj nočnú polohu na území niektorého z krajov.

Z toho 925 397 kariet malo dennú a nočnú lokalizáciu v tej istej obci a 404 257 kariet dochádzalo do inej obce.

„Zozbierané dáta budú slúžiť na prípravu dokumentu, ktorý poslúži ako podklad na rozšírenie Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) do susedného Trnavského kraja. Už v priebehu leta by malo dôjsť k integrácii železničného uzla Trnava do IDS BK, vďaka čomu cestujúci z Trnavy budú môcť pri cestovaní do Bratislavy a celého Bratislavského kraja využívať všetky výhody IDS BK. V najbližších mesiacoch spracujeme dokument, ktorý posúdi možnosti a etapizáciu rozšírenia IDS BK do Trnavského kraja,“ doplnila Zuzana Horčíková.

Spracované výstupy z dát o lokalizácii polôh SIM kariet poskytne Bratislavská integrovaná doprava na vyžiadanie aj ďalším samosprávam a orgánom štátnej správy.

Projekt je spolufinancovaný z programu Európskej únie INTERREG SubNodes.

Zdroj: BID

Ulož ako PDF
Napísal 12. júna 2019 9:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Analýza dát zo SIM kariet: Do hlavného mesta cestuje takmer 12-tisíc Trnavčanov, do Trnavy dochádza 27-tisíc ľudí”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.