reklama

Útvar hlavného kontrolóra spochybnil vykázané straty dopravcu za MHD vo výške 77-tisíc eur. Mesto bude chcieť peniaze naspäť

Hlavná kontrolórka mesta Trnava Monika Černayová odprezentovala na septembrovom mestskom zastupiteľstve informatívnu správu o výsledkoch ukončených a stave rozpracovaných kontrol v období od 17. júna do 15. septembra 2020. Na základe požiadavky mestského zastupiteľstva sa v tomto období Útvar hlavného kontrolóra zaoberal aj preverovaním potreby náhrady straty dopravnej spoločnosti ARRIVA Trnava za rok 2018 za prevádzkovanie MHD.

Ako vyplýva zo správy z prezentovanej Monikou Černayovou, počas kontroly v účtovníctve spoločnosti ARRIVA zistili 24 rôznych pochybení.

Dopravca si podľa Útvaru hlavného kontrolóra mesta Trnava neoprávnene účtoval a na základe toho požadoval od mesta finančné kompenzácie okrem iného za nesprávne vyúčtované náklady za pohonné hmoty, nadhodnocoval náklady na odpisy dlhodobého majetku, účtoval si náklady na opravy a údržbu dlhodobého majetku, ktoré časovo a vecne nesúvisia s kontrolovaným obdobím, neoprávnene zvýšil náklady na prevádzkovú réžiu alebo účtoval náklady za zamestnanca, ktorý nepracoval pre MHD Trnava.


Hlavná kontrolórka Monika Černayová

Reprofoto: trnava.videostream.sk

“Počas výkonu kontroly povinná osoba ani po viacerých urgenciách nepredložila požadované údaje týkajúce sa strediska MHD Trnava vo forme výstupov z účtovníctva, napríklad účtovný denník, obraty jednotlivých účtov, zborník. Ku kontrole boli predložené rôzne tabuľkové prehľady s argumentáciou, že v roku 2018 prebiehala významná transformácia účtovníctva spoločnosti a personálne zmeny, preto nie sú priame výstupy z účtovníctva súvisiace s výkonmi poskytnutými mestu Trnava k dispozícii,” uviedla vo svojej správe hlavná kontrolórka.

Vo finančnom vyjadrení kontroly Útvar hlavného kontrolóra uvádza, že “potreba náhrady straty sa znižuje o 77 321,62 eura na čiastku 13 732,38 eura”.

Spoločnosť ARRIVA k zisteniam kontrolórov zaslala námietky, ktoré útvar považuje za neopodstatnené, “z dôvodu, že námietky svojim obsahom nespochybňovali pravdivosť, preukázateľnosť a úplnosť kontrolných zistení”.

V reakcii na zistenia Útvaru hlavného kontrolóra mesta Trnava poslanec Matej Lančarič poukázal na skutočnosť, že “hlavná kontrolórka Trnavského samosprávneho kraja zistila, že ARRIVA si účtovala za rok 2019 až o 457 852 eur viac, ako mala”.

“Napriek tomu, že sa nijako nezvýšili výkony MHD v Trnave, nepribudli žiadne nové linky, žiadne nové zastávky, dokonca linka č. 15 bola zrušená, z prehľadu skutočných výdavkov na MHD v Trnave je zrejmé, že výdavky na MHD napriek tomu enormne rastú. Medzi rokmi 2017 až 2020 ide o viac ako 900-tisíc eur. Medzi rokmi 2017 a 2018 bolo navýšenie o viac ako 400-tisíc eur a práve za rok 2018 Útvar hlavného kontrolóra odhalil až 24 kontrolných zistení,” poukázal M. Lančarič.

Na základe toho dal Lančarič poslanecký návrh na vykonanie kontroly potreby náhrady straty dopravcu ARRIVA Trnava za rok 2019.

S návrhom sa mestské zastupiteľstvo stotožnilo a vykonanie kontroly schválilo.

“Konanie spoločnosti ARRIVA nepovažujem za korektné. Budeme podnikať kroky, aby sme peniaze získali naspäť. Necháme si spracovať internú analýzu, aké sú naše možnosti. To, že tie peniaze budeme chcieť naspäť, je istota. Postupne budú nasledovať kontroly všetkých časových období, kedy sme s týmto dopravcom boli v zmluvnom vzťahu,” reagoval primátor Peter Bročka.

Mesto Trnava v polovici júla 2020 vyhlásilo tender na na prevádzkovateľa Mestskej autobusovej dopravy na obdobie desiatich rokov. Podľa aktuálnych informácií sa zatiaľ prihlásili dvaja uchádzači, lehota na predkladanie ponúk trvá do 9. októbra 2020.

Výdavky za MHD z rozpočtu mesta Trnava podľa Záverečného účtu:

2017 – 1 104 261 eur
2018 – 1 525 571 eur
2019 – 1 590 733 eur
2020 – 2 025 000 eur (3. aktualizácia rozpočtu)

Ulož ako PDF
Napísal 1. októbra 2020 11:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

17 komentárov pre “Útvar hlavného kontrolóra spochybnil vykázané straty dopravcu za MHD vo výške 77-tisíc eur. Mesto bude chcieť peniaze naspäť”

 1. 1
  na hruškách says:

  Nero a spol nachytaní na hruškách
  Takže od r. 2017 do 2020 navýšenie pre Arrivu o 1.826.000 eur
  slovom jeden milión osemstodvadsaťšesť tisíc eur
  ZA NIČ !!!!!!!
  žiadne nové linky, intervaly, zástavky, nič …
  Peniaze občanov a podnikateľov miznú v čiernej diere
  Pripomínam že zvýšené dane boli o 3,8 mil € teda polovica odišla ako darček Arrive
  Blahoželám voličom Trnavy a Nerovej sekte.

  • 1.1
   skupinka says:

   Ešte chýba táto infoška :
   Trnava momentálne hľadá vo verejnom obstarávaní dopravcu, ktorý bude v meste najbližších desať rokov poskytovať služby mestskej autobusovej dopravy.

   Predpokladaná hodnota zákazky bola vyčíslená na 29 miliónov eur bez DPH.

   Rovnakú súťaž vyhlásila Trnava aj minulý rok, vtedy s predpokladanou hodnotou 24,3 milióna eur, neprihlásil sa však do nej nikto.

   Čachle machle
   Chalani a devy navýšili len tak ďalší baget o 4,7 melónika
   Už sa chystá na vyše na 10 rokov . MHD Trnava zlatá baňa pre skupinku.

   strašne ale strašne to smrdí

 2. 2
  no coment says:

  Tomuto nerozumiem. Najprv schválili bez mihnutia oka 1,4 mil € ako dotáciu pre Arivu a potom zrazu zistili, že Ariva ich od 2017 doteraz odrb@va.
  To čo je za divadlo ? Poslanci dostávajú podklady k MZ min 2 týždne dopredu a vedeli o správe kontrolórky tak prečo to schválili ?
  Sú pri zmysloch alebo sú spolupáchatelia ?
  Čo robili štatutári mesta ako sa starajú 3 roky o naše peniaze ?
  Richtár vicerichtárka a 2 vicerichtár + 25 zaspatých spolupáchateľov – ste priamo osobne zodpovední za nečinnosť a zlú správu cudzieho majetku.

 3. 3
  hlas says:

  Veľmi veľavravné boli aj mozgové pochody niektorých zadubených poslancov pri hlasovaní o pokračovaní hĺbkovej kontroly Arrivy hlavnou kontrolórkou
  Správne a zodpovedne hlasovali
  – Beňo, Farkaš, Fúzak, Galbavý,Guniš, Horváthová,Kollár, Kramár,Lančarič, Mráz, Neštický,Novota, Šarmír,Uhlík
  Zbabelo a podozrivo sa zdržali
  – Cabanová, Ekhardt,Eliášová,Hric,Krajčo,Šujan,Štefunko
  Idiotsky proti kontrole – Zaťko

  Tí čo ste sa zdržali a boli proti nechcete kontrolu tam kde sú jasné zistenia ?
  Za koho kopete ?

  • 3.1
   maxim says:

   Hádaj…

  • 3.2
   hlas 2 says:

   Ešte treba doplniť hlasovanie o tých čo tam boli ale zrazu zmizli a nehlasovali
   – Nemčovská, Pekarčík

  • 3.3
   ABC says:

   Človek by nadobudol dojemne , nebyť vysokej morálnej kvality LT a nášho vodcu, že príprava na MZ bola veľmi dôsledná. Vedeli kto bude hlasovať za kontrolu a k nim priradili zopár svojich akože nesúlad v radoch LT. Potom sa zopár zdržalo , dvaja odkráčali z rokovacej sály a jeden hlasoval proti. Človekovi sa na jazyk tlačí veta organizovaná skupina. Takto to je čo, návhr nedostal 50% hlasov a je zametený pod stôl. Bude nasledovať KAKA ?

  • 3.4
   Maska says:

   Toto hlasovanie vyzlieklo tzv Lešiu Trnavu donaha.
   Už je iba ilúzia a virtuálna realita na fejsbúku že je lepšia.
   Zrazu niektorí nehlasovali za to čo je ich psia povinnosť – kontrola.
   Namiesto toho idú brániť kontrole
   Falošnú MASKU MAJÚ DOLE !!
   Nemyslím tým rúšku.

 4. 4
  Jan says:

  Teraz bude hlavná kontrolórka kontrolovaná či dodržiava fond pracovnej doby, či prvá pozdraví poslancov čo sa zdržali hlasovania, hlasovali proti, alebo sa vôbec nezúčastnili hlasovania. Skrátka a dobra bude na muške.

 5. 5
  mlyny melú says:

  Len tak ďalej.
  Na rade je Steffe, FCC, Tavos …
  To bude plaču a škrípania zubov

 6. 6
  Fero Jahoda says:

  “Konanie spoločnosti ARRIVA nepovažujem za korektné. Budeme podnikať kroky, aby sme peniaze získali naspäť. Necháme si spracovať internú analýzu, aké sú naše možnosti. To, že tie peniaze budeme chcieť naspäť, je istota. Postupne budú nasledovať kontroly všetkých časových období, kedy sme s týmto dopravcom boli v zmluvnom vzťahu,” reagoval primátor Peter Bročka.

  kto bol doteraz PRIMÁTOROM? :O

 7. 7
  KAKA says:

  Každý sa tu čuduje
  že sa takto rabuje
  Kde je KAKA
  na čo čaká ?

 8. 8
  hejter says:

  Jeden kandidát v roku 2014 sľuboval komplexný audit v mestských spoločnostiach a na mestskom úrade. Neviete niekto, aké boli výsledky?

  • 8.1
   hoax says:

   Všetko ide podľa plánu
   – Steffe dosadená riaditeľka Smeráčka
   – Tavos dosadený riaditeľ Smerák
   – FCC šľape ako hodinky
   – Arriva nie je mestská ale ládujeme tam milióny

   Všetko ide ako po masle
   Čo by si ešte chcel ? My sme spokojný a ty utekaj zaplatiť dane …

  • 8.2
   haloo says:

   uhádne niekto , kto bol v tom čase najlepšie vyhodnotený so svojim tímom

 9. 9
  tunel says:

  Z FB PB
  TRNAVA NEPOĽAVUJE A UKAZUJE, ŽE SA TO DÁ
  Cyklo-Bus TUNEL za svetlé zajtrajšky !

 10. 10
  haloo says:

  Uhadne niekto, kto bol v tom čase na urade vyhodnotený ako najlepší so svojím tímom ,

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.