reklama

Útvar hlavného kontrolóra spochybnil vykázané straty dopravcu za MHD vo výške 77-tisíc eur. Mesto bude chcieť peniaze naspäť

Hlavná kontrolórka mesta Trnava Monika Černayová odprezentovala na septembrovom mestskom zastupiteľstve informatívnu správu o výsledkoch ukončených a stave rozpracovaných kontrol v období od 17. júna do 15. septembra 2020. Na základe požiadavky mestského zastupiteľstva sa v tomto období Útvar hlavného kontrolóra zaoberal aj preverovaním potreby náhrady straty dopravnej spoločnosti ARRIVA Trnava za rok 2018 za prevádzkovanie MHD.

Ako vyplýva zo správy z prezentovanej Monikou Černayovou, počas kontroly v účtovníctve spoločnosti ARRIVA zistili 24 rôznych pochybení.

Dopravca si podľa Útvaru hlavného kontrolóra mesta Trnava neoprávnene účtoval a na základe toho požadoval od mesta finančné kompenzácie okrem iného za nesprávne vyúčtované náklady za pohonné hmoty, nadhodnocoval náklady na odpisy dlhodobého majetku, účtoval si náklady na opravy a údržbu dlhodobého majetku, ktoré časovo a vecne nesúvisia s kontrolovaným obdobím, neoprávnene zvýšil náklady na prevádzkovú réžiu alebo účtoval náklady za zamestnanca, ktorý nepracoval pre MHD Trnava.


Hlavná kontrolórka Monika Černayová

Reprofoto: trnava.videostream.sk

„Počas výkonu kontroly povinná osoba ani po viacerých urgenciách nepredložila požadované údaje týkajúce sa strediska MHD Trnava vo forme výstupov z účtovníctva, napríklad účtovný denník, obraty jednotlivých účtov, zborník. Ku kontrole boli predložené rôzne tabuľkové prehľady s argumentáciou, že v roku 2018 prebiehala významná transformácia účtovníctva spoločnosti a personálne zmeny, preto nie sú priame výstupy z účtovníctva súvisiace s výkonmi poskytnutými mestu Trnava k dispozícii,“ uviedla vo svojej správe hlavná kontrolórka.

Vo finančnom vyjadrení kontroly Útvar hlavného kontrolóra uvádza, že „potreba náhrady straty sa znižuje o 77 321,62 eura na čiastku 13 732,38 eura“.

Spoločnosť ARRIVA k zisteniam kontrolórov zaslala námietky, ktoré útvar považuje za neopodstatnené, „z dôvodu, že námietky svojim obsahom nespochybňovali pravdivosť, preukázateľnosť a úplnosť kontrolných zistení“.

V reakcii na zistenia Útvaru hlavného kontrolóra mesta Trnava poslanec Matej Lančarič poukázal na skutočnosť, že „hlavná kontrolórka Trnavského samosprávneho kraja zistila, že ARRIVA si účtovala za rok 2019 až o 457 852 eur viac, ako mala“.

„Napriek tomu, že sa nijako nezvýšili výkony MHD v Trnave, nepribudli žiadne nové linky, žiadne nové zastávky, dokonca linka č. 15 bola zrušená, z prehľadu skutočných výdavkov na MHD v Trnave je zrejmé, že výdavky na MHD napriek tomu enormne rastú. Medzi rokmi 2017 až 2020 ide o viac ako 900-tisíc eur. Medzi rokmi 2017 a 2018 bolo navýšenie o viac ako 400-tisíc eur a práve za rok 2018 Útvar hlavného kontrolóra odhalil až 24 kontrolných zistení,“ poukázal M. Lančarič.

Na základe toho dal Lančarič poslanecký návrh na vykonanie kontroly potreby náhrady straty dopravcu ARRIVA Trnava za rok 2019.

S návrhom sa mestské zastupiteľstvo stotožnilo a vykonanie kontroly schválilo.

„Konanie spoločnosti ARRIVA nepovažujem za korektné. Budeme podnikať kroky, aby sme peniaze získali naspäť. Necháme si spracovať internú analýzu, aké sú naše možnosti. To, že tie peniaze budeme chcieť naspäť, je istota. Postupne budú nasledovať kontroly všetkých časových období, kedy sme s týmto dopravcom boli v zmluvnom vzťahu,“ reagoval primátor Peter Bročka.

Mesto Trnava v polovici júla 2020 vyhlásilo tender na na prevádzkovateľa Mestskej autobusovej dopravy na obdobie desiatich rokov. Podľa aktuálnych informácií sa zatiaľ prihlásili dvaja uchádzači, lehota na predkladanie ponúk trvá do 9. októbra 2020.

Výdavky za MHD z rozpočtu mesta Trnava podľa Záverečného účtu:

2017 – 1 104 261 eur
2018 – 1 525 571 eur
2019 – 1 590 733 eur
2020 – 2 025 000 eur (3. aktualizácia rozpočtu)

Ulož ako PDF
Napísal 1. októbra 2020 11:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Útvar hlavného kontrolóra spochybnil vykázané straty dopravcu za MHD vo výške 77-tisíc eur. Mesto bude chcieť peniaze naspäť”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.