reklama

Cez víkend sa uskutoční druhý ročník Trnavského dňa dizajnu

Trnavský deň dizajnu mal vlani svoju premiéru. Návštevníci prežili príjemný deň v spoločnosti slovenských dizajnérov, počas ktorého sa dozvedeli veľa o udržateľnosti v móde. V sobotu 22. júna 2019 sa bude na Nádvorí (Štefánikova 4) konať jeho druhý ročník.

Tak ako aj minulý rok, aj tentoraz vzniká Trnavský deň dizajnu ako spoločná iniciatíva kancelárie Zdravého mesta Trnava, dizajnového obchodíku Kumšt a občianskeho združenia Publikum.sk, ktoré stojí aj za kultúrnym centrom Malý Berlín

„Boli sme veľmi radi, že sa nám podarilo Trnavský deň dizajnu organizovať v takejto silnej kooperácii. Vďaka tomu vznikol program, ktorý presahoval náš pôvodný zámer a nadobudol vďaka tomu aj výrazný ekologický a spoločenský rozmer,“ uznáva Petra Adamková zo združenia Publikum.sk.

„Prvý rok bol veľmi vydarený a pevne veríme, že taký bude aj tento nasledujúci,“ vysvetľuje za Zdravé mesto Trnava Petra Vráblová. „Vieme, že zdravie nie je len naša psychická a fyzická podoba, ale aj prostredie, ktorom žijeme. No a práve s tým veľmi úzko súvisí to, čo si kupujeme, nosíme, či dokonca to, čo nám len tak visí v skrini a často končí ako odpad.“

Ilustračné foto

Trnavský deň dizajnu propaguje ekologickejšiu a zodpovednejšiu módu a dizajn. Počas celého dňa preto na Nádvorí (Štefánikova 4) nájdete trh najmä so slovenskými výrobkami – jeho jedna časť bude venovaná módnym značkám, ktoré sa snažia tvoriť v súlade s koncepciou pomalej módy (slow fashion) a druhá bude opäť venovaná mladému dizajnu.

„Pri výbere predajcov ma vždy dokáže nadchnúť, koľko šikovných ľudí na Slovensku máme,“ s nadšením komentuje prípravu Viktória Komarňanská z obchodíku Kumšt. Slovenský dizajn svojou kvalitou aj pestrosťou určite návštevníkov presvedčí, že sa oplatí nakupovať aj od lokálnych tvorcov.

Rozmach dovozu bežných výrobkov z krajín, v ktorých je práca omnoho lacnejšia, má totiž nezanedbateľný ekologický dopad na planétu.

Video:

Keďže Trnavský deň dizajnu je prioritne zameraný na udržateľnosť, či už v móde alebo v domácnosti, tému podporí počas celého dňa niekoľko besied a workshopov z oblasti slow fashion a upcyklácie.

Návštevníci si napríklad budú môcť ušiť vlastné vrecká na potraviny či urobiť si vlastnú domácu kozmetiku a pre deti je v pláne napríklad tvorivá dielňa, počas ktorej si s pomocou čičmianskych vzorov môžu vyrobiť malé brošne či prívesky.

Podujatie vo večerných hodinách uzavrie špeciálne vydanie podujatia PechaKucha Night Trnava vol. 30 v kultúrnom centre Malý Berlín, na ktorej sa budú môcť návštevníci viac dozvedieť nielen o tvorbe niektorých dizajnérov pozvaných na Trnavský deň dizajnu, ale aj vypočuť si zaujímavé životné cesty k umeniu, ktoré prídu porozprávať rôzni grafickí dizajnéri či významní výtvarníci.

Podujatie sa uskutoční aj vďaka podpore z verejných zdrojov od Fondu na podporu umenia.

Ulož ako PDF
Napísal 18. júna 2019 11:52. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.