reklama

Prinášame podrobný program Trnavského dňa dizajnu

V sobotu 22. júna 2019 sa uskutoční na Nádvorí (Štefánikova 4) druhý ročník Trnavského dňa dizajnu. Od 13.00 h do večera čaká na návštevníkov nielen dizajnový trh a trh so zodpovednou módou, ale aj množstvo sprievodného programu.

Celé podujatie sa už pri výbere predajcov niesol v znamení zodpovedného nakupovania a životného štýlu. Tému sa organizátori rozhodli podporiť aj besedami so zaujímavými hosťami, tvorivými dielňami a dokumentárnymi filmami, ktoré ponúkajú napríklad pohľad do zákulisia fungovania módneho priemyslu.

Besedy rozoberú upcykláciu v módnom priemysle i úlohu plastov v každodennom živote

Pozvanie na besedu priamo na Nádvorí prijala Katarína Hutyrová, jedna zo zakladateľov úspešného secondhandu Nosene, ktorého koncept sa opiera o upcykláciu oblečenia spojenú s podporou týraných žien.

Na pódiu mladú podnikateľku vystrieda profesor Pavel Alexy, ktorý pôsobí na bratislavskej STU, kde sa venuje výskumu polymérov a spolu so svojimi kolegami vyvíja novú generáciu plastov. V besede s ním sa diváci dozvedia aj to, kedy má použitie plastov zmysel a aká je ich budúcnosť.

Ďalšou hosťkou bude sochárka a dizajnérka Táňa Zacharovská, ktorá je autorkou zábavnej arkádovej hry, pomocou ktorej sa môžu deti učiť, ako správne triediť odpad. Napokon, poslednou spovedanou bude Lucia Bobeková, ktorá sa venuje ručnej výrobe kozmetiky. Vysvetlí, čím sa podomácky vyrobená kozmetika líši od tej, ktorú nájdete v regáloch supermarketov.

Ilustračné foto: TDD

Z tvorivých dielní si odnesiete brošne, vlastnú nášivku, či nové vrecúška na zeleninu

Popri dizajnovom a módnom trhu sa bude na Nádvorí konať aj niekoľko tvorivých dielní. Pre deti od 8 rokov sú prichystané dve dielne, prvá bude prebiehať pod vedením sochárky Niny A. Šoškovej, s ktorou si budú môcť pripraviť pekné brošne či prívesky na motívy čičmianskych vzorov.

Pre tie deti, ktoré rady experimentujú je zas určený workshop kyanotypie, na ktorom si budú môcť zastaranou fotografickou technikou preniesť grafiku na papier či plátenú tašku.

Návštevníci si budú môcť potlačiť vlastnou linorytinou záplatu alebo tričko, ušiť si vlastné vrecúško na zeleninu a ovocie či uvariť si domáci balzam na pery alebo pleťové sérum.

Program doplnia dokumentárne filmy premietané v Malom Berlíne a večer venovaný umeniu

Ak sa návštevníkom zažiada schladiť sa, môžu sa utiahnuť do Veľkej sály kultúrneho centra Malý Berlín, kde sa bude premietať niekoľko zaujímavých dokumentov.

Tie zachytávajú nielen pozadie módneho priemyslu, ale napr. aj absurdnú predstavu o západnom svete, ktorú si vytvárajú pracovníci recyklačných spoločností na základe množstva vyhodeného odevu, ktorý sa k ním dostane na spracovanie.

Výber filmov dopĺňajú krátke animované videá, ktoré sa venujú celkom zbytočnému plastovému odpadu, ktorý produkujeme pri každodennom živote.

Trnavský deň dizajnu vo večerných hodinách uzavrie obľúbené podujatie PechaKucha Night Trnava vol. 30, na ktorom sa budú môcť návštevníci viac dozvedieť nielen o tvorbe niektorých dizajnérov pozvaných na Trnavský deň dizajnu, ale aj vypočuť si zaujímavé životné cesty k umeniu, ktoré prídu porozprávať maliari, grafickí dizajnéri či významní výtvarníci.

Podrobný program celého Trnavského dňa dizajnu je dostupný na webovej stránke kultúrneho centra Malý Berlín.

Organizátormi podujatia sú kancelária Zdravého mesta Trnava, občianske združenie Publikum.sk a obchodík Kumšt. Realizuje sa vďaka podpore z verejných zdrojov od Fondu na podporu umenia a aj vďaka finančnej podpore spoločnosti L.A.D.plus.

PROGRAM:

13:00 – 20:00 – na Nádvorí – Dizajn market a slow fashion market

Besedy – na pódiu Nádvoria
14.00 h. – Dopad módy na život(né prostredie)
15.30 h. – Beseda s prof. Pavlom Alexym o plastoch
17.00 h. – Hravé a zábavné triedenie odpadu
18.00 h. – Bezobalová kozmetika

Workshopy
– na Nádvorí
13.30 h. – zdarma – pre deti od 9 rokov – Čačky mačky z čičmanskej truhličky
15.00 h. – 3 € – Potetuj si tričko so #zaplataj
17.00 h. – zdarma – Vrecúška na ovocie a zeleninu
18.30 h. – 5 € – Vyrob si vlastnú kozmetiku

– Malá sála Malého Berlína
14.30 h. – 3 € – pre deti od 8 rokov – Workshop kyanotypie

– Malá galéria na Nádvorí
16.00 h – 19. 00 h – zdarma – Obludnosti: hra o šírení konšpirácií

Filmové premietania – Veľká sála Malého Berlína
14.30 h. – The True Cost
16.30 h – The Story of… Bottled Water; Microbeads; Microfibers
17.00 h – Unravel
17.30 h – Udita (Arise)

Ulož ako PDF
Napísal 20. júna 2019 13:16. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Prinášame podrobný program Trnavského dňa dizajnu”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.