reklama

V trnavskom kníhkupectve si môžete kúpiť novú publikáciu venovanú kinu Hviezda

„Len k málo stavbám v mestskom prostredí sa viaže toľko nostalgických spomienok ako ku kinu,“ uvádzajú hneď v úvode autori novej publikácie venovanej obľúbenému trnavskému kinu Hviezda, ktorú vydalo združenie Publikum.sk koncom júna. Nedá sa s nimi nesúhlasiť. Kino predsa býva dejiskom prvých rande, miestom stretnutí kamarátov či príjemným spestrením rodinných popoludní.

Panoramatické kino Hviezda postavili začiatkom 70. rokov pre veľký dopyt obyvateľov po filmovom programe v čase, keď v Trnave fungovalo hneď niekoľko iných kín.

Dnes je Hviezda z nich posledné, ktoré ešte stále funguje.

Patrí medzi štyri kiná, ktoré vznikli v spoločnom československom štáte podľa rovnakého vzorového projektu.

Každé z nich – tri na Slovensku a jedno v Českej republike – má však svoje špecifiká, bolo prispôsobené okoliu a mestskej štruktúre a tiež bolo jedinečne dotvorené menšími umeleckými zásahmi.


FOTO: Publikum.sk

Publikácia s názvom Panoramatické Kino Hviezda sa venuje nielen kontextu typizovanej výstavby v socializme, ale aj významu panoramatických kín v Česko-Slovensku a špecifikám trnavského projektu.

Vďaka bohatému obrazovému materiálu z verejných aj súkromných archívov zachytáva predchádzajúci vzhľad Paulínskej ulice, výstavbu kina i jeho pôvodné funkčné riešenia.

Dobové fotografie dokončeného kina navyše podčiarkujú jednoduchý, no harmonický výraz, ktorý stavbe vštepili architekti a kvality krytého vstupu do kina, ktorý ponúka prístrešok a pritom pozýva návštevníka, aby vstúpil do sveta filmu.

Knižka je dielom štvorice študentov Teórie a dejín umenia na Trnavskej univerzite – Adriána Kobetiča, Adama Korcsmárosa, Patrika Krajčoviča a Zuzany Miklánkovej.

Vyšla v limitovanom náklade 300 kusov a ak vás jej téma zaujala alebo máte rovnako ako tvorcovia vrelý vzťah k trnavskému mestskému kinu, nájdete ju v predaji len v Kníhkupectve AF na Štefánikovej 5.

Cena publikácie 4 eurá predstavuje výšku nákladov na tlač, nejde teda o komerčnú aktivitu.

Ulož ako PDF
Napísal 27. júna 2019 0:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.