reklama

Letné Nádvorie ponúkne skvelé koncerty a zaujímavé filmy

Rovnako ako vlani, aj tento rok počas letných mesiacov pripravilo Nádvorie bohatý koncertný a filmový program. Unikátny verejný priestor Nádvoria vznikol spojením niekoľkých pozemkov v tesnom susedstve Trojičného námestia v Trnave. Dostanete sa naň buď prechodom z námestia alebo zo Štefánikovej 4.

K letu patrí kino pod holým nebom

V júlovom programe návštevníci nájdu pestrý filmový výber. Projekcie sú, tak ako celý letný program na Nádvorí, zdarma a začínajú sa vždy po zotmení o 21:30.

Premietania Letného kina na Nádvorí otvorí už 5. júla nemecký životopisný film Brankár o legendárnom futbalistovi Manchestra City, Bertovi Trautmannovi. Ten sa musel v novej domovine vyrovnať so svojou minulosťou strávenou v nemeckej armáde počas druhej svetovej vojny. Dráma je výborným príkladom filmu, ktorý nesúdi, ani neponúka zjednodušené posolstvá, ale je srdečným a verným príbehom o vyrovnaní sa so svojimi rozhodnutiami.

O týždeň na to, 13. júla, Nádvorie ponúkne austrálske sci-fi Upgrade, ktorý diváka zavedie do blízkej budúcnosti, v ktorej sú rôzne rozšírenia a vylepšenia ľudského tela štandardom. Patrí medzi klasické B-éčkové filmy, ktoré však prekonajú očakávania zaujímavými nápadmi, vzrušujúcou akciou i hereckými výkonmi.

Ilustračné foto

Pre milovníkov bláznivých francúzskych komédií je ako stvorené dielo scenáristickej a režijnej dvojice Erica Toledanoa Oliviera Nakacheho, ktorých celkom zaslúžene preslávila dráma Nedotknuteľní. Tá sa ľahkosťou a šarmom pohybovala medzi vážnymi i úsmevnými momentmi v živote svojich hrdinov. Inak tomu nie je ani v prípade komédie Kým nás svadba nerozdelí o tom, ako zorganizovať ozaj veľkolepú oslavu manželstva na francúzsky spôsob. Tá sa premieta 20. júla.

Prvú polovicu filmového leta uzavrie nemecká snímka Balón o neúprosnom závode s časom, ktorý vedú dve východnemecké rodiny. Túžia dostať sa za železnú oponu, no ich prvý pokus odletieť podomácky vyrobeným balónom zlyhá. Úrady sú im na stope, a tak im nezostáva nič iné, len sa o útek pokúsiť v rekordnom čase opäť.

O hudbu a zábavu nebude núdza

Už počas prvej júlovej soboty sa budú Nádvorím šíriť silné tóny spoločného koncertu najslušnejších slovenských rapových legiend a ich hudobného hosťa až z amerického Connecticutu. Modré hory a Ceschi vystúpia 6. júla s vlastným i spoločnými pesničkami, na ktorých sa zabavia znalci žánru i tí, ktorí hudobnému žánru zo zámoria ešte len dávajú šancu.

Nasledujúci víkend na Nádvorie zavíta v sobotu 12. júla priamo z tohtoročného festivalu Pohoda orchestrálna zostava hudobníčok z Afganistanu. Vystupujú pod názvom Zohra, čo je pomenovanie perzskej bohyne hudby. Spoločne nielenže prezentujú hudobnú tradíciu a špeciálne nástroje stredného východu, popri tom však pomocou hudby sa snažia vrátiť pomery v ich rodnej krajine do normálnych koľají.

Hudba bola totiž v Afganistane posledných 30 rokov, od sovietskej invázie cez striktný režim Talibanu, nielen tabuizovaná, ale pod hrozbou prísnych trestov aj zakazovaná. Hudobníčky, ktoré nás navštívia, sa venujú hudbe aj napriek odsúdeniu ultrakonzervatívnej časti ich spoločnosti a častým vyhrážkam. Patria nielen medzi prvé vzdelané ženy v súčasných dejinách krajiny, ale aj prvé absolventky nedávno založeného hudobného inštitútu.

Pre tých, čo sa chcú poriadne a hlavne štýlovo zabaviť si trnavský Kobra Gang na piatok 19. júla pripravil nadupaný hudobný retro set počas Miami turbo párty a na prelome júla a augusta sa už na Nádvorie presunie časť Trnavského Jazzyka.

Niečo pre každého

Program na Nádvorí spoluvytvárajú kultúrne centrum Malý Berlín a komunitné centrum Kubik nápadov. To pripraví v pondelok 15. júla spoločnú vegánsku večeru sprevádzanú dvoma koncertmi či swap rastlín, ktorý bude súčasťou Trnavského blšáku 20. júla.

Napokon, ak vás baví poézia a jej netradičné formy, určite si nenechajte ujsť trnavskú zastávku veľkej PanSlamovej tour po Česku a Slovensku. Piati poeti vám predstavia svoju tvorbu, no nie obyčajnou recitáciou, ale s poriadnou dávkou energie a performancie. Slam poetry totiž stojí nahrane medzi poéziou a divadlom a o víťazovi večera rozhodnú diváci.

Celý júlový program na Nádvorí

5.7. piatok 21:30 Letné kino: Brankár
6.7. sobota 20:00 Modré hory + CESCHI
10.7. streda 20:00 Slam poetry
12.7. piatok 20:00 ZOHRA – Afghan Women’s Orchestra na Nádvorí
13.7. sobota 21:30 Letné kino: Upgrade
17.7. streda 17:00 Spoznaj Fefeho zážitky – Černobyl
17.7. streda 20:00 Blues Moods Summer Special
19.7. piatok 18:00 MIAMI TURBO x Herbert Sirupy
20.7. sobota 9:00 Júlový Trnavský blšák
20.7. sobota 9:00 SWAP rastlín na Trnavskom blšáku
20.7. sobota 21:30 Letné kino: Kým nás svadba nerozdelí
23.7. utorok 19:30 PO MOSH – Jodie Faster, Time and Distance, Protein, Reno Raines
27.7. sobota 21:30 Letné kino: Balón
29.7. pondelok 20:00 Ochepovsky Project @ Trnavský Jazzyk 2019
30.7. utorok 20:00 Lucia Lužinská a Boris Čellár Quintessence @ Trnavský Jazzyk 2019
31.7. streda 20:00 Tibor Feledi Kairos Quintet @Trnavský Jazzyk 2019

Ulož ako PDF
Napísal 4. júla 2019 13:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.