reklama

Príjemná hudba, skvelé jedlo a dobré filmy – užite si leto na Nádvorí

K letným večerom patrí pohoda s kamarátmi pri chutnom jedle a s kultúrou. O gastronomické zážitky sa zaručene postará výnimočné bistro Akadémia a program na teplé večery pod hviezdnym nebom pripravilo Nádvorie v spolupráci s kultúrnym centrom Malý Berlín. Na návštevníkov počas väčšiny piatkových a sobotných večerov čaká pestrý hudobný aj filmový program a k tomu aj tri festivaly.

Pozoruhodné dokumenty, filmové klasiky aj drámy

Sobotné večery budú na Nádvorí patriť najmä Letnému kinu, ktoré ponúkne výber zaujímavých dokumentov, ale i filmovú klasiku. Už 7. júla je na programe dokumentárny film Eric Clapton, ktorý spracúva životné vzostupy aj pády britskej gitarovej legendy. O dva týždne si diváci užijú poriadnu akčnú jazdu v dobrodružnom sci-fi Mad Max: Zbesilá cesta. V závere júla si zas prídu na svoje romantické duše, premietať sa totiž bude dráma Madisonské mosty s oscarovými hercami Maryl Streep a Clintom Eastwoodom, ktorý adaptáciu známeho románu aj režíroval.

Augustový filmový výber padol na dva veľmi zaujímavé dokumenty. Prvým je pokračovanie oscarového Putovania tučniakov, tentoraz s podtitulom Volanie oceánu. Režisér Luc Jacquet sa k životu na Antarktíde vrátil po viac ako dekáde, a to s najmodernejšou technikou, aby ho zachytil tak, ako sa to doposiaľ nepodarilo nikomu inému.

Nasledovať bude snímka Okupácia 1968, ktorá mala premiéru na tohtoročnom ArtFilm Feste. Dokument vznikol ako koprodukčný projekt piatich krajín pod dohľadom slovenského producenta Petra Kerekesa a zachytáva známe udalosti vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, no z pohľadu okupačných krajín.

Filmový program bude v závere augusta pokračovať francúzskou komédiou Aj dvaja sú rodina a 1. septembra sa uzavrie kriminálnou drámou Frajer Luke. Tá vznikla v šesťdesiatych rokoch minulého storočia a ponúka jeden z najlepších hereckých výkonov Paula Newmana.

Ilustračné foto

DJ-ské sety a koncerty na piatkové večery

Koniec letných pracovných týždňov na Nádvorí spríjemnia vynikajúce hudobné výbery. Napríklad v piatok 20. júla si na svoje DJ-ské časy zaspomína spisovateľ a kníhkupec Pero Le Kvet. Vo svojom sete plánuje pestrý hudobný mix od trip hopu cez downtempo, electro jazz či lounge.

Prvý augustový piatok bude v réžii DJ-a Lixxa, ktorý na Nádvorí zahrá modernú elektronickú hudbu s dušou a v posledný augustový deň sa platní chopí DJ Kinet, ktorý s ľahkosťou sebe vlastnou križuje nu jazz, soul a funk.

Popri DJ-ských piatkoch sa môžu návštevníci tešiť aj na niekoľko koncertov. Trnavská hudobná spoločnosť pripravila letné vydanie festivalu Blues Moods. Na ich špeciáli vystúpi kapela JMoods, ktorá zo svojho repertoáru zahrá blues, boogie-woogie aj rock’n roll. V piatok 27. júla DJ-ov zas vystrieda acid jazzová ruská formácia Rudda. Hrá new-ageové symfónie zmiešané s trip-hopom, elektronikou, rozbitými a groovy bítmi, ktoré sprevádzajú energické živé bicie.

V auguste do Trnavy opäť zavíta nezabudnuteľná Katarína Máliková. Na Nádvorí odohrá svoje známe ľudové piesne, no v prepracovanom a komornom aranžmáne len pre klavír, syntetizátor a looper. Predstaví aj nové skladby s kritickými textami, pri tvorbe ktorých sa inšpirovala hudbou 80. rokov.

Koncertnú sezónu pod holým nebom napokon uzavrie indie-popová kapela Queer Jane, ktorá 24. augusta vystúpi spolu so Sounds Like This. Ide o hudobný projekt Tomáša Slobodu známeho z kapely Le Payaco, ktorý vie skombinovať príjemné pesničkárstvo, ľahkosť popu a zvuk 60. rokov.

Nové festivaly, potulky aj slam poetry

Tradičné letné Potulky Trnavou výletníkov v nedeľu 8. júla zavedú aj na Nádvorie. Počas nich budú môcť návštevníci nahliadnuť do priestorov, ktoré nie sú bežne dostupné a popri tom sa dozvedia, ako nový verejný priestor vznikal a čo všetko sa v ňom chystá. O pár dní na to, v stredu 11. júla, sa už Nádvorím bude ozývať autorská poézia. Najväčšia túra slam poetry pod názvom PanSlam.18 totiž zastaví aj tu. Trnavskému publiku azda po prvýkrát predstaví performatívny žáner súťažnej poézie, v ktorom sa na pódiu v dvoch kolách vystrieda niekoľko slamerov. O víťazovi večera rozhodnú diváci.

Medzi väčšie podujatia plánované na Nádvorí zaiste patrí Z Tapes Records Festival venovaný kapelám, ktorých hudbu vydáva rovnomenné kazetové vydavateľstvo vedené Filipom Zemčíkom. V sobotu 14. júla pod holým nebom vystúpi šestica kapiel, medzi nimi dve české zoskupenia, slovenskí Homes, Briti Lake Michigan, americká kapela Lord Bendtner či holandská pesničkárka Elsa Lester.

Nádvorie na štyri dni prichýli aj známy Trnavský jazyk. Na hudobnom festivale od pondelka 30. júla do štvrtka 2. augusta vystúpia Swing Society Orchestra, Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers, Fehero Rocher a Ľudové Mladistvá.

Posledný festival, ktorý našiel v tomto roku domov na Nádvorí, sa volá Trnavské remeslá. Ten prinesie pestrú ponuku tvorivých dielní tradičných remesiel z nášho regiónu. Na workshopoch pre deti aj dospelých si môžete vyskúšať napríklad paličkovanie, tkanie na krosnách, tkanie náramkov, modelovanie z hliny alebo rezbárstvo.

Pohodu letného Nádvoria nenaruší ani zlé počasie

Všetky podujatia organizované počas leta na Nádvorí si návštevníci môžu užiť celkom zdarma a v prípade nepriaznivého počasia sa podujatia môžu presunúť do priestorov kultúrneho centra Malý Berlín. To sa nachádza na prvom poschodí meštianskeho domu na Štefánikovej 4, ktorý je jedným zo vstupov na Nádvorie.

Úplný program ako aj podrobnosti o jednotlivých podujatiach nájdete aj na stránke www.nadvorie.com alebo na sociálnej sieti Facebook.

Program Letného Nádvoria 2018:

7.7. o 21:30 Letné kino | Eric Clapton / dokumentárny film /
2017
8.7. o 15:00 a 16:00 Potulky Trnava: Nádvorie
11.7. o 20:00 Slam Poetry na Nádvorí
13.7. o 20:00 Blues Moods Summer Special 2018
14.7. o 18:00 Z Tapes Records Festival
20.7. o 20:00 Leto na Nádvorí | DJ Pero Le Kvet
(eklektický set)
21.7. o 9:00 Cykloburza
21.7. o 21:30 Letné kino | Mad Max: Zbesilá cesta / akčný
triler / 2015
27.7. o 20:00 Rudda (acid jazz, RUS)
28.7. o 21:30 Letné kino | Madisonské mosty / romantická
dráma / 1995
30.7. o 19:30 Trnavský Jazzyk | Swing Society Orchestra
31.7. o 19:30 Trnavský Jazzyk | Miloš Biháry & Jazz Funk
Brothers
1.8. o 19:30 Trnavský Jazzyk | Fehero Rocher
2.8. o 19:30 Trnavský Jazzyk | Ľudové Mladistvá
3.8. o 20:00 Leto na Nádvorí | DJ Lixx (soulful drum’n bass
na počúvanie)
10.8. o 20:00 Katarína Máliková
11.8. o 21:00 Letné kino | Putovanie tučniakov: Volanie
oceánu / dokumentárny film / 2017
18.8. o 21:00 Letné kino | Okupácia 1968 / dokumentárny
film / 2017
22. – 25. 8. Trnavské remeslá na Nádvorí
24.8. o 20:00 Sounds like this + Queer Jane
25.8. o 21:00 Letné kino | Aj dvaja sú rodina / komédia / 2017
31.8. o 20:00 Leto na Nádvorí | DJ Kinet (nu jazz)
1.9. o 21:00 Letné kino | Frajer Luke / akčná dráma / 2011

Ulož ako PDF
Napísal 28. júna 2018 21:36. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.