reklama

Kanceláriu primátora a interiéry historicky cennej časti radnice čaká rekonštrukcia

Mesto pripravuje rekonštrukciu časti interiérových priestorov historickej radnice. Stavebné úpravy sa majú dotknúť kancelárie primátora Petra Bročku, miestnosti sekretariátu a priestoru, v ktorom pracuje vedúca kancelárie primátora.

Obnovu a úpravu interiérov radnice, ktoré sa nachádzajú na nároží Hlavnej ulice s Radlinského a nad Radlinského ulicou, pripravuje mesto už nejaký čas. V minulosti tu prebehol architektonický aj pamiatkový prieskum.

Rekonštrukcia priestorov na druhom nadzemnom podlaží má prebehnúť v súlade s požiadavkami Krajského pamiatkového úradu v Trnave, ktoré sú zohľadnené vo vypracovanej projektovej dokumentácii.

Predbežné náklady na rekonštrukcia kancelárskych priestorov radnice sú stanovené na 176-tisíc eur s DPH. Mesto 22. júla 2019 vyhlásilo verejnú súťaž na zhotoviteľa stavebných prác.

Stavebné úpravy potrvajú podľa predpokladov autorov projektovej dokumnetácie asi štyri mesiace, dokončené by mohli byť v decembri 2019.

Ilustračné foto

Súčasťou rekonštrukcie je aj nové zariadenie a interiérové doplnky podľa požiadaviek stanovených v projektovej dokumentácii.

Celkový výmera kancelárií, ktorých sa dotkne rekonštrukcie, je 95 metrov štvorcových. Najväčšou je kancelária primátora na nároží budovy s rozlohou 43 metrov štvorcových.

Ako sa uvádza v projektovej dokumentácii z marca 2019, vo všetkých miestnostiach prebehne výmena podlahy – inštalácia drevených parkiet a vyrovnanie nivelačným betónom. Hlavné úpravy sa týkajú nového vstavaného mobiliáru vrátane obloženia stien kazetami.

Strop v kancelárii primátora zostane ponechaný v pôvodnom barokovom znení, počas prác je povinnosťou strop ochrániť. V ostatných miestnostiach bude zachovaná pôvodná výška stropu, ktorý sa opraví a upraví bielou maľovkou.

Jednotlivé dotknuté časti stien a stropov (vedenie inštalácií a kabeláže) budú upravené hladkou vápennocementovou
omietkou.

V kanceláriách umiestnia kusový dizajnový mobiliár, aj zariadenie vyrobené na mieru. Detaily, ako sú kľučky, úchyty či pásiky, budú vyrobené z leštenej mosadze. Samozrejmosťou budú nové vypínače a svietidlá.

Primátorská kancelária dostane nové zariadenie v podobe konferenčných kresiel, pohovky, skríň, dverí, kancelárskeho stola či konferenčných stolíkov.

Priestory, ktorých sa dotkne rekonštrukcia, boli pôvodne samostatným meštianskym domom. Súčasťou areálu radnice sa stal v 20. storočí.

Podľa Krajského pamiatkového úradu v Trnave ide o rozsiahly gotický dom s najstarším jadrom situovaným v nároží ulíc Hlavnej a Radlinského. Patrí medzi objekty prvotnej murovanej zástavby mesta Trnava z 13. storočia.

Objekt prešiel významnými prestavbami v období renesancie a baroka. Posledná koncepčná slohová úprava prebehla v období klasicizmu.

„Najhodnotnejšími a najvýraznejšími prvkami barokovej vývojovej fázy objektu sú štukové výzdoby stropov dvoch miestností na poschodí hlavného krídla, ktoré je možné v rámci meštianskej architektúry Trnavy označiť za jedinečné nielen z dôvodu ojedinelosti výskytu, ale aj s ohľadom na ich výtvarnú kvalitu,“ uvádza KPÚ Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 23. júla 2019 13:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Kanceláriu primátora a interiéry historicky cennej časti radnice čaká rekonštrukcia”

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.