reklama

Do Trnavy príde v septembri po prvý raz nevšedný a pôsobivý Festival svetla a tieňa

Vizuálny Festival svetla a tieňa zameraný na výstavu umenia vo verejnom priestore mesta sa po prvý raz od svojho vzniku predstaví v Trnave. Na Mikulášskom námestí, Kapitulskej ulici, v Galérii Jána Koniarka a Západoslovenskom múzeu zažijú návštevníci nevšedné, originálne a pôsobivé inštalácie, projekcie a umelecké projekty.

Festival svetla a tieňa má za sebou už štyri vydarené ročníky v centre Banskej Bystrice. V piatok 20. septembra 2019 sa uskutoční premiérovo aj vo verejných priestoroch centra Trnavy.

„Sme vizuálny festival zameraný na výstavu umenia vo verejnom priestore mesta, vytvárajúci platformu pre prezentáciu mladých umelcov ale i skúsených artistov. Prepájame moderné technológie a umenie súčasných mladých umelcov zo Slovenska a krajín V4. Snažíme sa priniesť spoločnosti osvetu prostredníctvom súčasného umenia, diskusií a propagáciou hodnotných diel,“ priblížil riaditeľ festivalu Patrik Kubizna.

Takto to vyzeralo vlani na Festivale svetla a tieňa v B. Bystrici:

Trnavčania sa v druhej polovici septembra môžu tešiť na nové a jedinečné zážitky, ktoré festival prinesie.

Organizátori sľubujú celkovo 10 inštalácii. Do festivalu zapájajú aj miestne inštitúcie ako sú Nádvorie či Západoslovenské múzeum, Osvetové centrum Trnavského kraja alebo Galériu Jána Koniarka.

Na festivale sa zúčastnia umelci z okolia Trnavy ako sú Human Art Space Trnava či interaktívne dielo o Novembri 89. Taktiež dostane priestor Potulná galéria, ktorá bojuje proti extrémizmu, fašizmu, násiliu.

„Festival svetla a tieňa plný nevšedných umeleckých zážitkov ukáže, aké jednoduché je zbúrať mestské hradby, ak sa ľudia dokážu spojiť. Predvedie súboj tieňov za revu motorovej píly, jemnú interaktívnu hru svetla alebo projekcie na Mikulášskom námestí, dotvárané animáciami v reálnom čase. Návštevníci sa budú môcť napojiť sa na umenie bytostne, ponoria sa do svetelného sveta starých šamanov. Pomocou najmodernejšej VR technológie zažijú ich tance s duchmi. Keď svetlá digitálnej imaginácie odznejú v mysli, otvorí sa príležitosť ovplyvniť zvukový súboj perúnskych bohov dažďa a hromu,“ poodhaľuje Patrik Kubizna niektoré zo zážitkov, ktoré ponúkne Festival svetla a tieňa v Trnave.

Témou podujatia bude spojenie prostredníctvom splývania svetla a tieňa. „Pôsobivé umenie bude žiariť, tancovať, smiať sa, dramatizovať, udivovať, vyzývať k účasti alebo tichému sledovaniu,“ popisuje riaditeľ festivalu.

Jednotlivé prezentácie budú pripravené tak, aby vo verejnom priestore vynikli po západe slnka.

Práve preto je časový horizont akcie rozložený od 19.30 hodiny do polnoci.

Festival vzniká v spolupráci s mestom Trnava a Trnavským samosprávnym krajom.

VIAC INFO:

web: www.svetlo-tien.sk
FB: www.facebook.com/festivalsvetla
Insta: www.instagram.com/festival_svetla_a_tiena

Ulož ako PDF
Napísal 27. augusta 2019 14:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.