reklama

Festival svetla a tieňa zmení večernú Trnavu na miesto dotykov, poznania, objavovania a emócií

Trnava zažije po prvýkrát noc plnú umenia, svetla, interaktívnych inštalácií a virtuálnej reality. V piatok 20. septembra s2019 a po západe slnka rozžiari park na Kapitulskej ulici a zhasne Bazilika svätého Mikuláša. To všetko vďaka medzinárodnému Festivalu svetla a tieňa, ktorý po štyroch úspešných ročníkoch v Banskej Bystrici prichádza aj do Trnavy.

Festivalový program v Trnave prinesie 10 nevšedných a magických diel zo Slovenska, Veľkej Británie, Ukrajiny a Grécka. Ak ste ešte nevyskúšali virtuálnu realitu, máte jedinečnú možnosť nasadiť si VR okuliare a ponoriť sa do tmy Kykeonu, v ktorej tancujú svetelné šamanské bytosti.

Dielo bolo spracované najmodernejšou technológiou motion capture, ktorá bola použitá aj pri tvorbe filmu Avatar a v súčasnosti sa používa hlavne v hernom priemysle.

Organizátori vás pozývajú priamo vstúpiť do umenia, stať sa jeho súčasťou a pohybmi tela alebo rúk ovládať interaktívne inštalácie a stať sa tak spoluautorom diela.

Ilustračné foto: Festival svetla a tieňa

Témou festivalu je SPOJ. Spojenie je nevyhnutné aj pre interaktívne dielo: “nie je samozrejmosť?”, ktoré vďaka podpore Férovej nadácie O2 bude búrať trnavské hradby.

Ste zvedaví ako? Spojte sa viacerí, prejdite všetkých 10 festivalových lokácií a okrem tohto ideovo silného mappingu budete svedkami súboja dvoch chlapov, tieňov a revúcich motorových píl, či tvorbou a premietaním animácie v reálnom čase na fasádu Rímskokatolíckeho farského úradu.

Svetlo a tieň budú splývať, aby ti predviedli pôsobivé umenie, ktoré bude žiariť, tancovať, smiať sa, dramatizovať, udivovať, vyzývať k účasti alebo k tichému sledovaniu. Najlepšie si ho vychutnáte až po západe slnka.

Podujatie vzniká v spolupráci s mestom Trnava a Trnavským samosprávnym krajom.

Vystavujúci umelci

Výstava v Trnave prinesie celkovo 10 festivalových lokácii. Diváci sa budú môcť tešiť na rev motorových píl v diele Matrica ako ring v podaní Patrika Valiska-Timečka a Stanislava Piatrika či “búranie” Mestskej hradby pri odhaľovaní nielen trnavskej minulosti.

Galéria Jána Koniarka v Synagóge bude divákom ponúkať individuálny zážitok pomocou VR technológie, ktorá diváka ponorí do tanca šamanov a individuálneho bytia v diele Kykeon od Márie Júdovej. V západoslovenskom múzeu sa rozsvieti krypta v ktorej budú dominovať diela mladej výtvarníčky Anny Mihokovej.

Súčasné formy umenia roztancujú aj park na Kapitulskej ulici, ktorý zažije site-specific diela od Human art space, Dance School Conte a Štúdio tanca a pohybu Alegria.

Môžete sa tešiť aj na live mapping od Petra Štullera, ktorý rozhýbe budovu svojou neustále sa meniacou animáciou.

Veronika Šmírová vás vtiahne do interaktívnej svetelnej inštalácie v korune stromu.

So svojou dodávkou plnou umenia ďalších 11-tich autorov príde do Trnavy aj Potulná galéria. Otvorí tému tolerancie, boja proti rasizmu, xenofóbii či extrémizmu.

Nemenej vážnu tému masívneho odlesňovania reflektuje v abstrahujúcej a sugestívne znervózňujúcej projekcii Ľubomír Slovinský.

Každý umelec sa na podujatie pripravoval niekoľko týždňov a bude sa snažiť spojiť diváka s umením a témami, ktoré hýbu našim svetom.

Zažite nazabudnuteľnú atmosféru Festivalu svetla a tieňa, ktorý na jeden večer zmení mesto Trnava na miesto dotykov, poznania, objavovania a emócií, ktoré k umeniu patria.

Festival svetla a tieňa
Kedy: 20. septembra 2019
Čas: od 19:30 do 00:00
Kde: Námestie sv. Mikuláša, Kapitulská ulica, Galéria Jána Koniarka – Synagóga, Západoslovenské múzeum, Mestské hradby za Bazilikou sv. Mikuláša

WEB: www.svetlo-tien.sk
Facebook: facebook.com/festivalsvetla
Instagram: instagram.com/festival_svetla_a_tiena
Video: youtube.com/playlist?list=PLd6

Festival vzdáva hold Milanovi Adamčiakovi

Festival svetla a tieňa bude otvorený skladbou významného slovenského konceptuálneho a multimediálneho umelca Milana Adamčiaka, ktorý aj po svojej nedávnej smrti stále svojou tvorbou oslovuje a ovplyvňuje tvorbu mladej generácie umelcov, ktorí interpretujú jeho partitúry alebo čerpajú inšpiráciu z jeho diela.

Je tak jedným zo spojení medzi staršou a mladšou generáciou, ktorá sa, rovnako ako on, nebojí presahov, nových foriem a spojení v umení. Odohratie adamčiakovej skladby pri otvorení festivalu, tak vzdáva hold jeho celoživotnému snaženiu a odkazu mnohovrstevného autora, ktorý tvoril diela pre všetky zmysly.

Príbeh festivalu

Festival svetla a tieňa nie je medzi Slovenskými festivalmi žiadnou novinkou. Počas svojho pôsobenia v Banskej Bystrici priniesol 4 úspešné ročníky. Festivalu sa podarilo prilákať celkovo 65 000 divákov a priniesť 67 umeleckých diel do historického centra mesta. Podujatie má za cieľ pripraviť unikátnu výstavu, ktorá sa koná iba raz na jedinečnom priestore mesta.

Organizátorom je občianske združenie TRAKT. Akcie je nezisková a má za cieľ podporovať súčasných tvorcov a popularitu umenia v spoločnosti.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 10. septembra 2019 8:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Festival svetla a tieňa zmení večernú Trnavu na miesto dotykov, poznania, objavovania a emócií”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.