reklama

Pozvánka na vernisáž: nazrite do dvoch významných trnavských stavieb Emila Belluša

V septembri si pripomíname 120. výročie výnimočnej osobnosti našich dejín a architektúry – Emila Belluša. V stredu 11. septembra 2019 sa na Nádvorí (Štefánikova 3) v Trnave uskutoční vernisáž výstavy, ktorá bude sprístupnená až do novembra.

Automatický mlyn NUPOD a Vodojem, to sú dve dôverne známe stavby, ktoré neodmysliteľne patria k Trnave a sú aj národnými kultúrnymi pamiatkami. Viete však, prečo sa stali symbolom architektúry 20. storočia?

Na výstave Belluš 120 budete mať možnosť vidieť archívne dokumenty, ktoré približujú vznik oboch významných diel, fotografie ako exteriéru, tak aj interiéru.

Sprievodné texty výstavy približujú vnútorné fungovanie, estetiku a hodnoty, pre ktoré sa obe stavby stali súčasťou kultúrneho dedičstva funkcionalizmu.


Vodojem na sídlisku Vodáreň – pohľad zvonka aj zvnútra

FOTO: (poko) / trnava-live.sk

Výstava je pripomienkou výročia narodenia Emila Belluša (1899 – 1979), ktorý stál za vznikom prvej fakulty architektúry v slovenských dejinách, bol významným praktikom a teoretikom a venoval sa výchove mladej generácie architektov.

Priniesol nové formulovanie moderného priestoru, venoval sa sociálnemu bývaniu a stál za vznikom významných priemyselných a inžinierskych stavieb.

Vernisáž sa uskutoční v stredu o 19.00 hodine a návštevníkom bude výstava voľne prístupná do 7. novembra 2019. K výstave bude pripravený aj sprievodný program, ktorý bude zverejnený na stránke www.malyberlin.sk.

Výstavu pripravili občianske združenia Publikum.sk a Malý Berlín vďaka finančnej podpore Nádvoria.

Podujatie sa koná v rámci projektu Malý Berlín 2019, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Automatický mlyn NUPOD

FOTO: Petra K. Adamková

Ulož ako PDF
Napísal 6. septembra 2019 10:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.