reklama

Aj Trnava sa zapojí do celosvetovetovej akcie Týždeň pre budúcnosť. Pripravených je viacero akcií pre verejnosť

Klíma sa mení a budúcnosť planéty, teda prírody, ľudí aj zvierat je týmito zmenami priamo ohrozená. V týždni od 20. do 27. septembra 2019 sa bude celý svet v rámci akcie Week For Future mobilizovať. K protestom za životné prostredie sa pridáva aj Trnava.

Týždeň za budúcnosť začne v piatok 20. septembra 2019. Jeho začiatok i ukončenie budú reprezentovať verejné protesty, na ktorých môžete podporiť tisícky štrajkujúcich študentov z celého sveta v rámci hnutia Fridays For Future.

Protestami sa však aktivita usporiadateľov nekončí. Počas Týždňa za budúcnosť si organizátori pripravili množstvo tematických podujatí, aby upozornili na vplyvy zmeny klímy. Bude sa upratovať, premietať a diskutovať. Týmito podujatiami chcú usporiadatelia dať priestor dialógu a vyprovokovať aktivitu.

Organizátorom akcií v Trnave sú občianske združenie SaUvedom, ktoré „spája všetkých dobrých ľudí v Trnave a snaží sa o čo najefektívnejšie šírenie myšlienky udržateľnosti v našom krásnom meste“, iniciatívy ŽITO a Ecovengers a hnutie Extinction Rebellion Youth Slovakia.

Zoznam podujatí v rámci Týždňa za budúcnosť

V piatok od 11.00 do 13.00 sa uskutoční Klimaštrajk: Za budúcnosť nás všetkých v Bratislave, na ktorom sa zúčastnia aj zástupcovia organizátorov trnavského týždňa.

Na sobotu 21. septembra si usporiadatelia pripravili komunitné podujatie Upracme (si) Trnavu, ktoré je organizované pri príležitosti Svetového čistiaceho dňa (World Cleanup Day). Do iniciatívy sa v tento deň zapojí 150 krajín s ambíciou zapojiť 5% ich populácie pri upratovaní okolia. Informácie o tom, ako a kde sa zapojiť nájdete na Facebookovej stránke podujatia.

V sobotu podvečer sa uskutoční premietanie filmu A Plastic Ocean v zasadacej miestnosti radnice v spolupráci s mestom Trnava. Premietanie začne o 18.00 a skončí sa o 20.00. Vstup na premietanie je voľný.

V nedeľu je pripravená prednáška s názvom Klimatická zmena s Alexandrom Ačom. Alexander Ač je vedeckým pracovníkom Ústavu výskumu globálnej zmeny AV ČR v Brne v odbore fyziológie rastlín.

Aktívne prednáša a popularizuje globálne témy, ako sú globálne otepľovanie, vyčerpávanie fosílnych palív či finančníctvo. V Baterkárni (Starohájska 1, Trnava) v nedeľu od 16.00 do 17.30 porozpráva, ako bude vyzerať budúcnosť ovplyvnená klimatickými zmenami. Vstup je voľný.

V utorok (24.9.) sa bude v rámci podujatia Týždeň za budúcnosť swapovať, čiže vymieňať oblečenie v Kubiku. Vďaka swapu si môžete udržateľne osviežiť šatník pred nadchádzajúcou jesennou sezónou a ekologicky takto „nakúpiť“ bez pocitu viny.

Na swap je možné priniesť nepoškodené a vypraté oblečenie a doplnky. Usporiadatelia prosia, aby účastníci na swap nenosili poškodené, nadmerne obnosené a zničené veci, spodnú bielizeň a bižutériu. Na tomto swape sa taktiež nebudú vymieňať detské veci. Maximálne množstvo prineseného oblečenia je 10 kusov. Swap začne o 16.00 a potrvá do 19:00.

Na stredu od 16.00 do 18.00 je pripravený špeciálny swap detského oblečenia v priestoroch Baterkárne a prednáška s diskusiou s iniciatívou Znepokojené matky; matky znepokojené klimatickou krízou, vymieraním živočíšnych druhov a ľahostajnosťou ľudstva a politických elít.

V poobedných hodinách sa uskutoční protest spojený s informačnou kampaňou a diskusiou s okoloidúcou verejnosťou o práve prebiehajúcom prieskume ložísk zemného plynu v okolí Trnavy a o možných rizikách spojených s prieskumom a ťažbou zemného plynu alebo ropy v okolí našich domovov.

Tento protest organizuje občianska iniciatíva Chceme zdravú krajinu v spolupráci s OZ SaUvedom. Protestovať sa bude od 15.00 do 17.00 na Trojičnom námestí.

Pre viac informácií navštívte Facebook podujatia a sledujte jednotlivé udalosti:
https://www.facebook.com/events/741430102967199/

Vo štvrtok 26. septembra od 16.00 do 18.00 sa v priestoroch Baterkárne predstaví hnutie Extinction Rebellion (XR) a XR Youth.

XR je medzinárodné spoločenské hnutie, ktoré sa snaží podnietiť radikálne zmeny prostredníctvom občianskej neposlušnosti, aby tak zabránilo negatívnym dôsledkom klimatickej zmeny a podporilo minimalizovanie vymieranie druhov. 

Na stretnutí sa dozviete viac o hnutí, jeho cieľoch a hodnotách. Počas diskusie bude prebiehať aj kreatívny workshop, na ktorom si budete môcť napríklad potlačiť svoje tričko rôznymi rebelskými vzormi či vyrobiť svoj vlastný banner.

V posledný deň Týždňa pre budúcnosť – 27. septembra o 17.00 – môžete na tradičnom symbolickom proteste pod názvom V piatok sa uvedom vyjadriť svoju podporu zvyšovaniu povedomia o klimatickej kríze pri trnavskom Hashtagu.

Je potrebné poukázať na to, že naše činy majú priamy vplyv a dôsledky na životné prostredie.

Výnimočný bude tým, že jeho súčasťou bude aj Die-in – známa nenásilná priama akcia hnutia XR. Táto protestná akcia je nezvyčajná tým, že si jej účastníci ľahnú na zem a „hrajú mŕtvych“, aby upozornili okoloidúcich na nebezpečenstvo vyhnutia druhov, ktoré má za následok klimatická kríza. Die-in sa odohrá pod Mestskou vežou na Trojičnom námestí.

„Zúčastnením sa čo i len jedného z podujatí ukážete, že vám klimatická zmena a život na tejto planéte nie sú ukradnuté,“ pripomínajú organizátori.

Ulož ako PDF
Napísal 18. septembra 2019 7:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.