reklama

Aj keď majú zdravotné znevýhodnenia, v Trnave si našli prácu. V sociálnom podniku AfB Slovakia dávajú počítačom druhú šancu

Prvý typ sociálneho podniku v rámci Európy, ktorý repasuje a ekologicky likviduje použitý hardvér, naplno spúšťa prevádzku. Mesto Trnava dnes s AfB podpísalo memorandum o spolupráci v oblastiach, ktoré podporujú zamestnanosť ľudí so zdravotným hendikepom. V trnavskej pobočke si našlo prácu už 8 ľudí, z toho polovica je so zdravotným znevýhodnením. V máji 2019 otvorili v Trnave slovenskú prevádzku spoločnosti AfB. Do dnešného dňa v Trnave zrepasovali vyše 500 počítačov, ktoré by inak skončili na skládke odpadu.

Zdravotný hendikep komplikuje hľadanie práce

„Nájsť si prácu, v ktorej tolerujú váš hendikep a prejavujú podporu, keď máte komplikácie alebo ste častejšie práceneschopní, nie je ľahké,“ hovorí Janka (29), IT technička a najnovšia posila trnavského tímu AfB. Janka má sociálnu fóbiu a chronické depresie a od minulého roka má aj preukaz ZŤP.

Býva často vyčerpaná, veľa sociálneho kontaktu jej nerobí dobre a telefón vám len tak ľahko nezdvihne – má totiž fóbiu z telefonovania. V AfB ju prekvapil nielen ústretový prístup, ale aj platové ohodnotenie.

„Príjemný rozdiel oproti predošlej práci,“ spokojne zhodnotila mzdové podmienky. S jej životopisom, v ktorom uvádza svoje zdravotné ťažkosti, si doposiaľ na dobrý plat nesiahla.

AfB v Trnave zamestnáva 8 ľudí, z toho šesť je zdravotne znevýhodnených. Ide o ľudí, ktorí prekonali rakovinu, trpia psychickými problémami alebo chronickými ochoreniami.

FOTO: AfB

AfB vracia celý zisk naspäť do firmy

AfB poskytuje profesionálny IT servis, ktorý sa začína zberom vyradeného hardvéru. Vo firmách zbierajú počítače, tablety, telefóny, monitory aj tlačiarne.

Následne všetky dáta bezpečne vymažú a nainštalujú nový softvér. Použiteľný hardvér predávajú na sekundárnom trhu cez vlastnú sieť kamenných predajní a e-shop. Hardvér, ktorý už nie je možné ďalej používať, ekologicky zrecyklujú.

Firma vznikla v Nemecku, postupne sa rozšírila do Rakúska, Švajčiarska, Francúzska a na Slovensko. Všade funguje ako sociálny podnik. Celý svoj zisk vracia naspäť do firmy, aby prinášala spoločenskú zmenu a podporovala zamestnávanie znevýhodnených ľudí.

„Požiadali sme o štatút sociálneho podniku a naša misia nie je len ekologická. Chceme, aby ľudia, ktorí to majú s uplatnením zložité kvôli zdravotným ťažkostiam, mali rovnaké platové podmienky a mohli fungovať plnohodnotne. Pristupujeme k nim individuálne a pomáhame im vybaviť aj kompenzácie, na ktoré majú nárok,“ vysvetľuje Marek Antoňák, konateľ AfB na Slovensku.

FOTO: AfB

Trnava chce podporovať zamestnávanie ľudí so zdravotným postihnutím

Mesto Trnava dnes so spoločnosťou AfB Slovakia podpísalo memorandum o spolupráci, v ktorom sa obe strany verejne zaväzujú, že budú spoločne participovať na vzdelávaní, praxi a ďalších aktivitách pre zdravotne znevýhodnených ľudí s cieľom zvýšiť ich možnosť uplatnenia na trhu práce . Spolupráca sa ďalej týka vyhľadávania potenciálnych záujemcov o prácu v skupine zdravotne znevýhodnených ľudí a spoluorganizovania podujatí pre zdravotne znevýhodnených ľudí.

„Otvorenie sociálneho podniku v Trnave je dobrou správou nielen pre naše mesto a jeho občanov so zdravotným znevýhodnením, ale pre celú spoločnosť. Okrem toho, že tento podnik dáva príležitosť ľuďom so zdravotným hendikepom, ktorí si inak len veľmi ťažko hľadajú vhodnú prácu, oceňujem ekologický rozmer celého projektu. Navyše ide o kvalifikovanú prácu v perspektívnej oblasti informačných technológií. Verím, že trnavská prevádzka bude inšpiráciou aj pre ostatné mestá nielen na Slovensku,“ hovorí primátor Trnavy Peter Bročka.

Na slávnostnom otvorení prevádzky AfB sa okrem zástupcov mesta zúčastnili aj tajomník Ministerstva sociálnych vecí a rodiny, Branislav Ondruš. „AfB Slovakia je príkladom, že sociálny podnik nie je synonymom dotovanej práce. Sociálne podnikanie je modernou a udržateľnou formou podnikania, ktoré zároveň pomáha. Ľuďom i spoločnosti. Príbeh AfB ilustruje, že údaj o 14 miliónoch zamestnancov v sociálnych podnikoch a vyše 2 % podiele týchto podnikov na európskom HDP nie je umelým štatistickým údajom a ukazuje reálny potenciál sociálneho podnikania pre Slovensko,“ konštatuje Ondruš. Pozvanie prijal aj Peter Primus, stály zástupca veľvyslanca z Ambasády Spolkovej republiky Nemecko.

FOTO: AfB

Z vyradeného hardvéru vyťažia maximum, do konca tohto roka spustia slovenský e-shop

AfB oslovuje spoločnosti, ktoré chcú vedieť, kde končí ich vyradený hardvér. Obvykle sa vyradený hardvér z firiem rozoberie na súčiastky a putuje na skládku.

„My vlastne predlžujeme životnosť hardvéru,“ vysvetľuje Dávid Mick, prevádzkový riaditeľ AfB. „Nechali sme si spraviť štúdiu v spolupráci s Technickou univerzitou v Berlíne. Vyšlo nám, že ročne naše prevádzky ušetria 16 440 ton železa, 11 600 ton emisií CO2 a 36 560 megawatthodín energie,“ dodáva.

Zrepasovaný hardvér putuje opäť na trh. „V Nemecku máme e-shop aj kamenné predajne, v ktorých predávame naše second hand počítače. Slovenský e-shop chceme spustiť do konca tohto roka,“ upresňuje D. Mick.

Medzi spoločnosti, ktoré sa vyradeného hardvéru „zbavujú“ ekologicky a spoločensky zodpovedne vďaka AfB, patrí napríklad Pfizer, Fujitsu, LIDL, ERSTE BANK, Bank Austria, STRABAG a mnoho ďalších.

INFO
Spoločnosť AfB založil Paul Cvilak v roku 2004. Jej centrála sa nachádza v nemeckom meste Ettlingen, neďaleko Karlsruhe.
Názov pochádza z nemeckého Arbeit für Behinderte (práca pre ľudí so zdravotným postihnutím). Spoločnosť funguje v 5 európskych krajinách a zamestnáva už viac ako 380 ľudí, z toho takmer polovicu tvoria ľudia so zdravotným znevýhodnením.
Poskytuje profesionálny IT servis od zberu vyradeného hardvéru (počítače, tlačiarne a mobilné telefóny), cez certifikované odstránenie dát, renováciu a inštaláciu nového softvéru, až po predaj na sekundárnom trhu cez vlastnú sieť kamenných predajní a e-shop.
Analýza Technickej univerzity v Berlíne, s ktorou AfB spolupracuje, potvrdila, že spoločnosť ročne ušetrí 16 440 ton železa, 36 miliónov kWh energie a 11 600 ton CO2.
Od mája 2019 rozbieha svoju prevádzku aj na Slovensku, kde sa bude uchádzať o štatút sociálneho podniku a vytvorí nové pracovné príležitosti pre ľudí so zdravotným znevýhodnením.

Ulož ako PDF
Napísal 29. septembra 2019 9:19. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.