reklama

Starokatolícke bohoslužby môžete od októbra 2019 navštíviť aj v Trnave

V nedeľu 6. októbra 2019 o 10.00 h sa v kaplnke na Evanjelickom cintoríne v Trnave uskutoční historicky prvá starokatolícka bohoslužba. Starokatolícke omše tu budete môcť navštíviť každú prvú nedeľu v mesiaci a počas sviatkov podľa ohlásenia. Duchovné sprevádzanie formujúcej sa trnavskej komunity bude mať na starosť miestny kňaz Martin Kováč.

Malú a jednoduchú neogotickú kaplnku na Evanjelickom cintoríne v Trnave zrejme nepoznajú ani mnohí Trnavčania, keďže doteraz bývala s výnimkou pohrebov otvorená len veľmi zriedka. Samotný evanjelický cintorín, na ktorom bola kaplnka v roku 1893 postavená, sa nachádza na Nitrianskej ceste v tesnej blízkosti dvoch ďalších cintorínov: židovského a vojenského.

Vďaka rozhodnutiu vedenia evanjelického cirkevného zboru v Trnave budú môcť od októbra 2019 využívať na svoje bohoslužby aj starokatolíci z Trnavy a okolia, ktorí sú misijnou komunitou Starokatolíckej cirkvi v Českej republike patriacou do tzv. Utrechtskej únie starokatolíckych cirkví.

„Myslím, že starokatolícke cirkvi majú nešťastný názov. Slovo ‚starý‘ v našom názve totiž neznamená zastaralosť či konzervativizmus. Je naopak odkazom na ideál jednoduchosti a otvorenosti raného kresťanstva prvých storočí. Starokatolíci už od čias svojho vzniku tvoria otvorené a moderné komunity, ktoré sa usilujú žiť katolícke kresťanstvo inak,“ približuje Mgr. Martin Kováč, PhD., starokatolícky kňaz z Trnavy.


Kaplnka na Evanjelickom cintoríne v Trnave

FOTO: Starokatolíci v Trnave

Starokatolícke cirkvi sú charakteristické demokratickým zriadením: farnosti si volia svojich farárov i farské rady a synoda zložená z laikov a duchovných volí biskupa.

Pri bohoslužbách sa starokatolíci snažia používať súčasný jazyk a spoveď slávia podobne ako evanjelici aj spoločne. Prijímanie sa podáva „pod obojím“ (chlieb aj víno) a sú k nemu pozvaní všetci pokrstení veriaci bez ohľadu na ich vierovyznanie – a to vrátane rozvedených, ktorí sa rozhodli uzavrieť nové manželstvo.

Starokatolícke cirkvi v Holandsku, Nemecku, Švajčiarsku a Rakúsku od 90-tych rokov 20. storočia udeľujú kňazské svätenia aj ženám, kým v Česku majú zatiaľ len diakonky. Od roku 1931 tvoria starokatolícke cirkvi Utrechtskej únie sviatostné spoločenstvo s anglikánskymi cirkvami a od roku 2016 aj s evanjelickou Švédskou cirkvou, s ktorými ich spája demokratická štruktúra, západná katolícka liturgia a otvorená i kritická teológia.

„Snažíme sa tvoriť cirkev, ktorá je otvorená pre všetkých ľudí bez ohľadu na ich vek, pohlavie, rodinný stav, sociálne postavenie, farbu pleti či sexuálnu orientáciu. Veríme v otvorené, ekumenické a ľudské kresťanstvo – v cirkev, ktorá je chudobná a slúžiaca. Snažíme sa tvoriť a ponúkať ľuďom okolo nás skutočnú katolícku alternatívu, ktorá kriticky reflektuje vlastné dejiny, angažuje za lepší svet a usiluje sa premieňať veci okolo seba k lepšiemu,“ dodal Kováč.

Od 6. októbra 2019 tak môžete navštíviť pravidelné starokatolícke omše už aj v Trnave – a to každú prvú nedeľu v mesiaci o 10.00 h (a počas sviatkov podľa ohlásenia) v kaplnke na Evanjelickom cintoríne v Trnave.

V piatok 4. októbra 2019 o 16.00 h sa tiež uskutoční dobrovoľnícke upratovanie kaplnky. Všetky aktuálne informácie nájdete na www.starokatolici.eu a na Facebooku „Starokatolíci v Trnave“.

„Veľmi sa teším, že po Kaplnke svätého Ladislava v Primaciálnom paláci v Bratislave pribudlo na Slovensku aj v Trnave ďalšie miesto, kde budú môcť ľudia pravidelne nájsť katolícku alternatívu. Vďaka patrí predovšetkým trnavským evanjelikom – bratom farárom Radovanovi Vařákovi a Kristiánovi Kosteckému, ako aj presbyterstvu cirkevného zboru – za ich otvorenosť a prijatie v ich krásnej kaplnke! Dočítal som sa, že v roku 1893 v deň posvätenia kaplnky vtedajší dozorca trnavského evanjelického zboru Ján Kalenda povedal: ‚Náš evanjelický cirkevný zbor nehľadá priehradné múry, ale skôr spojenia, ktoré by občanov rôznych vierovyznaní láskavo spájali. Daj Bože, aby táto budova a slávnosť toto spojenie upevnili.‘ Verím preto, že aj my budeme môcť prispieť k tomuto nadčasovému odkazu,“ povedal PhDr. Pavel Benedikt Stránský, biskup Starokatolíckej cirkvi v ČR.


Interiér kaplnky

FOTO: Starokatolíci v Trnave

Ulož ako PDF
Napísal 2. októbra 2019 8:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.