reklama

Na trnavskej SOŠE cez projekt Erasmus prebúdzajú v študentoch hrdosť a úctu ku svojim koreňom. A učia ich aj porozumieniu s inými národmi

Pod odborným vedením hlavnej koordinátorky PhDr. Moniky Kučerkovej a za podpory pani riaditeľky RNDr. Ing. Ivety Bakičovej, študenti pod vedením učiteľov Strednej odbornej školy elektrotechnickej (SOŠE) v Trnave, už dvanásty rok úspešne participujú na globálnom vzdelávaní, ktoré ponúka medzinárodný projekt ERASMUS a to priamou výmenou skúseností na multikultúrnej úrovni.

V roku 2019 nám Národná agentúra vzdelávania, odbornej prípravy mládeže a športu, schválila náš návrh a účasť na projekte, ktorý nesie názov ODOVZDÁVAME KULTÚRNE DEDIČSTVO NOVÝM GENERÁCIÁM, ktorý začal 1. septembra 2019 a končí 30. augusta 2022. Zúčastní sa ho šesť krajín: Rumunsko, Lotyšsko, Portugalsko, Taliansko, Turecko a Slovensko.

Téma a idea projektu nás okamžite zaujala svojou aktuálnosťou a naliehavosťou v celoeurópskom či celosvetovom kontexte. Výstup a spôsob spracovania považujeme za prínosný a nesmierne obohacujúci pre všetkých zúčastnených.

Ilustračné foto: Stredná odborná škola elektrotechnická Trnava

Cieľom projektu je prebudiť v študentoch záujem, úctu a hrdosť na svoje korene, spolupatričnosť ku svojmu národu, ktorý sa utváral a formoval za ťažkých politických a socioekonomických podmienok, oživenie tradícií, ktoré vzdorujú času v priebehu utvárania našej histórie.

Ich zachovanie a odovzdanie novým generáciám považujeme za kľúčové. Predstavenie a šírenie v novom, študentmi spracovanom kontexte, za vysoko tvorivé.

Akú úlohu v tom zohrávajú študenti? Píšu eseje, vytvárajú filmy, videá, maľby, v ktorých podľa skutočných udalostí zobrazujú osobnosti, historické či literárne postavy, mýtické bytosti ožívajú v PC hrách, predstaveniach, umeleckých dielach, zbierajú a spracovávajú materiály o zvykoch, tradíciách a hodnotách slovenského národa im blízkym spôsobom.

Samotná tvorba a následná prezentácia v anglickom jazyku zúčastneným krajinám je dôkazom autentickosti materiálov, ako aj vzťahu našich mladých ľudí k ich rodnej krajine.

Hranice vlastnej identity sa v ERASME posúvajú omnoho ďalej. Osobnou a multikultúrnou komunikáciou nielen šírime nadobudnuté vedomosti, ale sa dozvedáme, učíme sa porozumieť a pochopiť vzájomné rozdiely, stávame sa tolerantnými, získané skúsenosti a zážitky vytvárajú globálne, humanisticky a kriticky zmýšľajúcich mladých ľudí, ktorých táto doba potrebuje.

Okrem aktívneho uchopenia kultúrneho dedičstva vlastného národa sa študenti stávajú svedkami dedičstva iných národov a diskusia s nimi im napomáha k vzájomnej blízkosti a trvalým poznatkom.

ERASMUS mení myslenie mladých ľudí, zážitkovo a skúsenostne nadobudnuté vedomosti sa stávajú celoživotným poznaním, ktoré je hodné šírenia.

PhDr. MONIKA KUČERKOVÁ

Ulož ako PDF
Napísal 3. októbra 2019 14:35. Článok je zaradený do rubriky: Ďalšie správy. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.