reklama

Neďaleko Trnavy možno vznikne zvieracie krematórium

AKTUALIZOVANÉ 25. novembra 2019

Predkladateľ zámeru oznámil príslušným orgánom, že svoj zámer už ďalej uskutočniť neplánuje. Rozhodnutie o zastavení konania v rámci povoľovacieho procesu na základe oznámenia vydal Okresný úrad Trnava – odbor starostlivosti o životné prostredie oddelenie ochrany prírody a vybraných zložiek životného prostredia 18. 11. 2019.

Hoci sa smrť domáceho zvieracieho miláčika nedá porovnať s odchodom ľudského člena rodiny, pre väčšinu ľudí, ktorí strávili časť života v spoločnosti verného zvieraťa, je jeho skon smutnou udalosťou. Nie každý sa dokáže zmieriť s tým, že ich štvornohý spoločník skončí svoj život v kafilérii. Mnoho majiteľov spoločenských zvierat zasa nemá možnosť, kam ich legálne pochovať. Aj preto na Slovensku postupne vznikajú zvieracie krematóriá. Jedno takéto zariadenie možno vybudujú aj pri Bučanoch neďaleko Trnavy.

Pripravovaný projekt kremačného zariadenia plánuje súkromný investor umiestniť do objektu v bývalom poľnohospodárskom areáli, ktorý sa nachádza mimo zastavaného územia obce takmer kilometer od Bučian v smere z Trnavy.

V susedstve dnes funguje okrem iného spoločnosť recyklujúca pneumatiky, firma so stavebnými materiálmi, neďaleko sa nachádza aj dráha pre štvorkolky.

Ilustračné foto: Pixabay.com

Samotné spopolnenie zvierat má podľa predloženého zámeru zabezpečiť kremačná pec. Po ukončení procesu zostanú 2 percentá celkovej hmotnosti zvieraťa vo forme popola, ktorý si majitelia prevezmú.

„V súčasnej dobe sa na Slovensku vyskytlo viacero prípadov, kedy boli objavené nelegálne hroby domácich zvierat, čo vyvolalo vlnu pobúrenia a nespokojnosti medzi obyvateľmi. Z toho dôvodu je zvieracie krematórium jednou z možností, ako zabezpečiť ‚likvidáciu‘ a pochovanie zvierat. Kremačné zariadenie bude mať pozitívny vplyv na zlepšenie ekologických podmienok pri riešení problému, čo s uhynutými zvieratami. Z hľadiska ekologického sa zamedzí vytváranie nelegálnych hrobov, ktoré sa vyskytujú hlavne v parkoch a na miestach, kde môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie. Toto zariadenie môže nájsť v radoch obyvateľov pre samotnú činnosť svojich odporcov. Nesúhlas zvyčajne vychádza z nedostatočnej informovanosti o vplyvoch na životné prostredie a zo samotného procesu. Činnosť svojím charakterom neprinesie významné vplyvy na životné prostredie dotknutého územia,“ uvádza predkladateľ zámeru v dokumentácii predloženej v schvaľovacom procese.

Celkové náklady na spustenie prevádzky odhaduje investor na 60-tisíc eur, novou činnosťou budú vytvorené jedno až dve pracovné miesta.

V krematóriu plánujú inštalovať spaľovaciu pec, ktorá má certifikát pre spaľovne biologického odpadu a spĺňa požiadavky ustanovené nariadením Európskeho parlamentu z roku 2009.

Predkladateľ zámeru uvádza, že „výsledky emisných meraní preukázali, že emisné znečistenie vybranými znečisťujúcimi látkami bolo veľmi nízke a dosahovali len zlomky povolených emisných limitov, preto sa nepredpokladá závažný negatívny vplyv z hľadiska znečistenia ovzdušia týmito látkami“.

Ochranu pred únikom emisií do ovzdušia zabezpečuje sekundárne spaľovanie.

Na ochranu ovzdušia pri uvedení nového zdroja znečistenia ovzdušia do prevádzky musia byť vykonané merania emisií na výstupe, ktoré by mali potvrdiť uvedené predpoklady.


Krematórium bude situované vo objekte vyznačenom červenou farbou v bývalom areáli poľnovýroby

Ulož ako PDF
Napísal 6. novembra 2019 15:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Neďaleko Trnavy možno vznikne zvieracie krematórium”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.