reklama

Zámer zvieracieho krematória v Trnave sa na žiadosť navrhovateľa posudzovať nebude

Okresný úrad zastavil 16. januára 2020 proces posudzovania zámeru zvieracieho krematória v Trnave na vlastnú žiadosť predkladateľa. Spoločnosť Anubis úradu oznámila, že návrh na začatie zisťovacieho konania pre navrhovanú činnosť berie späť.

Investor plánoval vybudovať prvé zvieracie krematórium na území Trnavy v jednej z dielní v priemyselnom areáli bývalých automobilových závodov.

Svoju činnosť chcel navrhovateľ prevádzkovať prostredníctvom kremačnej pece. „Nakoľko sa v areáli nachádza veľa prevádzok, je možnosť prevádzkovať zvieracie krematórium po pracovných časoch týchto prevádzok po 16. hodine. S touto podmienkou sa dokážeme zaviazať aj v rozhodnutí,“ uvádza sa v predloženom zámere.

Ilustračné foto: pixabay.com

Investor pripomenul, že v bezprostrednom okolí – areáli bývalej TAZ-ky – sa nachádza 14 zdrojov znečistenia ovzdušia, z nich je jedenásť veľkých.

„Zvieracie krematórium je z hľadiska zákonov asanačný podnik, v ktorom sa neškodne odstraňujú odpady živočíšneho pôvodu a zároveň je zariadením na spaľovanie tiel mŕtvych zvierat. Nejde však o asanačný v zmysle kafilérie, a zároveň nejde o zariadenie na spaľovanie zvierat z chovu, farmárskych zvierat a odpadov z bitúnkov,“ pripomenul predkladateľ.

Projekt vznikal v spolupráci s prevádzkovateľmi zariadení v Holandsku, Švédsku či Nemecku.

Na Slovensku funguje niekoľko podobných krematorií v Jabloňovom, Nových Zámkoch, Hornej Potôni, Senici, Košiciach, Zálesí či v Žiline.

Kremačné zariadenie má mať podľa predloženého zámeru pozitívny vplyv na zlepšenie ekologických podmienok pri riešení problému, čo s uhynutými zvieratami.

„Z hľadiska ekologického sa zamedzí vytváranie nelegálnych hrobov, ktoré sa vyskytujú hlavne v parkoch a na miestach, kde môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie. Nesúhlas zvyčajne vychádza z nedostatočnej informovanosti o vplyvoch na životné prostredie, samotného procesu, prípadne nevedomosti rozdielu medzi kafilériou a zvieracím krematóriom,“ podotkol spracovateľ zámeru.

Dôvodov pre zriadenie legálneho a bezpečného zvieracieho krematória je podľa spoločnosti Anubis viacero. Ide najmä o narastajúci počet domácich spoločenských zvierat a to najmä v panelákoch, kde obyvatelia nemajú vlastnú záhradu na pochovanie domáceho zvieraťa, absencia legálneho zvieracieho cintorína, v dôsledku čoho vznikajú nelegálne cintoríny v meste a okolí, ale aj možnosť dôstojnej rozlúčky so zvieracím členom rodiny, na rozdiel od likvidácie v kafilérii, s čím sa väčšina majiteľov zvierat nestotožňuje.

Doposiaľ posledný pokus o vybudovanie krematória pre zvieratá na území Trnavy sa uskutočnil pred deviatimi rokmi. Podnikateľka chcela prevádzkovať takéto zariadenie na okraji mesta v areáli na Modranskej ceste, neuspela však so žiadosťou o zmenu územnéhoplánu.

Pre nevôľu obyvateľov bol nedávno stiahnutý aj návrh na zriadenie zvieracieho krematória pri Bučanoch.

Ulož ako PDF
Napísal 20. januára 2020 8:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.