reklama

Sadzby dane za užívanie verejného priestranstva v Trnave majú od nového roka stúpnuť

V roku 2020 zrejme stúpnu poplatky za užívanie verejných priestranstiev na území Trnavy. Vyššie sadzby sa dotknú napríklad stavebných firiem, developerov, ale aj drobných predajcov či živnostníkov.

Radnica zverejnila návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnej dani za užívanie verejného priestranstva.

Predmetom dane je osobitné užívanie verejného priestranstva. Návrh VZN určuje sadzby dane napríklad za umiestnenie ambulantného predaja jedla, nápojov, komerčného predaja, umiestnenia lešení, akcie komerčného typu, rozkopávky zelene či umiestnenie zariadení staveniska na verejných plochách.

Ilustračné foto

Sadzby miestnych daní mesto Trnava naposledy upravilo v roku 2012.

Navrhované VZN podľa dôvodovej správy zjednocuje základnú sadzbu dane na 0,40 eura za meter štvorcový na deň pre celé územie mesta.

V súčasnosti platná sadzba rozlišuje medzi centrálnou mestskou zónou (0,33 eura) a ostatnými lokalitami, kde platí základná sadzba 0,199 eura za meter štvorcový na deň.

Radnica chce týmto VZN zároveň zaviesť aj novú miestnu daň za akcie komerčného typu.

Návrh tiež zjedncuje sadzby dane za konkrétne užívanie verejného priestranstva na jednotnú sadzbu v eurách za meter štvorcový a deň. Niektoré sadzby sa v súčasnosti počítajú aj podľa počtu dní či týždňov užívania verejného priestranstva.

“Dôvodom zvýšenia sadzieb bolo objektíve zhodnotenie rizík legislatívnych zmien (schválená novela zákona o dani príjmov fyzických osôb, obedy zadarmo) a Mesto Trnava chce naďalej zabezpečiť zdroje na služby, ktoré v rámci svojich kompetencií samosprávy poskytuje a udržať rozvoj mesta Trnava minimálne na rovnakej úrovni ako v súčasnosti,” vysvetľuje navrhovaný nárast poplatkov trnavská samospráva v dôvodovej správe.

Nové VZN o miestnej dani za užívanie verejného priestranstva má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2020.

Kompletný návrh VZN je dostupný na stránke mesta.

Vybrané sadzby dane – návrh VZN

– Umiestnenie predajného zariadenia slúžiaceho na vykonávanie ambulantného predaja jedla a nápojov:
10 eur/m²/deň (v súčasnosti 0,33 eura v centrálnej mestskej zóne a 0,199 eura v ostatných lokalitách mesta)

– Umiestnenie predajného zariadenia slúžiaceho na vykonávanie ambulantného predaja (komerčný predaj) alebo vystavenie tovaru resp. ponuky služieb pred prevádzkarňou:
0,40 eura/m²/deň (v súčasnosti 0,33 eura v centrálnej mestskej zóne a 0,199 eura v ostatných lokalitách mesta)

– Umiestnenie zariadení staveniska a skládok materiálu všetkého druhu v rámci zariadenia staveniska:
0,20 eura/m²/deň (v súčasnosti 0,03 eura)

– Rozkopanie zelene z dôvodu výstavby alebo vykonávania plánovanej údržby inžinierskych sietí:
nad 50 m²: 0,10 eura/m²/deň (v súčasnosti 0,067 eura)

– Umiestnenie lešenia:
0,40 eura/m²/deň (v súčasnosti 0,33 eura v centrálnej mestskej zóne a 0,199 eura v ostatných lokalitách mesta)

– Trhovisko na Mestskom zimnom štadióne:
Trhový stôl zastrešený s uzamknutým pultom – 1,35 eura/m²/deň (v súčasnosti 1,33 eura)
Predajný stánok uzatvorený a zasklený – 0,40 eura/m²/deň (v súčasnosti 0,33 eura)

– Nová daň za užívanie verejného priestranstva na akcie komerčného typu:
kategória do 20 m² – 50 eur/m²/deň
kategória nad 20 m² do 50 m² – 25 eur/m²/deň
kategória nad 50 m² do 100 m² – 10 eur/m²/deň
kategória nad 100 m² do 300 m² – 5 eur/m²/deň
kategória nad 300 m² do 500 m² – 3 eur/m²/deň
kategória nad 500 m² – 2,50 eura/m²/deň

Daň sa nevyrubuje za kultúrnu, športovú, charitatívnu, politickú, informačnú, propagačnú akciu, akúkoľvek z vyššie uvedených akcií bez komerčnej aktivity usporiadanú na verejnom priestranstve (akcia bez vstupného alebo ak je celý výťažok z akcie venovaný na charitatívne alebo verejno-prospešné účely). Daň sa tiež neplatí za akcie, ktoré majú Mestom Trnava schválené osobitné organizačné zabezpečenie a ktorých organizátorom je Mesto Trnava.

Od dane za užívanie verejného priestranstva je oslobodený záber verejného priestranstva spôsobený investičnou činnosťou Mesta Trnava a organizáciami založenými Mestom Trnava.

Od dane za užívanie verejného priestranstva je oslobodený záber verejného priestranstva spôsobený opravami a rekonštrukciami pamiatkových objektov zapísaných v zozname kultúrnych pamiatok.

Na základe žiadosti poplatníka môže primátor mesta znížiť daň za užívanie verejného priestranstva pri organizovaní akcie komerčného typu na minimálnu výšku 50 eur.

ZDROJ: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 13. novembra 2019 17:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

21 komentárov pre “Sadzby dane za užívanie verejného priestranstva v Trnave majú od nového roka stúpnuť”

 1. 1
  maxim says:

  …ešče furt nemajú dost? Čo ešče dvyhnú?

 2. 2
  Jozef says:

  Cest Vasej praci sudruhovia tak
  takto to vie kazdy a potom sa chvalia co vybudovali co je ich povinnost

 3. 3
  hejter says:

  Za zvýšenie dane môže vláda a jej obedy zadarmo a pod. Jedným dychom ale sľubujú, že financie získané zo zvýšenia daní pôjdu do rozvoja mesta. Čo ale potom vykryje výdavky na obedy zadarmo, rekreačné poukazy a pod.?

 4. 4
  sekera says:

  na obedy zadarmo, na rozvoj mesta ?

  Môžete ľudďom napísať tí , ktorí ste v obraze akú veľkú sekeru vyrobili naši tt supargalaktickí odborníci na všetko ?

  koľko stáli škody za prehratý súd, súdy, rozbitá údržba mesta, kde sa teraz paltí oveľa viac , ako v minulosti.

  opijú Vás zasa rožkom a podhodia ovečkám nové štúdie a bude vymaľované.
  Ovečky zabékajú , vypnú mozgy a sklopia hlavy :)

  Hamba Vám, choďte od toho.

 5. 5
  Santa Klaus says:

  Milé moje Brovce.
  Nevím čo furt hučíte a papulujete na tých sícach. Ja a moji kunčafti víme čo je pre vás dobré. Ščul je dobre aby ste nám placili.Tí penáze sú ščúl vaše ale ked mi ich pošlete budú moje. A móžem si s nima robit barsčo.
  Šak ten rozpočet není taky zlý. Penáze už nemáme lebo posílate málo, tak aspon nemusíme nič robiť a máme pokoj. Ja si pekne lapím v kancelárii alebo na kolese a telefónujem a mačkám laiky. To mi vyhovuje.
  Na volakého to hodzíme že za to móže a je to.
  Nebojte možno bude lepší. Aj my sme Lepší. Teda boli sme.
  Víte že som forbes. Šak som si to zaplacil. Nevím ale už by ma asi nesceli focit ked som urobil tú čírnu dzíru. Ale aj ve vesmíre sú čírne dzíry. Mój vesmír je ten feisbúk. Tam excelujem a slubujem. Preto ste mi dali hlasy, lebo dobre slubujem a vy ničemu nerozumíte. Víte ? A to je dobre.
  Šak ste moje dobré brovce. Preto som vás podojil.
  Ináč už prestalo pršat. Ked naprší aj uschne. My suchoty nemáme.
  Tak teda sa volajako majte a chystajte sa na Vánoce.

 6. 6
  Amcho says:

  A ešte by ste mali zvýšiť aj poplatky za stavebné povolenia nech developeri cvakajú. Primátorových ľudí sa to nedotkne, tí môžu stavať bez povolenia ako slávny predseda slávnej stavebnej komisie. https://www.cas.sk/clanok/906910/tomu-sa-povie-ironia-trnavsky-sef-stavebnej-komisie-podnikal-v-ciernej-stavbe/

 7. 7
  pravda víťazí says:

  Samosprávy nemajú žiadny dôvod na zvyšovanie daní z nehnuteľností. Primátori a starostovia tým len ukazujú svoju neschopnosť.

  Reči pred voľbami a skutky po nich dokazujú, že niektorí ľudia idú do politiky nepripravení a nejde im vôbec o ľudí. V opačnom prípade by hľadali rezervy a nezaťažovali ľudí vyššími daňami. Samosprávy majú často prebujnený aparát, nakupujú predražené a služby zlepšujú veľmi pomaly až vôbec. Tiež nevedia poriadne využívať eurofondy. Česť výnimkám.

  Nárast dane z nehnuteľností o 300 percent v Trnave je nezmysleným zaťažovaním ľudí. Rozvoj mesta sa dá financovať celkom inak a bez vyťahovania peňazí od daňovníkov. Nejde pritom o žiadne drobné, ale až o 60 eur na rodinu na rok. Nehovoriac o tom, že sa zvyšujú aj ďalšie komunálne poplatky, napríklad za smeti. Obhajoba obcí, že dane treba zvyšovať, sa Slovenskom šíri už ako mor. Ide o výhovorky a nie o skutočné argumenty. Obedy zadarmo obce vôbec nezaťažujú, keďže ich platí štát. Ak majú obce pocit, že ich ničí chodníková novela, tak nech sa pozrú na to, aké neadekvátne vysoké sumy platia firmám za čistenie komunikácií.

  Pripravovaná nižšia daň zo mzdy schválená v parlamente pôjde síce na úkor rozpočtov obcí v rozsahu vyše 100 miliónov eur za rok, ale pozrime sa, o koľko si obce prilepšili za posledné roky vďaka tomu, že platy v ekonomike rástli a s nimi aj príjmy z dane z príjmov fyzických osôb pre obce. Kým pred štyrmi rokmi putovalo samosprávam necelých 1,5 miliardy eur, rok nato to už bolo 1,67 miliardy eur. V tomto roku obce a mestá získajú 2,18 miliardy eur! Fakty hovoria jasne, niektorí primátori ľudí poriadne zavádzajú.

  https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/532638-neschopni-primatori/

  https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/532662-trnavcanom-ide-radnica-zvysit-dane-o-200-percent/

 8. 8
  otvor oči says:

  pikošky z netu:
  Vážený pán xxx Čakal som takúto, neviem to inak nazvať aby som nebol impertinentný, jednoduchú odpoveď. Iné sa ani čakať nedalo. Za prvé, blíži sa 17 november, kedy som ja osobne, pred 30 rokmi, štrajkoval na námestiach za slobodu slova a pluralitu názorov, ktorú sa vy takýmto spôsobom snažíte dehonestovať. Za druhé, to postavíme každý nezmysle na ktorý nám dá EU peniaze? To nemyslíte vážne!! Povedzte mi prosím, koľko bude mesto musieť doplácať ročne na parkovací dom, aby ho udržalo v prevádzke? Za tretie, prečo sa mňa pýtate na pozemky a cenu parkovacieho domu na automobily. Riešenie takýchto problémov je predsa úloha pracovníkov mesta. Za to platíme mestu poplatky, ktoré sa nám opäť tento rok zvyšujú! Obchvat je niečo podobné ako parkovisko. neustále výhovorky, výhovorky. Snáď to nemajú riešiť občania? Viete, riadiť samosprávu, nie je len o tom nekriticky sa chváliť. Tak sa vytváral za komunizmu kult osobnosti. Umenie je prijímať kritiku, konštruktívne hľadať riešenia a samozrejme odborne diskutovať o problémoch. Zatiaľ som nevidel žiadne odborné a ekonomické zhodnotenie prínosu Bike toweru, ktorý ste ani nenazvali po slovensky, čo je už úplný nonsens!!! Nepredložili ste verejnosti žiadne riešenie parkovania pri stanici. Všetky okolité ulice sú zaplnené autami ľudí, ktorí cestujú zo stanice za prácou! A tak isto nepoznáme kroky, ktoré sa urobili k realizácii obchvatu! P. xxx, pokiaľ sa rozhodnete reagovať ne tento môj príspevok, tak vás prosím o odbornú diskusiu a konkrétne argumenty.

 9. 9
  soteking says:

  Vacsina ludi ani nevie o aku dan ide a 99% ludi ju nebude nikdy platit. Tajne priplatky fizlom v sume 1500-2000eur / rok ( 50 mil eur/rok ) a dalsie stovky milionov socialnych predvolebnych uplatkov neriesite, ale 5eur / mesiac narast dane z nehnutelnosti na vykrytie populizmu nekompetentnej vlady je pre vas katastrofa. Ze statny rozpocet je nedoveryhodny zdrap papiera, ze verejne financie su v rozvrate a tazko zneuzivane na kampan smeru a sns, to je uplne v pohode, .

  • 9.1
   fidelis says:

   Presne takto to vidim ja.Je to dosledok konania vlady.Nie ze by som so vsetkym co robia u nas na radnici suhlasil.Robia kopu chyb.Ale vyssie dane sa dali cakat.

  • 9.2
   Yks says:

   Tie tvoje múdrosti sú úchvatné. Ešteže to tu takto chrabro zachraňujete. Čože by sme si bez zvýšenia daní a poplatkov už len počali.
   Nerozmýšľali ste nad zvýšením o 400 %? To by bola ešte hrdinskejšia záchrana rozvráteného rozpočtu.
   Keby si sa skúsil oholiť, možno dáte aj 500%.

  • 9.3
   zbabelec says:

   soteking ste iba zbabelci. Schovávate sa za výhovorky na iných.
   V roku 2017 boli príjmy mesta 52,528 mil v roku 2019 plán 62,338 mil
   Nárast o 9,810 mil !!!!!
   Stále je ale málo. Vtedy to išlo bez zvyšovania daní a teraz to zrazu
   + cca 10 mil nejde. Je to matematická záhada alebo teória relativity ?
   Jednoducho ste to rozhádzali na sprostosti ! Neviete to !
   Neviete nič riadiť jedine bicykel.
   Ste neschopní. PREŽRALI ste budúcnosť mesta a jeho rozvoj.
   Už máte iba poslednú možnosť KLAMAŤ neinformovanú verejnosť.

 10. 10
  Mat says:

  8,6 milióna , dedičstvo od tých čo to nevedeli robiť sa minulo ani neviete ako. Potrebujete postaviť severnú bránu , nie je treba , tak ako aj tá južná , nová športová hala tiež nie je treba , stará je plne funkčná , len jej využiteľnosť je malá . Mlaďoch nech začne rozmýšľať ako sa správne hospodári aj Europská únia je za vyrovnaný rozpočet a nenavrhuje 300% navýšenie príspevku od jednotlivých štátov. Vystúpenie Galbavého v MTT napovedá o začatí mocenského boja a nový líder LT ekonóm ge konom sa rysuje Pekarčík. Komárno hlási bezplatnú mestskú hromadnú dopravu po vzore miest v Maďarsku a v Holandsku. Navyšovanie poplatkov za likvidáciu odpadu je pri zisku 1.8 milióna zisku spoločnej firmy tiež podpásovka.

 11. 11
  smeci says:

  Spoločnosť FCC Trnava, s.r.o. v roku 2018 zvýšila zisk o 15 % na 1,816 mil. € a tržby jej narástli o 5 % na 7,687 mil. €.
  A je preto logické podľa lepšo-ekonomiky zvýšiť dane za smeti.
  To dá rozum.
  Kde Lepší súdruhovia urobili chybu ?

  https://www.finstat.sk/31449697?fbclid=IwAR3Xdiqx5j_F7TdWC07-_ospP2jEmwM5q5wvb7LB1jk5Y4bWYF-R1K51dgA

 12. 12
  Skoda says:

  A poplatok- daň z rozvoja, ako ste plánovali súdruhovia zvýšite ?
  Alebo už nemáte gule, po tom ,čo vás už ľudia majú plné zuby.
  Alebo až na budúci rok ?
  Tipujem to na postupné dávkovanie svojim ovečkám.
  Hanbite sa.

  • 12.1
   edo says:

   Za výstavbu RD 80 m2 už teraz mladé rodiny platia 800,- €
   To je podpora mladých rodín + zvýšené dane za pozemok, smeti atd.
   Blahoželáme k 30 výročiu víťazstva hipsterov nad zdravým rozumom.

   • 12.1.1
    Mat says:

    V Rakúsku a v Nemecku je v súčastnosti moderné formou družstevnej výstavby budovať byty pre občanov mesta. Mestá do toho vstupujú formou poskytnutia pozemkov. Na takto zmenežovanú výstavbu bytov je potrebné zložiť 25 – 30 % ceny bytov. Takto sa pomáha mladým rodinám a zároveň lákajú nový obyvatelia mesta, nie zvyšovanie daní o 300%.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.