reklama

Trnava bude dejiskom už piateho ročníka festivalu spisovateľov YPSALON

Už je to piaty rok, čo máte v Trnave možnosť navštíviť festival, ktorý prináša to najzaujímavejšie, čo slovenská literatúra ponúka za posledné obdobie. Ak ste fanúšikom kvalitných kníh a literatúry, alebo možno len chcete stráviť príjemný večer a dozvedieť sa viac o súčasnej slovenskej tvorbe, nepremeškajte festival spisovateľov Ypsalon, ktorý sa koná 21. – 24. novembra 2019 v priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín.

Festival okrem stálych divákov každoročne pritiahne nových návštevníkov, z ktorých si každý príde na svoje. Diskusie, besedy a bohatý sprievodný program prinášajú jednak významných etablovaných autorov slovenskej literárnej scény, ale zároveň dávajú priestor začínajúcim autorom.

Piaty ročník bude navyše venovaný spomienke na 100. výročie narodenia jedného z najdôležitejších a najprekladanejších slovenských autorov – Ladislava Mňačka. Kto by nepoznal prelomové dielo slovenskej literatúry Ako chutí moc?

Na festivale si v scénickom čítaní v prepojení s prednáškou pripomenieme nielen toto, ale aj ďalšie jeho významné diela.

FOTO: Malý Berlín

Na štvrtkovú diskusiu prijala pozvanie dvojica autoriek Tereza Oľhová a Soňa Balážová, ktoré predstavia projekt Nežný komiks ʹ89, ktorý vychádza k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Festival je prepojením všetkých žánrov, a tak organizátori neopomenú ani slovenskú poéziu. Svojou účasťou nás poctí jedna z najvýznamnejších a najprekladanejších poetiek – Mila Haugová. Štvrtkový večer uzavrie dramatik, básnik, prozaik, režisér a scenárista Viliam Klimáček.

Piatkový večer otvorí diskusia s tvorcami experimentálnej grafickej novely Všetky tie svety. Autor Juraj Čorba a výtvarník Dávid Marcin porozprávajú o tom, aké je tvoriť v tomto špecifickom žánri, čo ponúka a v neposlednom rade o príbehu knihy, ktorú spoločne pripravujú.

Ďalším z hostí festivalu bude vynikajúci prekladateľ zo škandinávskych jazykov Jozef Zelizňák, ktorý stojí za prekladmi autorov ako Stieg Larsson alebo Jo Nesbø. O najnovšej tvorbe príde porozprávať aj Iris Kopcsayová či finalista tohtoročnej súťaže Anasoft litera Milo Janáč.

Sobotný večer otvorí beseda s Jurajom Kováčikom, autorom poviedok o láske a smrti – V panoramatickom kine. Po štyroch rokoch opäť privítame autorku Veroniku Šikulovú.

Tá pripravuje novú knihu Tremolo ostinato, ktorá je románom-nerománom, je rozprávaním o hudbe, slovách, písaní a vzťahoch. V knihe, v ktorej sa každodenné domáce a záhradné práce prelínajú s úvahami o literatúre a hudbe, autorka vstupuje do vzťahov s okolím.

Po nej bude v sobotnom programe nasledovať vydavateľ a prekladateľ Maroš Volovár, ktorý porozpráva o príbehu víťazného diela tohtoročnej Anasoft litery Jedenie, ale tiež o kultúre vojvodinských Rusnákov a o Východoslovenskom združení VALAL.

Sobotný program ukončí beseda s obľúbeným Máriusom Kopcsayom, ktorý svoj zmysel pre humor a trefnosť úspešne prenáša aj na stránky svojich kníh a je niekoľkonásobným finalistom súťaže Poviedka a ceny Anasoft Litera.

Festival uzavrie pestrý nedeľný program určený pre rodiny s deťmi. V programe nájdete zážitkové čítanie s tieňohrou Moniky Kompaníkovej, tvorivú dielňu s Miroslavom Cipárom a divadelné predstavenie podľa knihy Útek Mareka Vadasa.

Súčasťou bude aj predajná výstava tých najkrajších a najlepších detských kníh vydaných v slovenskom jazyku.

Podrobnosti o pozvaných hosťoch a celom programe festivalu nájdete na www.ypsalon.sk.

Na celý program festivalu si môžete zakúpiť permanentku za zvýhodnenú cenu 6 € na webovej stránke Malého Berlína alebo v Kníhkupectve AF (Štefánikova 5). Okrem festivalových permanentiek si môžete zakúpiť jednodňové vstupenky v hodnote 3 €.

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj. Mediálni partneri festivalu sú Trnavské rádio, Trnava-live.sk, TrnavskýHlas.sk, MY Trnava, Trnavsko a Trnavské rádio.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 15. novembra 2019 0:14. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.