reklama

V Trnave vzniklo mimoškolské centrum inovácií pre žiakov základných škôl

Nadácia Pontis v spolupráci s Mestom Trnava 26. novembra 2019 slávnostne predstavila unikátne mimoškolské centrum Budúcnosť INAK. V prvom ročníku svoje brány otvorí 25 deťom z rôznych sociálnych pomerov, aby mohli zažiť svet nepoznaných inovácií a technológií. Cieľom je, aby im centrum pomohlo rozvíjať rôzne zručnosti, ktoré nadobudnú prácou na vlastných projektoch. Procesom ich budú sprevádzať osobnosti z biznisu. Centrum inovácií vzniklo v priestoroch Základnej školy s materskou školou na Ulici Maxima Gorkého v Trnave.

Budúcnosť INAK poskytne mladým účastníkom príjemné zázemie a bezproblémový prístup k IT technológiám.

„V rámci trojročného programu budú deti pod dohľadom inšpiratívnych mentorov a mentoriek zo známych slovenských firiem pracovať na vlastnom projekte, s dôrazom s dôrazom na podporu vlastných komunít a regiónu,“ vysvetľuje Martina Kolesárová, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis, a dodáva: „Celý program je vedený hravo a neformálne. Deti získajú množstvo užitočných poznatkov spôsobom, ktorý ich bude baviť. Dostanú sa blízko k technológiám a inováciám budúcnosti, ako napríklad virtuálna medicína či samoriadiace autá.“


Zľava viceprimátorka Trnavy Eva Nemčovská a výkonná riaditeľka Nadácie Pontis Martina Kolesárová

FOTO: Mesto Trnava

Unikátnosť programu Budúcnosť INAK spočíva v podpore spolupráce mladých ľudí bez ohľadu na etnicitu, príslušnosť k inej menšine či sociálne pomery.

Jeho podstatou je posilniť u detí digitálne zručnosti, tvorivosť a podnikavosť a motivovať ich k ďalšiemu sebarozvoju a zlepšeniu si výsledkov v škole. „Sme presvedčení, že práve to im môže pomôcť pri prechode na stredné školy a sprístupní tak vzdelanie na lepšie uplatnenie sa na trhu prácu,“ vysvetľuje M. Kolesárová.

Centrum bude otvorené štyrikrát do týždňa – vždy po škole až do večerných hodín, pričom deti budú mať zabezpečené občerstvenie a stálu podporu od koordinátora centra.

Počas troch rokov absolvujú desiatky workshopov od mentorov a mentoriek zo slovenského biznisu, akými sú napríklad slovenská astrobiologička Michaela Musilová, ktorá pracuje pre NASA, či Lucia Šicko, spoluzakladateľka svetovo úspešnej slovenskej firmy.

Súčasťou mimoškolských aktivít budú aj návštevy slovenských firiem a stretnutia so zaujímavými osobnosťami.

„Program zároveň inovatívnym spôsobom prepája verejný sektor, občiansky sektor, ale aj biznis prostredie,“ dodáva M. Kolesárová.

FOTO: Mesto Trnava

Nadácia Pontis už pri úvodnej fáze programu ako prvé oslovila Mesto Trnava, ktoré sa stalo jedným z kľúčových partnerov novovzniknutého centra. Vedenie mesta sa podieľalo na hľadaní a poskytnutí vhodných priestorov.

Na slávnostnom otvorení bolo medzi Mestom Trnava a Nadáciou Pontis podpísané memorandum, z ktorého vyplýva spolupráca samosprávy aj na propagácii a komunikácii aktivít centra ako aj pri zapojení zamestnancov úradu do fungovania centra inovácií.

„Tento jedinečný program nás zaujal hneď od začiatku a sme veľmi radi, že Trnava bola prvou voľbou pri výbere pilotného centra. Program deťom prinesie možnosti, k akým by inak nemali prístup. Môže to byť odrazový mostík k novým príležitostiam a úspešnej budúcnosti,“ skonštatovala Eva Nemčovská, viceprimátorka Trnavy.

Viac informácií nájdete na buducnostinak.sk.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 28. novembra 2019 19:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.