reklama

Inscenácia Les v trnavskom divadle spojí slávnu komédiu, členku činohry SND a významnú režisérsku osobnosť

Divadlo Jána Palárika uvedie 7. februára 2020 o 19:00 vo veľkej sále premiéru inscenácie Les v réžii oceňovaného divadelného a televízneho režiséra Vladimíra Strniska, ktorý sa výrazne podieľal na úspechu obľúbených „televíznych pondelkov“.

Jeho inscenácie sú vždy dynamické, expresívne a zobrazujú groteskné videnie sveta a spoločnosti. Strniskove najznámejšie inscenácie sú späté s Divadlom Na korze, Novou scénou a Slovenským národným divadlom.

Pôsobil ako interný režisér v Divadle na Vinohradech, bol riaditeľom pražského Činoherního klubu, režíroval v Maďarsku, Poľsku, Juhoslávii i USA. Získal mnoho významných zahraničných ocenení za najlepšiu inscenáciu, na festivaloch v Mannheime, v Novom sade či v Los Angeles.

V Trnave režíruje komédiu Les, ktorú napísal Alexander Nikolajevič Ostrovskij v roku 1870 a stala sa autorovou najfrekventovanejšou hrou.

Les sa stal populárnym ako v mestských, tak aj v dedinských divadlách a v neposlednom rade zohral dôležitú úlohu vo formovaní ruskej školy hereckého majstrovstva. Postavy tejto komédie zapĺňajú tvorivú biografiu najväčších hercov všetkých generácií.

Dej hry nás zavedie na veľkostatok v cárskom Rusku, kde žije bohatá vdova Gurmyžská. Navonok pôsobí ako nonšalantná dáma, no v skutočnosti je ochotná obetovať čokoľvek, len aby získala srdce mladučkého šľachtica Bulanova.

Gurmyžská to má detailne naplánované. Musí čo najskôr vydať svoju krásnu neter, výhodne predať les za kaštieľom a udobriť si ohrdnutých nápadníkov z vysokej spoločnosti. Všetko ide podľa plánu, až kým do jej domu nezavíta synovec, ktorého nevidela pätnásť rokov a ktorý má nárok na časť jej majetku.

A keďže synovec je v skutočnosti kočovný herec, v dome plnom intríg a pretvárok poriadne zamieša karty. Postupne odhaľuje pravú tvár Gurmyžskej, mladého Bulanova, aj ostatných obyvateľov domu.

V hlavnej úlohe statkárky Gurmyžskej sa predstaví hostka zo Slovenského národného divadla, Ingrid Timková.

Diváci sa môžu tešiť na skvelé výkony členov umeleckého súboru Tibora Vokouna, Petry Blesákovej, Braňa Mosného, Tatiany Kulíškovej, Martina Križana, Miroslava Beňuša, Vladimíra Jedľovského, Martina Kochana, Tomáša Vravníka a Michala Jánoša.

O výtvarnú stránku scény a kostýmov sa postaral výtvarník Juraj Fábry, ktorý patrí medzi najvýznamnejších slovenských scénografov. Scénografia Lesa je založená na originálnej tieňohre, ktorá podporuje tému spoločenskej pretvárky a ponúka nové nečakané významy.

„Ostrovského Les v sebe spája dva dôležité prvky – dôsledne vystavaný dej a detailnú kresbu charakterov. Ostrovského komediálnosť nie je povrchná. Humor je ukrytý v panoptiku groteskných postavičiek a ich neúnavnej snahe zo všetkého vyťažiť finančný zisk. Hrabanie peňazí, vypočítavosť, egoizmus a bezohľadné obchodovanie sú v hre nezvyčajne pestro rozvíjané. Napriek tomu, že hra vznikla pred 150 rokmi, Ostrovského postavy sú natoľko nadčasové, že bez problémov prehovárajú aj k súčasnému človeku. Na svoje si prídu najmä milovníci poctivého činoherného remesla,“ vyjadrila sa na margo hry dramaturgička divadla i samotnej inscenácie Lucia Mihálová.

Ulož ako PDF
Napísal 23. januára 2020 9:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.