reklama

Užitočné informácie o doprave, ovzduší či triedení odpadu spúšťa Trnava na webe aj cez aplikáciu

Trnavčania majú k dispozícii permanentne aktualizované správy o počasí, kvalite ovzdušia, úrovni hluku, dopravnej situácii, naplnení veľkokapacitných polopodzemných kontajnerov a o činnosti mestskej samosprávy. Vďaka pilotnému projektu Trnava smart city a prostredníctvom integračnej platformy Invipo, ktorú nášmu mestu poskytla do bezplatného používania spoločnosť ALAM, získajú kedykoľvek komplexné informácie zo smart technológií na webe smart.trnava.sk aj v mobilných aplikáciách pre Android a iOS.

„Trnavu dlhodobo vnímame ako mesto so zdravým prístupom k tomu, ako môžu technológie zlepšiť život jej obyvateľom. Sme radi, že práve v spolupráci s Trnavou môžeme ostatným mestám ukázať, aké dôležité je prepájať mestské technológie, získavať z nich dáta, riadiť vďaka nim mesto a posúvať ich občanom ako užitočné informácie,“ povedal predstaviteľ platformy Invipo na Slovensku Martin Noskovič.

V rámci pilotného projektu Trnava smart city je v meste inštalovaných osem meteorologických staníc, ktoré monitorujú životné prostredie v Kamennom mlyne, na priechode pre chodcov na Hospodárskej, v Sade Antona Bernoláka, na kruhovej križovatke na Trstínskej, vo vnútornom priestore medzi obytnými domami Na hlinách a pri Základnej škole s materskou školou na Námestí Slovenského učeného tovarišstva. Meteorologické stanice snímajú aktuálnu teplotu, tlak a vlhkosť vzduchu, úroveň oxidu uhličitého, pričom prvé tri menované sledujú aj výskyt pevných častíc veľkostí PM1.0, PM2.5 a PM 10, úroveň hluku a intenzity svetla.

Mesto bude mať aj informácie o aktuálnej dopravnej situácii a hustote dopravy na kritických úsekoch, o nehodách, uzáverách a dopravných obmedzeniach. Dozvieme sa napríklad, ako práve fungujú križovatky Hlbokej ulice s Kollárovou a Ulice Terézie Vansovej s Ulicou Štefana Moyzesa, koľko áut nimi prechádza a aký majú signálny plán.

„Niektoré z informácií sme mali už dávnejšie, teraz sú však k dispozícii verejne a na jednom mieste. Pre nás ako samosprávu sú obzvlášť zaujímavé dáta týkajúce sa životného prostredia, aby sme mohli robiť opatrenia na jeho zlepšenie na základe relevantných údajov. Okrem toho nás tento rok nás čaká verejné obstarávanie nového systému riadenia križovatiek v celom meste a aj s pomocou tejto platformy budeme schopní optimalizovať organizáciu dopravy či lepšie strategicky plánovať,“ uviedol primátor Trnavy Peter Bročka. „Vzhľadom na to, že okrem aktuálnych informácií budú k dispozícii aj grafy, štatistiky a historické údaje, budeme z nich môcť odvodiť trend vývoja, hľadať príčinné súvislosti a rozhodnúť o najvhodnejších opatreniach v kompetenciách mesta.“

Získané informácie o stave životného prostredia, dopravy a naplnenosti polopodzemných kontajnerov bude zbierať a integrovať s ďalšími mestskými technológiami a systémami otvorená platforma Invipo, ktorá je softvérovým mozgom pilotného projektu Trnava smart city. Dáta vyhodnotí a sprostredkuje občanom vrátane štvordňovej predpovede počasia cez spomínaný online portál a mobilnú aplikáciu. Zároveň dokáže pomocou smart scenárov priamo ovplyvňovať chod vzdialených zariadení.

Funkcionalita platformy Invipo sa dá podľa potreby rozšíriť o ďalšie moduly. Pilotný projekt Trnava smart city realizovala spoločnosť ALAM s.r.o. s podporou Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky v rámci Schémy na podporu malých a stredných podnikov pri implementovaní inovatívnych riešení v mestách. Predpokladané náklady na projekt sú 116 000 eur, 50 000 eur z tejto sumy predstavuje podpora Ministerstva hospodárstva SR, 66 000 eur je spoluúčasť spoločnosti ALAM s.r.o.

Okrem Trnavy už platforma Invipo v menšom rozsahu integruje technológie v Žiline a Prešove, aj v menších slovenských obciach, ako sú napríklad Šenkvice. Vo svete využívajú Invipo mestá Izmir, Dubaj, Sofia, Legnica, Zlín a mnohé ďalšie.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 28. februára 2020 0:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.