reklama

Trnavská župa pripravuje opatrenia pre prípad možného výskytu koronavíru. Prečítajte si aj užitočné informácie o víruse

V utorok 3. marca 2020 sa uskutoční zasadnutie mimoriadnej pracovnej skupiny Trnavského samosprávneho kraja, vytvorenú na prípravu opatrení v súvislosti s možným výskytom koronavíru.

Skupinu tvoria zástupcovia župy (predseda TTSK Jozef Viskupič, riaditeľka odboru zdravotníctva Lucia Šmidovičová, Miroslav Bílik z referátu krízového riadenia), zástupca Okresného úradu v sídle kraja, štyria riaditelia Regionálnych úradov verejného zdravotníctva (Trnava, Senica, Galanta, Dunajská Streda), medicínsky riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave a zástupca Krajského operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby.

Ako pripomína župan Jozef Viskupič, hrozba výskytu koronavíru na Slovensku je reálna, úrady už potvrdili nákazu v mnohých európskych krajinách, vrátane občanov v susednom Rakúsku či Českej republike. Trnavský samosprávny kraj susedí s obomi krajinami.


Kontroly zdravotného stavu cestujúcich v príletovej hale bratislavského letiska

Ilustračné foto

„Koronavírus môže byť diagnostikovaný aj u nás, takže je dôležité, aby sme boli na túto hrozbu pripravení, a najmä aby všetky inštitúcie postupovali koordinovane a mali dostatok informácií,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Opatrenia Trnavskej župy sa budú týkať aj informovanosti jednotlivých organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK, teda najmä stredných škôl, zariadení sociálnej starostlivosti, múzeí, galérií, či piešťanského letiska.

„Inštitúcie dostanú aj informačné letáky, ktoré budú rozširovať osvetu v oblasti základnej hygieny, pretože prevencia je v tomto prípade mimoriadne dôležitá. Tiež plánujeme intenzívnejšiu komunikáciu aj s primátormi a starostami miest a obcí, keďže tie sú zriaďovateľmi materských a základných škôl,“ doplnil J. Viskupič.

Účasť svojho zástupcu potvrdila aj Fakultná nemocnica v Trnave, ktorá je jediným ústavným zdravotníckym zariadením v Trnavskom kraji, ktoré má k dispozícii infektologické lôžka určené k hospitalizácii pre pacientov s podozrením na nákazu koronavírom.

Úrad verejného zdravotníctva SR spracoval najčastejšie otázky a odpovede v súvislosti so šírením koronavírusu (COVID 19)

Aký je prameň pôvodcu nákazy nového koronavírusu 2019-nCoV?
– Ako prameň pôvodcu nákazy sa predpokladajú zvieratá na trhu v čínskom meste Wu-chan. Predpokladá sa, že ľudia sa nakazili kontaktom so živými zvieratami, ktoré sa predávajú aj na spomenutom trhu. Zatiaľ nie je presne isté, z akého zvieraťa môže nákaza pochádzať. Vo všeobecnosti však pôvodcom koronavírusu môžu byť kurčatá, ošípané, hovädzí dobytok, či dokonca mačky alebo psy, ale aj hady a netopiere. Čínske medicínske autority potvrdili prenos koronavírusu 2019-nCoV z človeka na človeka.

Aké sú prejavy ochorenia na nový koronavírus?
– Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu. Je geneticky odlišný od koronavírusov SARS-CoV a MERS-CoV. Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky – teplota nad 38 °C kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa udáva 2 až 14 dní.

Ako sa lieči ochorenie spôsobené novým koronavírusom?
– Liečba je symptomatická. Očkovacia látka proti novému koronavírusu 2019-nCoV zatiaľ neexistuje.

Aká je pravdepodobnosť, že sa novým koronavírusom nakazím?
– Na Slovensku doteraz nebol zaznamenaný potvrdený prípad ochorenia vyvolaného 2019-nCoV. Vzhľadom na súčasné možnosti cestovania nemôžeme vylúčiť zanesenie nového koronavírusu na naše územie.
V prípade, že ste neboli v krajinách, kde sa nový koronavírus nachádza, respektíve ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou o klasickú chrípku či prechladnutie, a preto netreba podliehať panike. Samozrejme, aj v prípade klasického respiračného ochorenia vrátane chrípky je dôležité kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, pretože i tieto ochorenia môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Aké preventívne opatrenia prijalo Slovensko v súvislosti s novým koronavírusom?
– Slovensko podrobne sleduje situáciu týkajúcu sa nového koronavírusu 2019-nCoV a je pripravené ju zvládnuť v prípade, že sa na našom území výskyt nového koronavírusu potvrdí. Situáciu máme pod kontrolou, uskutočňujeme všetky preventívne opatrenia s cieľom maximálnej ochrany ľudí.

Môže mi v prevencii proti novému koronavírusu pomôcť očkovanie proti chrípke?
– Očkovanie proti chrípke je vhodné, chráni pred chrípkou počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny. Ak by človek ochorel na infekciu vyvolanú koronavírusom, ďalšie ochorenie prebiehajúce súbežne, znamená vysoké riziko komplikácií.

Objednávam si tovar v rozličných oblastiach sveta. Môže sa nákaza preniesť prostredníctvom poštových zásielok?
– Pri nákupoch na internete je dodacia lehota z ázijských krajín (napr. z Číny) obvykle tri týždne a viac. Nepredpokladá sa, že by vírus prežíval na plochách taký dlhý čas. Riziko šírenia nového koronavírusu z výrobkov alebo obalov je teda v tomto prípade veľmi nízke.

Je potrebné preventívne dodržiavať nejaké hygienické návyky?
– Ide o všeobecné preventívne opatrenia pri všetkých bežných vzdušných nákazách. Tieto opatrenia významne redukujú riziko ochorenia:

· umývajte si ruky často mydlom a vodou, najmenej pod dobru 20 sekúnd. Ak nemáte k dispozícii mydlo a vodu, použite dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu
· očí, nosa i úst sa nedotýkajte neumytými rukami
· zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša
· vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky
· ak ste chorý, liečte sa doma
· zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami mäso a vajíčka dôkladne prevarte
· 14 dní od príchodu z oblasti postihnutej novým koronavírusom je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť)
· v prípade klinických príznakov po návrate je potrebné kontaktovať, prípadne vyhľadať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze

Dá sa na Slovensku testovať na prítomnosť koronavírusu v organizme?
– Ak všeobecný lekár vysloví podozrenie z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom 2019-nCoV (zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritériá s dôrazom na cestovateľskú anamnézu), pacient bude riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby. Laboratórnu diagnostiku zabezpečuje Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR v Bratislave v spolupráci s Virologickým inštitútom na Charité univerzite medicíny v Berlíne. Rutinný screening na koronavírus či už prostredníctvom laboratórií alebo iným spôsobom na Slovensku aktuálne nie je možný.

Je najväčším rizikom cestovanie?
– Vzhľadom na súčasnú celosvetovú migráciu ľudí a spôsob prenosu infekcie (kvapôčková infekcia, vzdušná cesta) môže byť každé cestovanie rizikové – napríklad pobyt v letiskovej hale, na palube lietadla, vo vlaku. Preto treba zvážiť nevyhnutnosť cestovania.

Pomôže mi nosenie ochranného rúška?
– V oblasti, kde ešte nový koronavírus nebol zaznamenaný, nosenie ochranného rúška alebo respirátora nie je potrebné. Ak však máte obavy, môžete ho nosiť preventívne, vo vašej blízkosti sa môže vzhľadom na prebiehajúcu chrípkovú sezónu pohybovať osoba s iným respiračným ochorením. V zahraničí, v oblastiach, kde je potvrdených viacero prípadov ochorenia s väčším počtom osôb (letiská, stanice, obchodné centrá, námestia) odporúčame požívať respirátory.

Kde sa môžem bližšie informovať o novom koronavíruse?
– Oborní pracovníci RÚVZ u ÚVZ SR odpovedajú na otázky verejnosti týkajúce sa nového koronavírusu na Call centre s nepretržitou prevádzkou.
telefonické linky prístupné pre verejnosť

· Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
· Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave – 0905 903 053

email: novykoronavirus@uvzsr.sk

Ulož ako PDF
Napísal 2. marca 2020 7:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavská župa pripravuje opatrenia pre prípad možného výskytu koronavíru. Prečítajte si aj užitočné informácie o víruse”

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.