reklama

Trnavská radnica zverejnila opatrenia pre lokálnu ekonomiku

Mestská rada mesta Trnava vo štvrtok 2. apríla 2020 rokovala o možnostiach podpory lokálnej ekonomiky počas mimoriadnej situácie spojenej s koronavírusom. Opatrenia sú platné na marec a apríl 2020, resp. budú ďalej predĺžené podľa okolností, pokiaľ mestská rada či mestské zastupiteľstvo nerozhodne inak, informovalo mesto Trnava 6. apríla 2020 na svojej oficálnej webstránke. Opatrenia sa týkajú úľav na nájomnom za mestské priestory, odpustení za prenájom pozemkov pod letnými terasami či úhrad za dane z nehnuteľností.

„Právomoci a zdroje mesta sú zákonom extrémne obmedzené, no aj napriek tomu sa ešte pokúsime o doplnkové sociálne programy pre najohrozenejších občanov,“ uviedol primátor Peter Bročka.

Doplnil pritom, že bez pomoci štátu hrozí samosprávam finančný kolaps. „Štát do tejto chvíle takmer vôbec nespomína pomoc pre samosprávy. Výpadky v rozpočte, ktoré prognózuje rada pre rozpočtovú zodpovednosť. budú v najhoršom scenári bez zásahu štátu likvidačné pre drvivú väčšinu obcí, miest a krajov.“

Ilustračné foto

Nebytové priestory vo vlastníctve Mesta Trnava

Prevádzky, ktoré museli byť kvôli rozhodnutiu Vlády Slovenskej republiky, resp. Ústredného krízového štábu SR, povinne zatvorené, budú mať odpustené nájomné, platiť budú iba za energie. Najbližšia úhrada splátky za nájomné sa bude vyžadovať až mesiac po odvolaní mimoriadnej situácie, resp. núdzového stavu. Odpustenie nájomného sa netýka predajní drogérie, potravín a lekární.

Iné odklady a odpustenia platieb sa budú po návrate k bežnému režimu riešiť individuálne – potrebné bude podať žiadosť, ktorou sa bude zaoberať finančná komisia mesta. Pokiaľ nájomca zaplatil nájomné za marec pred 16. marcom 2020, bude táto úhrada považovaná za preplatok na nájomnom.

V prípade, že nájomca Mestu doručil výpoveď z nájmu, nie sú energie ani nájomné odpustené a platí sa ako doteraz v zmysle zmluvy.

Mestská poliklinika na Družbe a Zdravotné stredisko na Prednádraží

Aj nájomcovia v týchto priestoroch budú platiť iba za energie, rozhodnutie však platí len pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti (vrátane rehabilitácií), ktoré sú v priestoroch mesta, resp. jeho príspevkových organizácií. Pre tieto subjekty (okrem lekární) platia aj ostatné vyššie spomenuté opatrenia.

Terasy a vonkajšie sedenia

Poplatok sa v letnej sezóne 2020 nebude vyberať.

Nájomné byty Mesta Trnava

Každá žiadosť bude posudzovaná individuálne s dôrazom na predĺženie ochranných lehôt.

Daň z nehnuteľností – právnické osoby

Právnické osoby majú možnosť uhradiť daň z nehnuteľností jednorazovou platbou alebo v troch splátkach:
1. splátka – do 45 dní od prevzatia rozhodnutia
2. splátka – do 31. augusta 2020
3. splátka – do 31. októbra 2020

Na základe žiadosti je možné aj vystavenie individuálneho splátkového kalendára.

Daň z nehnuteľností – fyzické osoby

Fyzické osoby môžu daň z nehnuteľností uhradiť jednorazovo alebo v šiestich splátkach do novembra 2020, zároveň môžu požiadať o individuálny splátkový kalendár.

Ulož ako PDF
Napísal 6. apríla 2020 16:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavská radnica zverejnila opatrenia pre lokálnu ekonomiku”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.