reklama

Trnavská radnica zverejnila opatrenia pre lokálnu ekonomiku

Mestská rada mesta Trnava vo štvrtok 2. apríla 2020 rokovala o možnostiach podpory lokálnej ekonomiky počas mimoriadnej situácie spojenej s koronavírusom. Opatrenia sú platné na marec a apríl 2020, resp. budú ďalej predĺžené podľa okolností, pokiaľ mestská rada či mestské zastupiteľstvo nerozhodne inak, informovalo mesto Trnava 6. apríla 2020 na svojej oficálnej webstránke. Opatrenia sa týkajú úľav na nájomnom za mestské priestory, odpustení za prenájom pozemkov pod letnými terasami či úhrad za dane z nehnuteľností.

„Právomoci a zdroje mesta sú zákonom extrémne obmedzené, no aj napriek tomu sa ešte pokúsime o doplnkové sociálne programy pre najohrozenejších občanov,“ uviedol primátor Peter Bročka.

Doplnil pritom, že bez pomoci štátu hrozí samosprávam finančný kolaps. „Štát do tejto chvíle takmer vôbec nespomína pomoc pre samosprávy. Výpadky v rozpočte, ktoré prognózuje rada pre rozpočtovú zodpovednosť. budú v najhoršom scenári bez zásahu štátu likvidačné pre drvivú väčšinu obcí, miest a krajov.“

Ilustračné foto

Nebytové priestory vo vlastníctve Mesta Trnava

Prevádzky, ktoré museli byť kvôli rozhodnutiu Vlády Slovenskej republiky, resp. Ústredného krízového štábu SR, povinne zatvorené, budú mať odpustené nájomné, platiť budú iba za energie. Najbližšia úhrada splátky za nájomné sa bude vyžadovať až mesiac po odvolaní mimoriadnej situácie, resp. núdzového stavu. Odpustenie nájomného sa netýka predajní drogérie, potravín a lekární.

Iné odklady a odpustenia platieb sa budú po návrate k bežnému režimu riešiť individuálne – potrebné bude podať žiadosť, ktorou sa bude zaoberať finančná komisia mesta. Pokiaľ nájomca zaplatil nájomné za marec pred 16. marcom 2020, bude táto úhrada považovaná za preplatok na nájomnom.

V prípade, že nájomca Mestu doručil výpoveď z nájmu, nie sú energie ani nájomné odpustené a platí sa ako doteraz v zmysle zmluvy.

Mestská poliklinika na Družbe a Zdravotné stredisko na Prednádraží

Aj nájomcovia v týchto priestoroch budú platiť iba za energie, rozhodnutie však platí len pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti (vrátane rehabilitácií), ktoré sú v priestoroch mesta, resp. jeho príspevkových organizácií. Pre tieto subjekty (okrem lekární) platia aj ostatné vyššie spomenuté opatrenia.

Terasy a vonkajšie sedenia

Poplatok sa v letnej sezóne 2020 nebude vyberať.

Nájomné byty Mesta Trnava

Každá žiadosť bude posudzovaná individuálne s dôrazom na predĺženie ochranných lehôt.

Daň z nehnuteľností – právnické osoby

Právnické osoby majú možnosť uhradiť daň z nehnuteľností jednorazovou platbou alebo v troch splátkach:
1. splátka – do 45 dní od prevzatia rozhodnutia
2. splátka – do 31. augusta 2020
3. splátka – do 31. októbra 2020

Na základe žiadosti je možné aj vystavenie individuálneho splátkového kalendára.

Daň z nehnuteľností – fyzické osoby

Fyzické osoby môžu daň z nehnuteľností uhradiť jednorazovo alebo v šiestich splátkach do novembra 2020, zároveň môžu požiadať o individuálny splátkový kalendár.

Ulož ako PDF
Napísal 6. apríla 2020 16:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

8 komentárov pre “Trnavská radnica zverejnila opatrenia pre lokálnu ekonomiku”

 1. 1
  MR says:

  Mestská rada môže svojvoľne upraviť VZN prijaté zastupiteľstvo?

  • 1.1
   Jan says:

   V komentári k inému článku prispievateľ pod menom ,,sprava,, uisťuje o výbornom stave rezervného fondu, z ktorého sa vykryje výpadok financií smerujúcich do mestského rozpočtu. Alebo o tom MR a jej šéf nevedeli?

   • 1.1.1
    financmajster says:

    Ak je dosť peňazí na odpúšťanie, ako to že Bročka “musel” škrtať platy zamestnancom mesta?
    A ten alibizmus, keď sa vyhovara na štát je hrozný…

    • 1.1.1.1
     defraudant says:

     Na platy siahol lebo nemá v kase peniaze a mazane to využil.
     Svoju neschopnosť tvoriť rozpočet hodil na zamestnancov.
     On a jeho politrukovia nechápu že štát sme my občania, zamestnanci, živnostníci, podnikatelia. Myslí si že peniaze rastú na strome a Igor mu ich pošle po kuriérovi.
     Nero – lekcia z ekonómie :
     Dane tvoria občania, zamestnanci, živnostníci, podnikatelia odvádzajú ich štátu a ten ich prerozdeľuje vačšinou rozhadzuje, tak presne ako ty.
     Tak ty si na hulváta zvýšil dane v Trnave a teraz chceš od nás ešte ďalšie dane, akože cez štát. A za čo by si ich mal dostať ?
     Nero zobuď sa vidíme ti do gágora.

    • 1.1.1.2
     Jank says:

     Len asi málo sleduješ správy.. Tam viaceré mestá avizujú skrtanie platov svojim zamestnancom.Ked KDH nechalo v rezervnom fonde tuším 6 mil eur, tak len platy zamestnancov mesta je na tento rok 5,5 mil eur Kde máš mestskú políciu a iné organizácie… Mesta čakajú na prijmi zo štátu a dane od ľudí, ktoré nie sú ešte zaplatené.. Každé mestá budú mať obrovské výpadky peňazí..

 2. 2
  Jozef says:

  P.financmajster preco by sa nemali uskromnit aj uradnici to bolo pozitivne rozhodnutie ved mesta si to dozenou nie je to vyroba tak nech samospravy vecne neplacu hlavne Blava riaditel vodarni tam na vraj plat 97 tisic rocne

  • 2.1
   Jan says:

   Treba sa pozerať predovšetkým na seba a začať robiť poriadky od seba. Blava je približne 6 krát tak veľká ako Trnava, to vy mal mať Valo plat 36 000 eur. Trnava premeškala pri nástupe Nera historickú chvíľu na ozdravenie verejných financií. V prípade, že by to Nero urobil ako sľúbil moderátorke predvolebnej diskusie v kine Hviezda v novembri 2014 a odkúpil by podieli v spoločnostiach s 50% účasťou mesta, znížil o 30% počet zamestnancov MU, použil na to 8,5 miliónovú rezervu mesta, dnes už mohol mať bubáčiky doma, robiť selfíča a kandidovať až do dôchodku a bol by vždy zvolený. Tak teraz tu straší ľudí praktikami z 50 rokov minulého storočia.

 3. 3
  peter says:

  Zaujimalo by ma,ako bude mesto pristupovat k tym podnikatelom-prenajimatelom nebytovych priestorov svojim najomnikom,ktory taktiez museli mat zatvorene prevadzky. Znizili im najomne resp. zrusili v podobnej podobe,ako mesto svojim nájomníkom.Mesto vsak uz zinkasovalo zvysenu dan z nehnutelnosti.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.