reklama

Historický okamih: Nový Peugeot 208 z Trnavy vyhlásený v Ženeve za európske Auto roka 2020

Prestížne ocenenie Európske auto roka 2020 získala nová generácia modelu Peugeot 208, ktorého výrobu vlani úspešne rozbehol tím zamestnancov trnavskej automobilky Groupe PSA Slovakia. Ocenenie  bolo udelené začiatkom týždňa v Ženeve na základe rozhodnutia poroty zloženej zo 60 automobilových novinárov z 23 európskych krajín.

Porota vyzdvihla najmä ponuku troch druhov motorizácie : okrem klasického benzínového a naftového prvý krát aj elektrické s nulovými emisiami CO2. Zákazník má teda v rámci konceptu „Power of choise“ po výbere modelu slobodu rozhodnúť, akej motorizácii dá prednosť.

Vôbec prvý exemplár termickej verzie tohto modelu bol v Trnave na linke úspešne vyrobený 27. novembra 2018. Ten istý model v elektrickej verzii bol prvýkrát vyrobený 27. marca 2019.

FOTO: Peugeot

Viac ako 100 zamestnancov trnavskej automobilky sa pritom podieľalo na spúšťaní výroby nového modelu 208 a e-208 už od samého začiatku vo vývojárskom centre Velízy pri Paríži.

S novým modelom pribudli v trnavskej automobilke tri nové farebné odtiene: modrá – Blue Vertigo, žltá – Jaune Faro a perleťovo-biela – Blanc Nacre.

Systém pohonu tohto modelu sa montuje na novej, modernej, flexibilnej a ekologickej platforme známej pod skratkou CMP (Common Modular Platform).

S novým vozidlom začalo v Trnave po prvýkrát aj lisovanie časti karosérie z hliníka. V roku 2019 sa z neho vyrobilo 55 762 vozidiel novej generácie Peugeot 208. Z toho 7263 boli elektromobily e-208.

Členovia poroty na novom modeli Peugeot 208 ocenili jeho odvážny dizajn a použité technológie. Auto je nielen bestsellerom, ale zároveň prvým modelom Peugeot “série 2”, ktorý získal túto prestížnu cenu.

Car of the year 2020, nový Peugeot 208, otriasol základmi segmentu B. Dostupný s elektrickými aj spaľovacími motormi prináša budúcim zákazníkom skutočnú slobodu voľby. Do jeho vonkajšieho vzhľadu je pretavená DNA značky, vrátane charakteristických predných LED svetiel, pripomínajúcich tri šelmie pazúry.

Výrazné lemy blatníkov a zadný spojler evokujú “anjelské číslo”. Peugeot i-Cockpit ® (head-up displej, kompaktný volant a dotykový displej) vylepšený inovatívnym 3D prístrojovým panelom je nielen estetický, ale zároveň aj zvyšuje bezpečnosť.

Groupe PSA v Trnave

Aktuálne vytvára automobilka okolo 4500 pracovných postov. Začiatkom roka 2017 sa úspešne rozbehla tzv. štvrtá, víkendová pracovná zmena. Vrátane dodávateľov generuje tento výrobca áut na Slovensku takmer 20 000 pracovných postov.

Celková investícia koncernu na Slovensku už presiahla 1,2 miliardy EUR. V Trnave sa aktuálne vyrába nový model Peugeot 208 s industriálnou investíciou do 100 mil. EUR a od septembra 2016, exkluzívne len na Slovensku, aj nový Citroën C3, ktorý predstavoval industriálnu investíciu vo výške 80 mil. EUR.

Ulož ako PDF
Napísal 6. marca 2020 7:12. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.