reklama

Trnava má záujem uchádzať sa o titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026

Mesto Trnava sa bude uchádzať o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Zaslanie prihlášky musí ešte formálne schváliť mestské zastupiteľstvo.

Správa kultúrnych a športových zariadení (SKaŠZ) mesta Trnava ako organizátor väčšiny kultúrnych podujatí pripravil podkladový materiál pre poslancov MZ k návrhu zapojiť sa do súťaže o titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026.

Výzvu vyhlásilo Ministerstvo kultúry SR v decembri 2019, uchádzači musia predložiť prihlášky do konca októbra 2020.

Súhlas na zapojenie sa mesta do súťaže musí ešte formálne schváliť mestské zastupteľstvo. Malo by sa tak stať v utorok 28. apríla.


Medzinárodný festival Trnavská brána

Ilustračné foto

Mesto Trnava definuje záujem uchádzať sa o titul Európske hlavné mesto kultúry z viacerých dôvodov: podpora a rozvoj kultúrnych aktérov a organizácií v meste a regióne, získanie finančných prostriedkov na realizáciu nevyhnutných investícií na vytvorenie chýbajúcej kultúrnej infraštruktúry, na rekonštrukciu existujúcich kultúrnych priestorov a zveľadenie verejných priestranstiev, rozšírenie kultúrnej ponuky pre najširšie publikum a jej sprístupňovanie všetkým obyvateľom a návštevníkom či zvýraznenie mesta Trnava na turistickej mape Európy a rozvoj cestovného ruchu.

V roku 2026 bude hostiť titul EHMK jedno slovenské mesto a jedno fínske mesto.

Držiteľ titulu EHMK 2026 pri splnení všetkých podmienok získa aj peňažnú cenu Meliny Mercouriovej vo výške 1,5 milióna eur, ktorú Európska komisia udelí zo zdrojov programu Kreatívna Európa najneskôr do konca marca 2026.

Náklady na prihlášku predstavujú v prvom kole (do konca októbra 2020) v hrubom odhade Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava 100-tisíc eur, v druhom kole (do konca novembra 2021) dvestotisíc eur.

„V súvislosti s prípravou akcie EHMK – Slovenská republika 2026 nie je zatiaľ možné vyčísliť výšku prevádzkových nákladov a investičných nákladov, pretože tieto budú súčasťou prihlášky. Z doteraz realizovaných projektov je zrejmé, že podstatnú zložku príjmovej časti rozpočtu tvorí finančná podpora z programov a fondov Únie – a to jednak prevádzkových nákladov na kultúrny program akcie, organizačný a konzultačný tím, tak aj nákladov na rozvoj infraštruktúry,“ pripomína v dôvodovej správe pre poslancov SKaŠZ mesta Trnava.

EHMK je iniciatíva Európskej únie. Jej cieľom je zdôrazniť toto bohatstvo a rôznorodosť, ako aj spoločné kultúrne aspekty v Európe, a tým prispieť k zblíženiu európskych národov a zlepšeniu vzájomného porozumenia.

Všeobecnými cieľmi akcie Európske hlavné mesto kultúry sú ochrana a propagácia rôznosti kultúr v Európe a zdôrazňovanie ich spoločných prvkov, ako aj zvyšovanie pocitu u občanov, že patria do spoločnej kultúrnej oblasti a na druhej strane podpora príspevky kultúry k dlhodobému rozvoju miest na hospodárskej, sociálnej a urbánnej úrovni v súlade s ich príslušnými stratégiami a prioritami.

V súlade s týmito cieľmi sa činnosti, ktoré mesto označené ako Európske hlavné mesto kultúry rozvinie, budú snažiť o rozširovanie rozsahu, rozmanitosti a európskeho rozmeru kultúrnej ponuky v meste, a to aj pomocou medzinárodnej spolupráce; o sprístupňovanie kultúry a účasť na nej; o posilnenie kapacity kultúrneho sektora mesta a jeho prepojenie s inými sektormi, ako aj o zvýšenie jeho medzinárodného profilu prostredníctvom kultúry.

Slovenské mestá s ambíciou uchádzať sa o titul EHMK na rok 2026 v reakcii na túto výzvu, sa môžu prihlásiť najneskôr 31. októbra 2020.

Mestá musia písomne avizovať zámer predložiť prihlášku najneskôr do 30. septembra 2020.

Každá prihláška musí vychádzať z výrazného kultúrneho programu so silným európskym rozmerom s dôrazom na trvalú udržateľnosť kultúrneho programu, príspevok kultúry k dlhodobému rozvoju mesta, rozšírenie prístupu ku kultúre a účasti na nej, posilnenie kapacity kultúrneho sektora a jeho prepojenia s ostatnými sektormi ako aj zvýšenie medzinárodnej popularity mesta prostredníctvom kultúry.

Ulož ako PDF
Napísal 28. apríla 2020 8:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnava má záujem uchádzať sa o titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.