reklama

Trnava má záujem uchádzať sa o titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026

Mesto Trnava sa bude uchádzať o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. Zaslanie prihlášky musí ešte formálne schváliť mestské zastupiteľstvo.

Správa kultúrnych a športových zariadení (SKaŠZ) mesta Trnava ako organizátor väčšiny kultúrnych podujatí pripravil podkladový materiál pre poslancov MZ k návrhu zapojiť sa do súťaže o titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026.

Výzvu vyhlásilo Ministerstvo kultúry SR v decembri 2019, uchádzači musia predložiť prihlášky do konca októbra 2020.

Súhlas na zapojenie sa mesta do súťaže musí ešte formálne schváliť mestské zastupteľstvo. Malo by sa tak stať v utorok 28. apríla.


Medzinárodný festival Trnavská brána

Ilustračné foto

Mesto Trnava definuje záujem uchádzať sa o titul Európske hlavné mesto kultúry z viacerých dôvodov: podpora a rozvoj kultúrnych aktérov a organizácií v meste a regióne, získanie finančných prostriedkov na realizáciu nevyhnutných investícií na vytvorenie chýbajúcej kultúrnej infraštruktúry, na rekonštrukciu existujúcich kultúrnych priestorov a zveľadenie verejných priestranstiev, rozšírenie kultúrnej ponuky pre najširšie publikum a jej sprístupňovanie všetkým obyvateľom a návštevníkom či zvýraznenie mesta Trnava na turistickej mape Európy a rozvoj cestovného ruchu.

V roku 2026 bude hostiť titul EHMK jedno slovenské mesto a jedno fínske mesto.

Držiteľ titulu EHMK 2026 pri splnení všetkých podmienok získa aj peňažnú cenu Meliny Mercouriovej vo výške 1,5 milióna eur, ktorú Európska komisia udelí zo zdrojov programu Kreatívna Európa najneskôr do konca marca 2026.

Náklady na prihlášku predstavujú v prvom kole (do konca októbra 2020) v hrubom odhade Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava 100-tisíc eur, v druhom kole (do konca novembra 2021) dvestotisíc eur.

“V súvislosti s prípravou akcie EHMK – Slovenská republika 2026 nie je zatiaľ možné vyčísliť výšku prevádzkových nákladov a investičných nákladov, pretože tieto budú súčasťou prihlášky. Z doteraz realizovaných projektov je zrejmé, že podstatnú zložku príjmovej časti rozpočtu tvorí finančná podpora z programov a fondov Únie – a to jednak prevádzkových nákladov na kultúrny program akcie, organizačný a konzultačný tím, tak aj nákladov na rozvoj infraštruktúry,” pripomína v dôvodovej správe pre poslancov SKaŠZ mesta Trnava.

EHMK je iniciatíva Európskej únie. Jej cieľom je zdôrazniť toto bohatstvo a rôznorodosť, ako aj spoločné kultúrne aspekty v Európe, a tým prispieť k zblíženiu európskych národov a zlepšeniu vzájomného porozumenia.

Všeobecnými cieľmi akcie Európske hlavné mesto kultúry sú ochrana a propagácia rôznosti kultúr v Európe a zdôrazňovanie ich spoločných prvkov, ako aj zvyšovanie pocitu u občanov, že patria do spoločnej kultúrnej oblasti a na druhej strane podpora príspevky kultúry k dlhodobému rozvoju miest na hospodárskej, sociálnej a urbánnej úrovni v súlade s ich príslušnými stratégiami a prioritami.

V súlade s týmito cieľmi sa činnosti, ktoré mesto označené ako Európske hlavné mesto kultúry rozvinie, budú snažiť o rozširovanie rozsahu, rozmanitosti a európskeho rozmeru kultúrnej ponuky v meste, a to aj pomocou medzinárodnej spolupráce; o sprístupňovanie kultúry a účasť na nej; o posilnenie kapacity kultúrneho sektora mesta a jeho prepojenie s inými sektormi, ako aj o zvýšenie jeho medzinárodného profilu prostredníctvom kultúry.

Slovenské mestá s ambíciou uchádzať sa o titul EHMK na rok 2026 v reakcii na túto výzvu, sa môžu prihlásiť najneskôr 31. októbra 2020.

Mestá musia písomne avizovať zámer predložiť prihlášku najneskôr do 30. septembra 2020.

Každá prihláška musí vychádzať z výrazného kultúrneho programu so silným európskym rozmerom s dôrazom na trvalú udržateľnosť kultúrneho programu, príspevok kultúry k dlhodobému rozvoju mesta, rozšírenie prístupu ku kultúre a účasti na nej, posilnenie kapacity kultúrneho sektora a jeho prepojenia s ostatnými sektormi ako aj zvýšenie medzinárodnej popularity mesta prostredníctvom kultúry.

Ulož ako PDF
Napísal 28. apríla 2020 8:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

34 komentárov pre “Trnava má záujem uchádzať sa o titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026”

 1. 1
  Parva Roma says:

  Trnava úspešne obhájila svoju kandidatúru a v roku 2020 ponesie titul Európske mesto športu.
  https://www.trnava-live.sk/2019/05/13/trnava-v-roku-2020-ponesie-titul-europske-mesto-sportu/

 2. 2
  maxim says:

  Náklady na prihlášku predstavujú v prvom kole (do konca októbra 2020) v hrubom odhade Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava 100-tisíc eur, v druhom kole (do konca novembra 2021) dvestotisíc eur.

  Takže, keď to nevyhráme , tak 300-tisíc v lufte?

 3. 3
  xXx says:

  A naco je toto dobre? Kto vie vymenovat aspon 3 posledne Europske hlavne mesta kultury?

  • 3.1
   Kosice says:

   Kosice boli tiez a dostali okolo 100 mega na rozne akcie, rekonstrukcie atd Skus si to dohladat. Keby sa to Trnave podarilo urcite by ztoho velmi dobre profitovala a kultura by sa posunula na inu uroven.

   • 3.1.1
    Parva Roma says:

    …asi ako šport tento rok

    • 3.1.1.1
     Kosice says:

     Neviem ci si si nevsimol ale je nejaka kriza takze sa vsetko posune pokial to situacia dovoli ale to ty asi nechapes ze?

     • 3.1.1.1.1
      Mat says:

      Máš veľkú pravdu, to sa nedá pochopiť to musíš zažiť. Šport začal v Trnave prekvitať už v roku 2019, keď SKaŠZ navýšila náklady na prevádzku MZŠ a kúpaliska KM o 1.249 tisíc eur čo je navýšenie o 480%. To však musíme zaplatiť z našich vlastných finančných prostriedkov, ktoré musíme zarábať či je pandémia alebo nie je.

     • 3.1.1.1.2
      Prešov says:

      Košice, veď ty ani nevieš čo chceš napísať

   • 3.1.2
    RS says:

    Ešte si zisti, koľko musia Košice vrátiť. Nedodržali sa pravidlá pri investovaní tých melónov. Teraz prosia štát o odpustenie splátok.
    Nájdi si lepší argument ako Košice, to si nezvládol.
    Naviac, keď si predstavím právne vedomie čiže bezvedomie predvedené v spore s city arénou, tak….

 4. 4
  sedlák says:

  Tento rok naparili dane divadlu, galérii, knižnici, múzeu atd.
  Keď nemocnici mohli 120.000 € koľko dali týmto. Dajte číslo.
  Zrušili financovanie všetkých kultúrnych akci lebo majú výborne ekonomické výsledky :):):)
  Kúltúra je aj keď prídeš na zasadnutie MZ oblečený ako gacon a žuješ žuvačku.
  Alebo keď hulvátsky kominikuješ na FB s občanmi.
  Všetko je kuktúra ale sedláci sú vždy sedláci.

 5. 5
  (a)sociál says:

  Tak chudákom zoberú peniaze z ubytovne, lebo niet peňazí, ale na toto bude?

 6. 6
  Bubny says:

  Hlavné mesto kultúry?
  S reprezentantom, ktorý sa pri hraní štátnej hymny vyštverá na pódium v kraťasoch, so špinavými topánkami a v slamenom klobúku na hlave? A takto tam počas hymny vegetuje?
  To bude úchvatné.
  Ktosi tu schádza z rozumu.
  Radšej bubnujte s varechami po kastróloch

 7. 7
  Will says:

  BUBNOVANIE zamestnancov Mestského úradu v Trnave

 8. 8
  will says:

  [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=V2M86mznlwQ&w=640&h=360]

 9. 9
  OH Tatry says:

  Tento nápad to je číre blúznenie v nejakej pomätenej hlave. Zase ďalšie peniaze na štúdie. Ktosi by chcel byť pupkom sveta a nevidí trčiacu slamu zo svojich bagančí.
  Chu.ovina takých istých rozmerov, ako bol nápad s olympiádou v Tatrách.

 10. 10
  peter says:

  vazeni diskuteri,zastavte svoje negativne a hlavne osobne emocie.
  to je absolutne zakladna povinnost vedenia tohto mesta prihlasit sa do tejto akcie.
  ak by sme sa stali skutocne tym mestom kultury 2026,tak profit bude jednoznacny a dlhodoby.
  aj ked som nie celkom stotozneny s postupmi pana primátora a sucasneho MZ pod jeho vedenim,tato vec prekracuje tento ramec a ma velky potencial.
  predchadzajuce vlady pod vedenim KDH mali svoje budovatelske priority hlavne v stavani infrastruktury v podobe parkovisk po sídliskách pred volbami a centtrum mesta a zvyraznenie historie mesta a posun do kultúrnej Europy bol pre nich absolútnou neznamou. Ekonomika mesta mohla rast vyznamne z prijmov z cestovného ruchu uz minimalne 20 rokov.
  bohuzial nestalo sa tak.
  ak uz toto vedenie mesta zvysilo dane z nehnutelnosti a ine dane s odovodnenim,ze budu investovae do budovania mesta,tak nech to ma vyznam.

  • 10.1
   ABC says:

   Je veľmi dobré keď sa snažíš vniesť do diskusie pozitívne myslenie a obhajovať praktiky primátora ktoré vnáša do riadenia mesta z obdobia 40 prípadne 50 rokov minulého storočia. Musíš byť veľmi zahladený do tohto vedenia mesta keď ich chceš podporovať v tom blúznení. Zopár parkovísk budovaných v predvolebných rokoch. Castilione,bazén Zátvor, zimný štadión, tartanová dráha, dráha na kolieskové korčuľovanie, 130 miliónov sk do záchrany futbalového štadióna, aby sa tam dala hrať liga. Záchrana spočívala vo vybudovaní tribúny, vyhrievaného trávnika, ako aj samotného trávnika, Rekonštrukcia pešej zóny bola akcia smerákov. Bročka sľúbil odkúpenie podielov mesta v spoločnostiach zabezpečujúcich služby pre mesto. Peniaze na to, boli račej ich nezmyselne prehajdákal, dnes už mohol mať peniaze späť a mohol realizovať tie svoje zábavky pre zopár svojich priateľov a nikomu by to nevadilo. 7 úrodný rokov ekonomiky fuč a teraz je požiadavka občan zaplať naše zábavky, ale občan sa pýta či to potrebuje k svojmu životu? Väčšina tvrdí že nie.

  • 10.2
   ego says:

   ad peter Ak si videl včerajšie MZ určite ti neušiel veľmi negatívny, agresívny prístup primátora na akúkoľvek reálnu kritiku alebo spochybňovanie jeho činov a fantastických plánov.
   Nie je schopný vyvážene a s empatiou čokoľvek kritické prijať. Reagoval veľmi podráždene, v panike a ako vždy utiekal k osobným útokom.
   Preto je aj obklopený suitou mlčiacich, nič nevidiacich a hlavne nekritizujúcich členov neregistrovanej strany.
   Preto aj urobil čistku na MU aby nemal žiadnu ani konštruktívnu opoziciu.
   Tým ale vťahuje mesto do problémov a ide o Trnavu a nie o jeho ego.
   Preto sa nečuduj reakciam diskutérov.
   Už sa na to nedá pozerať.

 11. 11
  Mesto says:

  Bolo by to pekné, ale Trnava môže dopadnúť tak ako dopadlo maďarské mesto Székesfehervár v roku 2018, kedy sa chcelo stať mestom kultúry pre rok 2023.
  Porota EÚ vytkla maďarskému mestu, že si ctí svoje antické korene a židovsko.kresťanskú tradíciu. Ako uvádzal primátor mesta, video s názvom ” Plný života ” ohodnotil jeden z porotcov ako propagandu kresťanskej Európy, všetci sú bieli, všetci sú šťastní a tancujú na ulici. Ďalej mestu vytkli, že vo videu neukazovali chudobných ľudí, migrantov a počet krížov a kostolov označila porota za prehnaný.
  Na verdikt poroty EÚ primátor mesta povedal : …stáli sme akoby pred popravčou čatou našej kultúry….
  Tak uvidzíme ako dopadne Slovenský Rím….l

  • 11.1
   (a)sociál says:

   Bezdomovcov asi ani nemáme, keď si mesto mohlo dovoliť rozpustiť a následne prežrať peniaze, ktoré mali byť použité na rozšírenie kapacity Zariadenia opatrovateľskej služby a vybudovanie útulku pre jednotlivcov na Coburgovej ulici a projekt Čulenova, kde plánuje mesto postaviť samostatné sociálne bývanie pre rodiny s deťmi…

   • 11.1.1
    XYZ says:

    Nevie niekto načo tam je Nemčovská keď ani necekla v kauze Coburgová ? Má to v kompetencii. Už sa to mení na megakauzu .

    JUDr Bročka a JUDr, Otčenáš nedokázali za celé obdobie vo veci sporu s dodávateľom napísať ani jeden relevantný list, ani podať žalobu ani ništ.
    Ak áno neodprezentovali nám to.
    Čakáme.

 12. 12
  peter says:

  dakujem za Vase reakcie a prispevky.
  ano, v mnohom suhlasim s Vasim názorom na sucasneho p.primatora a budovanie kultu osobnosti v jeho osobe.
  nebudem sa uz venovat jeho osobe,lebo ta zmena je markantna a dufam,ze v budúcich volbach nastupi do vedenia mesta kultivovana,inteligentna a mudra osobnost.
  moj príspevok je primarne miereny na podporu vyzvy stat sa mestom kultury 2026.

  • 12.1
   2030 says:

   No veď o to ide. S týmto primášom to bude najskôr PR za obrovské peniaze. Pri riziku nezvládnutia vlastných úloh môže hroziť to, čo sa stalo Košiciam, čiže vracanie financií.
   Treba počkať na nové voľby. Až potom sa rozhodnúť či do toho ísť. No a to bude najskôr rok 2030.

  • 12.2
   Sci fi says:

   Byť európskym mestom kultúry by bolo pekné.
   Radšej však stavajme tie parkoviská, parkovacie domy, lobujme za obchvat, opravme domy v meste, opravme cesty, vybudujme parky, vybudujme nejaké nájomné byty, pozrime na sociálne slabších, … Zostalo by niečo hmatateľné aj v zanedbaných oblastiach, nielen šuflíky plné nápadov.
   Toto chce niekoho so zmyslom pre realitu a spoluprácu. Teraz to nie je dobrý nápad.

 13. 13
  Parva Roma says:

  Čo to tá kultúra vlastne je?
  Dokument UNESCO z roku 2002 definuje kultúru ako „komplex špecifických duchovných, materiálnych, intelektuálnych a emocionálnych čŕt spoločnosti alebo sociálnej skupiny, ktorý zahŕňa spolu s umením a literatúrou aj spoločný spôsob života, životný štýl, hodnotový systém, tradície a vieru“.

 14. 14
  Kultúra says:

  Kde chcú tú kultúru vlastne robiť?
  V malom divadielku? V nefunkčnom kultúrnom dome na námestí? V športovej hale, ktorú chcú búrať? Nebodaj v kine Hviezda?
  Ostáva len námestie a amfiteáter.

 15. 15
  HC says:

  To bude trapas, keď vyhrá Hlohovec.

 16. 16
  hejter says:

  https://dennikn.sk/minuta/1891216/?ref=mwat

  Takže v prípade jedného z miest to budú zbytočne vyhodené peniaze v tejto ťažkej dobe…

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.