reklama

Od stredy sa po takmer dvoch mesiacoch môžu konať bohoslužby. Slovenskí biskupi zverejnili odporúčania pre kňazov a veriacich

Po takmer dvoch mesiacoch sa na Slovensku môžu od 6. mája 2020 opäť konať bohoslužby. Veriaci bez rozdielu veku sa budú môcť od stredy zúčastniť bohoslužieb s odporúčaním, aby sa v nedeľu konala samostatná omša pre seniorov. Bohoslužby sa budú konať za dodržiavania protiepidemických opatrení. Odporúčania pre veriacich zverejnil sekretariát Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

Slovenskí biskupi na úvod pripomínajú, že v platnosti pre veriacich zostáva tzv. dišpenz od povinnej účasti na bohoslužbách v nedele a sviatky.

“Nesmieme zabudnúť, že koronavírus je spojený s väčším zdravotným rizikom pre starších: svoju prítomnosť na bohoslužbách nech preto veriaci vo vyššom veku ešte zvážia. Kňazov vo farnostiach zároveň prosíme, aby jednu nedeľnú bohoslužbu vyčlenili práve pre ľudí nad 65 rokov a seniorov požiadali prednostne využiť toto slávenie,” pripomína KBS.

Ilustračné foto

Keďže v tejto fáze ešte nie je možné naplno využiť kapacitu kostolov, Konferencia biskupov Slovenska prosí kňazov, aby vhodným, viditeľným spôsobom označili miesta, kde veriaci môžu v laviciach (či v radoch stoličiek) sedieť, pri zachovaní pravidla obsadenia každého druhého radu a dvojmetrových odstupov.

Podobne treba na podlahe chrámu “do hviezdice” označiť miesta určené na státie, aby medzi jednotlivými veriacimi zostali minimálne dvojmetrové rozostupy.

“Ak je pred kostolom k dispozícii priestor na státie, možno ho po naplnení kapacity chrámu využiť, takisto s upozornením na rozostupy. Je vhodné zabezpečiť vonkajšie ozvučenie tam, kde je to uskutočniteľné. V kostole je potrebné zabezpečiť vetranie, aby vzduch vo vnútri nezostal celkom bez pohybu. Pravidelne treba dezinfikovať kľučky a kontaktné plochy. Sväté omše nech majú kratšie trvanie: to treba zohľadniť aj pri príhovoroch. Znak pokoja vynechávame alebo nahrádzame úkonom hlavy. Sväteničky zostávajú prázdne, v laviciach nech nie sú spoločné knižky, texty, či ružence,” pokračujú odporúčania pre kňazov, ktoré sa opierajú aj o opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Farnosti majú tiež zabezpečiť pri vstupe do kostola pre veriacichstolík s dezinfekciou na ruky. Podobný stolík si má zabezpečí kňaz pre rozdávanie svätého prijímania: ak by došlo ku kontaktu s veriacim, nech má kňaz možnosť dezinfikovať si ruky.

“Sväté prijímanie sa na základe dovolenia biskupskej konferencie rozdáva do rúk. Veriacim nech kňaz vysvetlí, že koronavírus sa šíri kvapôčkovou infekciou: ak by dýchali na jeho ruky, čomu sa pri rozdávaní do úst nedá vyhnúť, mohli by tým ohroziť tých, ktorí prichádzajú v rade za nimi. Ruky si každý pri vstupe do chrámu má vydezinfikovať, prípadne môže mať so sebou vlastný malý dezinfekčný prostriedok. V rade na sväté prijímanie nech veriaci takisto zachovávajú dvojmetrové odstupy,” uvádza sa v komentári slovenských biskupov.

Konferencia biskupov Slovenska na záver veriacich povzbudila k veľkej trpezlivosti a ohľaduplnosti.

“Je na nás, aby sme tieto pravidlá, ktoré samozrejme nebudú bez ťažkostí, využili na dobré. Rešpektujme pokyny organizátorov a zaumieňme si vopred, že urobíme všetko, aby nedochádzalo k zbytočným sporom: prejavme v tomto smere láskavosť aj obetavosť, ktoré pramenia z našej kresťanskej viery.”

Ulož ako PDF
Napísal 5. mája 2020 7:45. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

5 komentárov pre “Od stredy sa po takmer dvoch mesiacoch môžu konať bohoslužby. Slovenskí biskupi zverejnili odporúčania pre kňazov a veriacich”

 1. 1
  Ondro says:

  Pokiaľ sa do kostola nedostanem tak vonku stáť nebudem.Táto šaškárna nech už skončí nemá žiadny význam.Ešte nikto nepreukázal ,že kovid je smrteľný.Žiadny vedec,inštitúcia,odborník nikto.Komédia na en tú celý svet.

  • 1.1
   Padák says:

   Ondro, po prečítaní tvojho príspevku má človek pocit, že si spadol (nezostúpil) z oblakov. A pri dopade sa ti neotvoril padák.

   • 1.1.1
    Ondro says:

    Vieš ono tvoja krátkozrakosť s teba robí skoro slepého.To potom znamená ,že si nedovidíš ani na špičku nosa ,takže nemôžeš chápať súvislosti.

    • 1.1.1.1
     Znovu skáčeš bez padáka? says:

     Zaujímavé. Ty si nedovidel ani do pravidiel slovenského pravopisu, ale ľuďom dovidíš do hlavy. Ako špiritista z lokálu guľomet.

 2. 2
  Ondro says:

  No plytkosť a povrchnosť vládne svetu a ty zrejme nebudeš výnimkou.Predpokladám ,že si unavený a unudený životom tak chodíš po nete kukáš a hľadáš ,kde by si mohol zabrdnúť. S tebou to ľudia na okolí nebudú mať jednoduché.Najlepšie urobíš pre tento svet ,keď zalezieš niekde do nory a nedáš o sebe vedieť,lebo nikto neni na teba zvedavý.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.