reklama

V trnavskom regióne začne pôsobiť mobilná odberová jednotka. Rizikové skupiny či imobilných občanov otestujú priamo doma

Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Trnave spúšťajú od 6. mája 2020 do prevádzky mobilnú odberovú jednotku na zber vzoriek v boji proti šíreniu ochorenia COVID-19.

Úlohou motorizovanej odberovej jednotky bude zabezpečiť adresné, flexibilné, včasné a účinné testovanie vzoriek u ľudí s oslabenou imunitou, závažnými ochoreniami či imobilných občanov priamo doma, pre ktorých je cestovanie a vystavovanie sa riziku nákazy na verejnosti nebezpečné.

Mobilná jednotka bude odoberať vzorky na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave, prípadne na žiadosť konkrétnych pacientov, ktorí spĺňajú stanovené podmienky.

RÚVZ určí miesto odberu, zoznam osôb a dôvod vyšetrenia. Župa zabezpečí odber a odvoz vzoriek do laborátorií.


Založenie mobilnej odberovej jednotky oznámila župa na tlačovej besede

„Chcem sa poďakovať našim doborovľníkom, ktorí sa podujali na zber vzoriek. Rovnako aj nášmu partnerovi, spoločnosti Škoda Auto za to, že nám dali do výpožičky vozidlo, ktoré budeme na zber vzoriek a cestovanie za pacientmi využávať,“ poznamenal trnavský župan Jozef Viskupič.

Testovanie bude prebiehať v domácnostiach vďaka trom dvojčlenným tímom dobrovoľníkov. Ide o prevažne vysokoškolských študentov medicíny. Pri svojej činnosti budú vybavení špeciálnymi oblekmi a pripravení priamo u ľudí doma odobrať im vzorky na test ochorenia COVID-19.

„Mobilná odberová jednotka bude pracovať v ohnisku nákazy u závažne chorých či imobilných občanov, vykonávať bude aj kontrolné odbery pri konci karantény a odbery pacientov v rámci predoperačných vyšetrení. Táto služba je určená pre najohrozenejšie skupiny obyvateľov, ak sú ľudia s ochorením srdca, pľúc, onkologickí pacienti, imobilní a iní, pre ktorých by opustenie domova znamenalo zdravotné riziko,“ konkretizoval Viskupič.

Trnavská župa zabezpečila tím a ocharnné pomôcky. Ľudí, ktorých bude potrebné otestovať, určí RÚVZ v Trnave.

Mobilná odberová jednotka bola založená na zatiaľ neobmedzené časové obdobie.

Regionálny hygienik a generálny tajomník Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave Tomáš Hauko pripomenul, že vznik jednotky je iniciatívou Trnavského samosprávneho kraja.

„Z našej strany prišlo k súčinnosti a zabezpečeniu metodického usmernenia pre mobilnú jednotku. Predpokladáme, že týmto spôsobom dokážeme otestovať denne približne 15 ľudí. Pôjde o indikované odbery podľa situácie, to znamená, že ak príde u ľudí, ktorí patria do rizikovej kategórie, k novým kontaktom s už existujúcim pacientom, nemusia sa dostaviť na stacionárny odber mimo domova, ale vykonáme ho priamo u pacienta doma,“ uviedol Hauko.

„V prípadoch, že sa nájde pozitívny pacient a mohol byt v kontakte s rizikovým pacientom, je potrebné konať rýchlo. K tomu má prispieť aj mobilná odberová jednotka,“ dodal Viskupič.

Odbery budú vykonávať dobrovoľníci, zväčša ide o študentov medicíny

Ulož ako PDF
Napísal 5. mája 2020 13:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.