reklama

Dobrá správa pre priaznivcov pohybovej kultúry. Vznikla iniciatíva Tanečný plán pre Trnavu

Divadlo Jána Palárika v Trnave, kultúrne centrum Malý Berlín, Súkromné tanečné konzervatórium Dušana Nebylu a Štúdio tanca a pohybu Alegria sa rozhodli spoločne vytvoriť dlhodobú programovú a vzdelávaciu iniciatívu pod názvom Tanečný plán pre Trnavu. Jej cieľom je bližšie zoznámiť trnavských divákov so súčasným tancom a performatívnym umením.

Pôvodne sa mali aktivity tejto iniciatívy rozbehnúť už začiatkom marca. Nástup epidémie a s ňou spojených opatrení si však rýchlo vyžiadali zrušenie všetkých naplánovaných predstavení i vzdelávacích workshopov.

Viac súčasného tanca bude v Trnave teda od septembra, uviedla marketingová riaditeľka Divadla Jána Palárika (DJP) Lucia Turňová.


Skupina Neskorý zber – Zámerné čakanie

FOTO: Petra K. Adamková (Malý Berlín)

Čo je to súčasný tanec? Ide o rýchlo sa rozvíjajúci divadelný žáner, ktorým sa v zahraničí prezentuje mnoho špičkových súborov a ktorý je veľmi často nositeľom najmodernejších trendov v európskom divadelnom umení.

Na Slovensku sa tento žáner a súbory, ktoré sa mu venujú, pohybujú na okraji oficiálnej scény a zápasia často nielen o zdroje, ale aj o pozornosť širšieho okruhu divákov.

Trnava ako mesto dynamicky sa rozvíjajúcej kultúrnej scény nechce zaostávať za súčasnými trendmi, ale naopak, jeho inštitúcie majú ambíciu strategicky a dlhodobo pracovať na rozvoji diváckeho záujmu smerom k tomu najaktuálnejšiemu, čo súčasné umenie ponúka.

„Tanečný plán pre Trnavu má dve programové línie – prezentačnú a vzdelávaciu. Do divadelných sál DJP a Malého Berlína budú pravidelne pozývané popredné súbory súčasného tanca a performatívneho umenia z domáceho i zahraničného prostredia. Predstavenia budú spojené s diskusiami a ďalšími sprievodnými aktivitami. V rámci vzdelávania bude prebiehať séria workshopov určených pre profesionálov, vrátane študentov a pedagógov, v oblasti súčasného performatívneho umenia. Obdobné aktivity budú určené aj priamo divákom, aby sa mohli so súčasným tancom bližšie zoznámiť,“ priblížila Lucia Turňová.


DJP – Temperamenty (ako sa očesať vo vetre a nezahodiť srdce)

FOTO: Robert Tappert

Ulož ako PDF
Napísal 17. júna 2020 6:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.