reklama

Centrum cirkulárnej ekonomiky vznikne v priemyselnom parku Trnava – Zavar

Jedno z piatich Centier cirkulárnej ekonomiky (CCE), ktoré na Slovensku plánuje realizovať spoločnosť ewia, a. s., vznikne pri Priemyselnom parku Trnava – Zavar. V centre sa v rámci prvej etapy ročne ekologicky zhodnotí 130-tisíc ton odpadu, z ktorého sa časť dotriedi a zvyšok sa premení na teplo a elektrickú energiu. Prácu tu nájde približne 200 stálych zamestnancov. Spoločnosť to oznámila v tlačovej správe 24. júla 2020.

Výstavbu Centier cirkulárnej ekonomiky (CCE) na Slovensku ohlásila spoločnosť ewia, a. s., v roku 2019. Prvé dve z nich budú v okresoch Šaľa a Trnava. Aktuálne investor potvrdil, že s jedno z týchto centier pripravuje v lokalite Priemyselného parku Trnava – Zavar.

„Zvažovali sme viacero alternatív, pre tú, ktorú sme zvolili, hovorí najmä dobrá dostupnosť s výborným dopravným napojením vrátane priľahlej diaľnice a obchvatu, čo je kľúčové z pohľadu logistiky. Veľkou devízou je aj blízkosť priemyselného parku a dostatočná vzdialenosť od najbližších obytných zón,“ povedal Marián Christenko, generálny riaditeľ spoločnosti ewia, a. s.Vizualizácie Centra cirkulárnej ekonomiky

ZDROJ: ewia

Teplo a elektrina pre domácnosti

Vybraný pozemok pre CCE Zavar predstavuje územie určené na priemyselné využitie. Nachádza sa pri Trnave v katastri obce Zavar, približne 3,5 kilometra od najbližšej rezidenčnej zástavby Zavaru.

Trnavský región je jeden z najvhodnejších v rámci Slovenska pre umiestnenie CCE. Spĺňa viacero faktorov, ktoré sú predpokladom úspešného fungovania centra. Tými sú najmä vysoká produkcia komunálneho odpadu (bežný obyvateľ Trnavského kraja produkuje takmer 600 kg odpadu ročne, čo je najviac spomedzi všetkých krajov na Slovensku), kvalitná infraštruktúra a rozvinutá priemyselná činnosť, čo CCE Zavar dáva možnosť slúžiť ako dodávateľ tepla vyrobeného z odpadu popri domácnostiach aj pre susedné výrobné prevádzky. Pri výbere tejto strategickej polohy sa ewia inšpirovala lokáciou viedenského centra Pfaffenau, ktoré má podobné logistické dispozície ako trnavský priemyselný park.

„K týmto faktorom treba ešte priradiť ten najzásadnejší a tým je obmedzená životnosť trnavskej skládky. Dá sa plniť ešte niekoľko rokov, ale nie donekonečna,“ podotkol M. Christenko.

Kapacita CCE Zavar predstavuje 130-tisíc ton odpadu ročne s možnosťou rozšírenia o ďalších 100-tisíc ton v rámci druhej etapy projektu. „Pri takom rýchlom tempe rastu odpadu, aký je teraz v regióne Trnava, a postupnom zatváraní skládok musíme dlhodobo rátať aj s rezervnou kapacitou, inak odpad v roku 2030 nebude mať kto v regióne spracovať,“ vysvetľuje M. Christenko.

Navrhované CCE bude schopné prijať, dotriediť a upraviť jednotlivé zložky komunálneho a priemyselného odpadu a následne ich vyexpedovať na finálne spracovanie podľa princípov cirkulárnej ekonomiky. Veľká časť prijatého odpadu sa tak vráti späť do výroby v podobe druhotných surovín a nahradí tak primárne zdroje v oceliarenskom, sklárskom, papierenskom, potravinárskom, prípadne v stavebnom priemysle.

Z nerecyklovateľného zostatku v kombinácii so zmesovým komunálnym odpadom sa v Zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO) vyrobí teplo a elektrická energia. CCE Zavar bude schopné produkovať teplo a elektrickú energiu flexibilne v rôznom pomere podľa meniacich sa požiadaviek na odber v priebehu roka. Maximálna ročná výroba užitočného tepla môže obslúžiť 2-tisíc domácností, maximálna ročná výroba elektriny pokryje spotrebu 18-tisíc domácností.

Centrum pomôže znížiť objem odpadu na skládkach

Výstavba CCE Zavar v okrese Trnava by mala trvať približne dva roky. Vzhľadom na všetky potrebné povolenia by centrum malo byť uvedené do prevádzky najskôr v roku 2026, teda v čase, keď bude situácia s odpadom v Trnave pravdepodobne ešte komplikovanejšia ako je dnes. CCE pomôže zmeniť aktuálny stav, keď obce v regióne zmesový komunálny odpad takmer výlučne skládkujú.

V prevádzke nájde prácu približne 200 stálych zamestnancov. S ďalšími stovkami nových pracovných miest sa počíta v rámci dodávateľov počas výstavby alebo samotnej prevádzky. Výstavbu CCE s rozpočtom viac ako 120 miliónov eur bude plne financovať akcionár spoločnosti ewia, a. s. – renomovaná investičná spoločnosť WOOD & Company, ktorá je okrem odpadového hospodárstva aktívna aj v zdravotníckej, farmaceutickej, či realitnej oblasti.

(TS)


Pozemok pri PSA na ktorom vyrastie Cestrum cirkulárnej ekonomiky

ZDROJ: ewia

Ulož ako PDF
Napísal 24. júla 2020 7:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Centrum cirkulárnej ekonomiky vznikne v priemyselnom parku Trnava – Zavar”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.