reklama

Poslankyňa obce Zavar reaguje na medializované informácie o plánovanom projekte spoločnosti ewia

Poslankyňa Obecného zastupiteľstva obce Zavar Zuzana Moncmanová reaguje na medializované informácie spoločnosti ewia, a. s., o projekte Centre cirkulárnej ekonomiky (CCE). Spoločnosť oznámila v júli tohto roka v tlačovej správe, že jedno z centier má vzniknúť pri Priemyselnom parku Trnava – Zavar.

Reakciu a vyjadrenie Zuzany Moncmanovej zverejňujeme v plnom znení.

“Vo februári tohto roku vyšiel v regionálnom online týždenníku MY Trnava prvý článok, ktorý informuje o vzniku centra spracovania odpadu v okrese Trnava bez určenia konkrétnej lokality. Hlavnou inšpiráciou je spôsob tzv. energetického zhodnocovania odpadu (okrem iných činností ide v zámere o zneškodňovanie ostatných odpadov v spaľovniach a zariadeniach na spoluspaľovanie odpadov) v krajinách Škandinávie.

Čítajte viac: https://mytrnava.sme.sk/c/22329104/v-okrese-trnava-vznikne-centrum-spracovania-odpadu-inspirovane-skandinaviou.html)”

Vizualizácia: ewia

“V júli bola na portáli trnava-live.sk medializovaná tlačová správa, že zariadenie vznikne v lokalite Priemyselného parku Trnava – Zavar, kde okrem iného autor článku uvádza: ‘Vybraný pozemok pre CCE (podľa autorov zámeru ide o tzv. centrum cirkulárnej ekonomiky) Zavar predstavuje územie určené na priemyselné využitie’.

Práve v uvedenom tvrdení narážame na najvýraznejší rozpor so skutočnosťou.”

Zdroj: obec Zavar

“Podľa dostupných informácií zverejnených na webovom sídle obce Zavar https://www.zavar.sk/zamer-centrum-cirkularnej-ekonomiky-zavar-oznam/mid/422196/.html#m_422196 má spoločnosť ewia CCE2 s. r.o., so sídlom Rastislavova 98, 043 46 Košice, IČO: 52 652 815 ako dcérska spoločnosť akciovej spoločnosti ewia a. s., so sídlom Tomášikova 64, 831 04 Bratislava – mestská časť Nové Mesto, IČO: 52 071 359 zámer vybudovať nový závod – Centrum cirkulárnej ekonomiky v katastrálnom území obce Zavar. Ide konkrétne o parcelu reg. „C“ č. 209/4, resp. aj 209/67 s plochou o celkovej výmere 43.538 m2 (resp. 59.435 m2).

V zmysle Územného plánu obce Zavar, konkrétne zmena z 08/2012 – Priemyselný park Trnava – Zavar sa pôvodná plocha určená na výstavbu Priemyselného parku Trnava – Zavar rozčlenila na tri samostatné zóny. Zmenili a doplnili sa i regulatívy využitia územia podľa súčasných požiadaviek obce pre každú zónu osobitne.

Podľa bodu 2.1.3. opisnej časti územného plánu 08/2012 je Zóna „C“ síce vhodná na výstavbu priemyselného komplexu s nutnosťou dodržania všetkých krajinnoekologických podmienok, s minimalizovaním negatívnych vplyvov na krajinu, avšak ako neprípustné funkcie pre využitie tejto zóny sú určené:

 bývanie
 rekreácia, šport (detské ihriská, športoviská, cyklotrasy, auto-motodrom…)
 základná občianska vybavenosť
 zariadenie verejného stravovania
 ťažký priemysel
 chemický priemysel
 stavebná výroba (výroba stavebných hmôt, dielcov, prefabrikátov…)
 výroba a distribúcia el. energie (solárne, bioplynové a veterné elektrárne)
 spracovanie a zhodnocovanie biologického materiálu, organických surovín a odpadov

 poľnohospodárska výroba (živočíšna produkcia)
 všetky druhy činnosti, ktoré by svojimi negatívnymi vplyvmi priamo či nepriamo obmedzili využitie susedných parciel (zápach, hluk, prašnosť, zvýšený výskyt hlodavcov…).

Územný plán 08/2012 tak vylučuje, aby na spoločnosťou ewia a. s. vybranom pozemku bolo vybudované zariadenie s predmetom činnosti, ktorú uvádza v predloženom zámere. Vedenie obce Zavar na zasadnutí konanom v marci tohto roku vyjadrilo svoj nesúhlas s vybudovaním zariadenia tohto druhu v katastrálnom území obce.

Vzhľadom na vyššie uvedené informácie považujeme za nekorektné uvádzať články s názvami evokujúcimi vybudovanie zariadenia CCE Zavar ako niečo reálne a nezvratné. V médiách prezentované nepresné a vyslovene klamlivé informácie spôsobujú mnohokrát oprávnené pobúrenie obyvateľov, ktorí následne vytvárajú nátlak na čelných predstaviteľov samospráv. Výsledkom rôznych dezinterpretácií, nepochopenia a vplyvu emócií je vznik komunikácie na míle vzdialenej od slušnej, vecnej a konštruktívnej diskusie o problematike odpadového hospodárstva, ktorá sa dotýka každého z nás.”

Zuzana Moncmanová

Ulož ako PDF
Napísal 10. augusta 2020 8:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

15 komentárov pre “Poslankyňa obce Zavar reaguje na medializované informácie o plánovanom projekte spoločnosti ewia”

 1. 1
  Zavarcan83 says:

  P.Moncmanova tymto stanoviskom prave vyzliekla slusivy kabatik obcianskeho aktivizmu a ohlasila kandidaturu na starostku Zavaru…

  BRAVO Zuzana, velmi nenapadne! Mozno sa vam to s podporou FCC aj podari! :-)

  • 1.1
   Typické says:

   Namiesto spoločného cieľa ktorým je spaľovna, sa začínate podozrievať z iných záujmov. Typické slovenské. Kým sa budete škriepiť, kolieska spaľovne sa budú pomaly točiť…

 2. 2
  kandidát says:

  No a čo ? Kandidovať môže každý.
  Ty o tom nerozhoduješ.

  • 2.1
   Zavarcan83 says:

   Nerozhodujem, ale nemozes mi (ked uz si tykame) upriet, aby som na to upozornil. Je to velmi nefer hra, podobne ako u vsetkych obcianskych aktivistoch, ktori sa nimi stavaju len preto, aby obsadili teple fleky v politike.

   A ked sa stanu politikmi ostane po nich iba potopa. Lebo nemaju ziadny plan ani viziu. To je aj pripad p.Moncmanovej.

   A co sa tyka toho FCC, pozorne sledujme jej vyjadrenia k teme spalovne, ktoru Trnava pecie s touto firmou. To este len bude kseft…:-)

   • 2.1.1
    Greyawake says:

    pane, nič z toho, čo píšete, nie je pravda, len konšpirujete, to vy nemáte plán ani víziu.

   • 2.1.2
    Greyawake says:

    Na základe čoho to tvrdíte? Pretože inak je to iba hlúpe osočovanie a ohováranie. Nikdy nemala a nebude mať spomínaná pani ambície vstúpiť do politiky, len chce vec správne riešiť pre ľudí, vám to je asi čudné, že môže dnes ešte taký človek existovať

 3. 3
  Adela says:

  Z uvedených informácii vyplýva že tzv. investori sú buď
  a) – mentálne zaostalí lebo si najprv kúpili pozemok, kde ÚP jasne a zrozumiteľne zakazuje túto činnosť a teraz to tam nasilu tlačia, zavolali si aj Adelu, a predpokladajú že poslanci a občania Zavara nevedia čítať a písať
  alebo
  b) – sú riadne vychcaní a všetko je už nachystané a obehané a beží iba teatro
  zavolali si aj Adelu, chýbali iba lokše a kolotoč

  tipujem bod b)

  • 3.1
   DPH says:

   Musí to byť riadny veľký a dobrí koláč keď je oň taký záujem. V podstate je to postavenie elektrárne ktorá o 100% bude viac zamorovať životné prostredie ako Novácka spaľovňa hnedého uhlia. Na likvidáciu ktorej dostaneme z EÚ peniaze. Máme tu elektráreň aj s dodávkou tepla a aj tak chceme postaviť ďalšiu zdôvodňujúc to moderne, cirkulárna ekonomika. Pre 60 000 mesto chceme postaviť v najúrodnejšej časti Slovenska fabriku pre 700 000 ľudí bez reálneho zhodnotenia jednej z komodít a to tepla. Postaví sa vysoký komín a pri stálom vetre a rozptylových podmienkach to do stavu ohrozujúce život sa dostane za 20 rokov. Kto si už za 20 rokov bude pamätať, kto to postavil a čo sa tu spaľovalo a prečo. Adela zabudla si na kofolu a pivo.

   • 3.1.1
    Bruce says:

    Pojazdný Cirkus Humberto tzv cirkulár in action
    Adela Vinczeová krotila vášne Zavarčanov ( krotitelia duchov )
    https://mytrnava.sme.sk/c/22465048/adela-krotila-vasne-zavarcanov.html
    V septembri príde aj Bruce Willis

    • 3.1.1.1
     Divadelné predstavenie pre aktivistov says:

     Na výzvu aktivistov zvolá starosta stretnutie. Stretnutie moderuje Adela.
     Očami náhodného okoloidúceho je to divadelné predstavenie pána starostu. Nechutné.

     • 3.1.1.1.1
      DPH says:

      Skutočne veľmi dobrí názov ,,Divadelné predstavenie ,, a keď angažovali Adelu predajú aj lístky v predpredaji a budú a abonentky. Pre orientáciu v danej problematike je potrebné si prečítať články, Potrebuje Slovensko nové spaľovne komunálneho odpadu a Cementárne spotrebujú státisíce ton paliva vyrobeného z …. . Potom bude už každému čitateľovi čítajúcemu s porozumením jasné o čo tu ide a kto a koľko tu zarába a na kom !!!!! Veľmi zaujímavá informácia , že Trnavská samospráva má výrobnú linku na výrobu paliva do cementární a tohto paliva na trhu je nedostatok.

 4. 4
  potkan says:

  Na linčánskej okolo kontajnerov :
  Domácich na sídlisku obťažujú potkany, prehrýzli aj káble
  Situácia s hlodavcami na sídlisku Linčianska je vraj už neúnosná.
  Nera to netrápi.
  https://mytrnava.sme.sk/c/22463345/domacich-na-sidlisku-obtazuju-potkany-prehryzli-aj-kable.html
  A to je na linčánskej koľko ton smecí ?

  Ked huknu do Zavara alebo na Trnavskú skládku 250.000 ton ročne do spalovne to bude veselo okolo.

 5. 5
  Mesto says:

  Výstavba spaľovne sa týka aj krajského mesta. Boli na stretnutí aj zástupcovia tohto kráľovského mesta? Alebo im do toho prišlo niečo súrne, ako napríklad fúkanie duší na bicykloch… ?

  • 5.1
   DPH says:

   Táto etapa boja proti spaľovni komunálneho odpadu sa týka firmy Ewia a jej snahy pod pláštikom cirkulárnej ekonomiky vybudovať spaľovňu. Po vyprášení zo Šaľe v roku 2005 na základe protestnej petície to skúšajú ďalej. Trnava je samostatná kapitola našej samosprávy a FCC. Prvý krok snaha o odkúpenie pôdy od Slovenského pozemkového fondu na vybudovanie spaľovne. Separujeme odpad, cenu za zvoz odpadu a jej kalkuláciu nikto nevidel. Keď to človek rozmení na drobné a zhodnotí čo je v trnavskom ponímaní klasický domový odpad tak je to možno 20 – 25 % v zložení separovaného odpadu, papier plast, bio odpad, komunálny odpad. Takže je to klasický podraz spoluobčanov a snaha samosprávy presvečiť nás o svojej snahe ošklbať nás až na holú kožu. Takže Zavarania a ich postoj je náš príklad a potreba zapojiť do diania obce v okruhu 20 km, ktorých sa to bude bezprostredne dotýkať.

  • 5.2
   GK says:

   určite nefúkali duše
   Keby niečo, tak hustili pneumatiky.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.