reklama

Poslankyňa obce Zavar reaguje na medializované informácie o plánovanom projekte spoločnosti ewia

Poslankyňa Obecného zastupiteľstva obce Zavar Zuzana Moncmanová reaguje na medializované informácie spoločnosti ewia, a. s., o projekte Centre cirkulárnej ekonomiky (CCE). Spoločnosť oznámila v júli tohto roka v tlačovej správe, že jedno z centier má vzniknúť pri Priemyselnom parku Trnava – Zavar.

Reakciu a vyjadrenie Zuzany Moncmanovej zverejňujeme v plnom znení.

„Vo februári tohto roku vyšiel v regionálnom online týždenníku MY Trnava prvý článok, ktorý informuje o vzniku centra spracovania odpadu v okrese Trnava bez určenia konkrétnej lokality. Hlavnou inšpiráciou je spôsob tzv. energetického zhodnocovania odpadu (okrem iných činností ide v zámere o zneškodňovanie ostatných odpadov v spaľovniach a zariadeniach na spoluspaľovanie odpadov) v krajinách Škandinávie.

Čítajte viac: https://mytrnava.sme.sk/c/22329104/v-okrese-trnava-vznikne-centrum-spracovania-odpadu-inspirovane-skandinaviou.html)“

Vizualizácia: ewia

„V júli bola na portáli trnava-live.sk medializovaná tlačová správa, že zariadenie vznikne v lokalite Priemyselného parku Trnava – Zavar, kde okrem iného autor článku uvádza: ‚Vybraný pozemok pre CCE (podľa autorov zámeru ide o tzv. centrum cirkulárnej ekonomiky) Zavar predstavuje územie určené na priemyselné využitie‘.

Práve v uvedenom tvrdení narážame na najvýraznejší rozpor so skutočnosťou.“

Zdroj: obec Zavar

„Podľa dostupných informácií zverejnených na webovom sídle obce Zavar https://www.zavar.sk/zamer-centrum-cirkularnej-ekonomiky-zavar-oznam/mid/422196/.html#m_422196 má spoločnosť ewia CCE2 s. r.o., so sídlom Rastislavova 98, 043 46 Košice, IČO: 52 652 815 ako dcérska spoločnosť akciovej spoločnosti ewia a. s., so sídlom Tomášikova 64, 831 04 Bratislava – mestská časť Nové Mesto, IČO: 52 071 359 zámer vybudovať nový závod – Centrum cirkulárnej ekonomiky v katastrálnom území obce Zavar. Ide konkrétne o parcelu reg. „C“ č. 209/4, resp. aj 209/67 s plochou o celkovej výmere 43.538 m2 (resp. 59.435 m2).

V zmysle Územného plánu obce Zavar, konkrétne zmena z 08/2012 – Priemyselný park Trnava – Zavar sa pôvodná plocha určená na výstavbu Priemyselného parku Trnava – Zavar rozčlenila na tri samostatné zóny. Zmenili a doplnili sa i regulatívy využitia územia podľa súčasných požiadaviek obce pre každú zónu osobitne.

Podľa bodu 2.1.3. opisnej časti územného plánu 08/2012 je Zóna „C“ síce vhodná na výstavbu priemyselného komplexu s nutnosťou dodržania všetkých krajinnoekologických podmienok, s minimalizovaním negatívnych vplyvov na krajinu, avšak ako neprípustné funkcie pre využitie tejto zóny sú určené:

 bývanie
 rekreácia, šport (detské ihriská, športoviská, cyklotrasy, auto-motodrom…)
 základná občianska vybavenosť
 zariadenie verejného stravovania
 ťažký priemysel
 chemický priemysel
 stavebná výroba (výroba stavebných hmôt, dielcov, prefabrikátov…)
 výroba a distribúcia el. energie (solárne, bioplynové a veterné elektrárne)
 spracovanie a zhodnocovanie biologického materiálu, organických surovín a odpadov

 poľnohospodárska výroba (živočíšna produkcia)
 všetky druhy činnosti, ktoré by svojimi negatívnymi vplyvmi priamo či nepriamo obmedzili využitie susedných parciel (zápach, hluk, prašnosť, zvýšený výskyt hlodavcov…).

Územný plán 08/2012 tak vylučuje, aby na spoločnosťou ewia a. s. vybranom pozemku bolo vybudované zariadenie s predmetom činnosti, ktorú uvádza v predloženom zámere. Vedenie obce Zavar na zasadnutí konanom v marci tohto roku vyjadrilo svoj nesúhlas s vybudovaním zariadenia tohto druhu v katastrálnom území obce.

Vzhľadom na vyššie uvedené informácie považujeme za nekorektné uvádzať články s názvami evokujúcimi vybudovanie zariadenia CCE Zavar ako niečo reálne a nezvratné. V médiách prezentované nepresné a vyslovene klamlivé informácie spôsobujú mnohokrát oprávnené pobúrenie obyvateľov, ktorí následne vytvárajú nátlak na čelných predstaviteľov samospráv. Výsledkom rôznych dezinterpretácií, nepochopenia a vplyvu emócií je vznik komunikácie na míle vzdialenej od slušnej, vecnej a konštruktívnej diskusie o problematike odpadového hospodárstva, ktorá sa dotýka každého z nás.“

Zuzana Moncmanová

Ulož ako PDF
Napísal 10. augusta 2020 8:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Poslankyňa obce Zavar reaguje na medializované informácie o plánovanom projekte spoločnosti ewia”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.