reklama

Bročka sa vyslovil za energetické zhodnocovanie odpadov. Zariadenia však majú byť v rukách štátu alebo samospráv

Primátor Peter Bročka sa na rokovaní mestského zastupiteľstva vyjadril k téme pripravovaného projektu Centra cirkulárnej ekonomiky spoločnosti ewia, a.s., neďaleko Trnavy.

Poslanec Matej Lančarič na záver rokovania MZ v bode interpelácie položil otázku, či mesto Trnava v procese posudzovania zámeru ako účastník konania zaujalo nejaké stanovisko, a ak áno, tak aké je jeho znenie.

Pripomíname, že spoločnosť ewia ohlásila investíciu do výstavby projektu na zhodnocovanie odpadu, z ktorého sa časť dotriedi a zvyšok sa má premeniť na teplo a elektrickú energiu.

Zámer plánuje umiestniť pri Priemyselnom parku Trnava – Zavar.


Peter Bročka na tlačovej besede, 30. septembra 2020

„Stanovisko a pripomienky k zámeru Centra cirkulárnej ekonomiky zaslal Odbor územného rozvoja a koncepcií. Dali sme si doplniť odborné stanovisko aj externe. Poslali sme niekoľkostranový veľmi podrobne spracovaný dokument. Celý tento materiál je prístupný k nahliadnutiu na našom odbore,“ v krátkosti reagoval na otázku M. Lančariča priamo na zastupiteľstve vedúci Odboru územného rozvoja a koncepcií Ondrej Horváth.

V rámci diskusie vyslovil svoj osobný názor na tému energetického zhodnocovania odpadov aj primátor Peter Bročka.

„Som jednoznačne presvedčený o tom, že bez energetického zhodnocovania odpadov naše odpadové hospodárstvo v prípade zákazu skládkovania totálne skolabuje. Mali by sme využiť financie z európskych fondov, ktoré majú posunúť našu spoločnosť na nejakú novú úroveň. Tieto peniaze by sme mali využiť jednoznačne na to, aby sme vybudovali úplne nový systém pridruženej národnej energetiky a to je štátom a samosprávami vlastnená a kontrolovaná sieť zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov. Štát by mal jednoznačne zabrániť tomu, aby takéto zariadenia vznikli a boli v súkromných rukách. Viedlo by to k absolútne nekontrolovateľnému rastu cien za odpady,“ vyslovil svoj postoj k tejto problematike Bročka.

Ako doplnil, podľa jeho názoru „teraz príde jedinečná šanca chopiť sa tejto témy hneď na začiatku a ísť po vzore severských krajín, kde je bežné, že tieto zariadenia sú vo vlastníctve štátu alebo samospráv“.

Ulož ako PDF
Napísal 30. septembra 2020 12:03. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Bročka sa vyslovil za energetické zhodnocovanie odpadov. Zariadenia však majú byť v rukách štátu alebo samospráv”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.