reklama

Bročka sa vyslovil za energetické zhodnocovanie odpadov. Zariadenia však majú byť v rukách štátu alebo samospráv

Primátor Peter Bročka sa na rokovaní mestského zastupiteľstva vyjadril k téme pripravovaného projektu Centra cirkulárnej ekonomiky spoločnosti ewia, a.s., neďaleko Trnavy.

Poslanec Matej Lančarič na záver rokovania MZ v bode interpelácie položil otázku, či mesto Trnava v procese posudzovania zámeru ako účastník konania zaujalo nejaké stanovisko, a ak áno, tak aké je jeho znenie.

Pripomíname, že spoločnosť ewia ohlásila investíciu do výstavby projektu na zhodnocovanie odpadu, z ktorého sa časť dotriedi a zvyšok sa má premeniť na teplo a elektrickú energiu.

Zámer plánuje umiestniť pri Priemyselnom parku Trnava – Zavar.


Peter Bročka na tlačovej besede, 30. septembra 2020

“Stanovisko a pripomienky k zámeru Centra cirkulárnej ekonomiky zaslal Odbor územného rozvoja a koncepcií. Dali sme si doplniť odborné stanovisko aj externe. Poslali sme niekoľkostranový veľmi podrobne spracovaný dokument. Celý tento materiál je prístupný k nahliadnutiu na našom odbore,” v krátkosti reagoval na otázku M. Lančariča priamo na zastupiteľstve vedúci Odboru územného rozvoja a koncepcií Ondrej Horváth.

V rámci diskusie vyslovil svoj osobný názor na tému energetického zhodnocovania odpadov aj primátor Peter Bročka.

“Som jednoznačne presvedčený o tom, že bez energetického zhodnocovania odpadov naše odpadové hospodárstvo v prípade zákazu skládkovania totálne skolabuje. Mali by sme využiť financie z európskych fondov, ktoré majú posunúť našu spoločnosť na nejakú novú úroveň. Tieto peniaze by sme mali využiť jednoznačne na to, aby sme vybudovali úplne nový systém pridruženej národnej energetiky a to je štátom a samosprávami vlastnená a kontrolovaná sieť zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov. Štát by mal jednoznačne zabrániť tomu, aby takéto zariadenia vznikli a boli v súkromných rukách. Viedlo by to k absolútne nekontrolovateľnému rastu cien za odpady,” vyslovil svoj postoj k tejto problematike Bročka.

Ako doplnil, podľa jeho názoru “teraz príde jedinečná šanca chopiť sa tejto témy hneď na začiatku a ísť po vzore severských krajín, kde je bežné, že tieto zariadenia sú vo vlastníctve štátu alebo samospráv”.

Ulož ako PDF
Napísal 30. septembra 2020 12:03. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

3 komentáre pre “Bročka sa vyslovil za energetické zhodnocovanie odpadov. Zariadenia však majú byť v rukách štátu alebo samospráv”

 1. 1
  Parva Roma says:

  “Zasadanie zastupiteľstva raz za mesiac výrazne zrýchli reakčný čas pri riešení problémov a podnetov občanov a podnikateľov, čím dosiahneme nepochybne rýchlejšie a efektívnejšie výsledky,” tvrdí nezávislý kandidát na primátora Bročka.

  • 1.1
   budíček says:

   Všetko hlavne transparentne.
   Preto nikto z verejnosti ani z poslancov netuší aká bola odpoveď.
   Preto nebola s laickou a odbornou verejnosťou žiadna vôbec žiadna diskusia.
   Preto sa všetko tutle a schováva pod koberec.
   Preto informácie o investícii ktorá ovplyvní Trnavu a okolie na 100 rokov neboli prerokované na profesionálnej úrovni a celé je to v úrovni bicyklov a lavičiek.
   Preto sa zaspatí a leniví novinári o túto extra závažnú tému vôbec nezaujímajú – fotky bábeniec sú super, ale v čom budú žiť a akom prostredí ivestigatívcov nezaujíma a dôležité je hlavne ako hrali Koplotovce a Majcichov a samozrejme kolotoče a lokše – to je press téma v dzezine Trnava.

   • 1.1.1
    sprava says:

    Primátor na sprievodnom foto sa snaží voličov presvedčiť že tie fámy že je zlý ekonóm nie je pravda. Jasne dokumentuje že počítanie na prstoch mu ide. Pán primátor pravda je taká že energetické zhodnocovanie odpadov je to pravé orechové. Tie prípady o riadenie samosprávami alebo štátom je to posledné čo nám chýba. Na verejnosť presiakla správa, kde sa Ján Budaj sťažuje že jeho ministerstvo nevie čo a koľko radioaktívneho materiálu spaľuje štátna firma JAVYS.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.