reklama

Má byť inovatívny, realistický a bez populizmu. Peter Bročka predstavil svoj volebný program

Neskrývať sa za strany, ale robiť maximum pre pozdvihnutie spoločnosti. Nebyť figúrkou, ale lídrom. Vedieť inšpirovať a ísť príkladom. To sú ciele a predstavzatia, s ktorými predstupuje pred Trnavčanov nezávislý kandidát na primátora mesta 32-ročný právnik Peter Bročka.

Kompletný volebný program predstavil na vlastnej stránke www.peterbrocka.sk.

„V mojom programe prevažujú systémové riešenia, ktoré boli a sú úspešné nielen v iných mestách na Slovensku, ale aj v zahraničí. V rámci Trnavy je náš program určite inovatívny, ale pritom realistický, bez megalománie a populizmu,“ skonštatoval.

Bročka sa spolu so svojím tímom snažil zamerať na to, aké konkrétne zmeny, opatrenia a celkové rozhodnutia vyžaduje od samosprávy dnešná spoločnosť.

peter-brocka
Peter Bročka

„Náš program je obrazom toho, ako by mal zástupca občanov nielen konať, ale aj myslieť. Nevidieť v projektoch problémy, ale výzvy. Nečakať na zázraky, ale byť aktívny a hľadať riešenia. Neskrývať sa za strany, ale robiť maximum pre pozdvihnutie spoločnosti. Nebyť figúrkou, ale lídrom. Vedieť inšpirovať a ísť príkladom,“ predstavil svoju predstavu o pôsobení primátora.

Peter Bročka pôsobí v Trnave aktívne niekoľko rokov. Je známy ako organizátor množstva verejnoprospešných akcií, počas ktorých verejnosť dobrovoľníckym spôsobom odstraňuje nedostatky a zlepšuje verejné priestranstvá. V minulosti poukázal aj na netransparentnosť niektorých dlhodobých zmlúv mesta Trnava so súkromnými firmami či podľa jeho názoru na nie celkom zákonný spôsob fungovania správcovskej spoločnosti TT-Komfort.

Občianske združenie Lepšia Trnava, ktoré založil, si na základe zmluvy s mestom adoptovalo parčík na Kalvárii, o ktorý sa stará.

„Transparentnosť, práca v teréne a jasná vízia toho, ako má mesto vyzerať, majú totiž nielen zmysel, ale hlavne prinášajú výsledky. Chcem, aby sa z Trnavy stalo miesto, na ktoré budeme nielen hrdí, ale ktoré bude príkladom pre ostatných,“ hovorí o svojej vízii.

Volebný program

Peter Bročka predstupuje pred voličov spolu s 15 nezávislými kandidátmi, ktorých spájajú aktivity v občianskych združeniach Lepšia Trnava a Trnavská alternatíva, kde pôsobí aj súčasný nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva Matej Lančarič.

Jednotlivé body pomerne rozsiahleho programu, v ktorom ponúka voličom rad riešení a návrhov, zastrešil Bročka do kategórií Otvorené mesto, Podpora generácií, Podpora komunitného života a sídlisk, Bezpečnosť a čistota, Doprava, Kultúra, pamiatky a turizmus, Zeleň, Zdravie, šport a telovýchova a Podpora podnikateľského prostredia.

Z pozície primátora mesta chce Peter Bročka dosiahnuť maximálnu otvorenosť a ústretovosť pri komunikácii s verejnosťou a organizovať pravidelné stretnutia primátora a poslancov s občanmi. Pracovný kalendár primátora má byť podľa jeho názoru verejný, vytvoriť chce aj poradné orgány primátora so zapojením seniorov, mladými ľuďmi, podnikateľmi a občianskymi združeniami.

Bročka prijal deväť opatrení v záujme maximálnej transparentosti fungovania mesta, plánuje realizovať komplexný audit v spoločnostiach ako sú TT-Komfort, .A.S.A. či TT-IT, ako aj na mestskom úrade. Zaviesť plánuje nové štandardy zverejňovania zmluvných vzťahov mesta, zrozumiteľne prezentovať rozpočet a uviesť do života tzv. participatívny rozpočet, kde majú obyvatelia mesta možnosť vo vyššej miere spolurozhodovať o využívaní finančných prostriedkov mesta na konkrétne projekty.

„V odborných komisiách mestského zastupiteľstva musia mať hlavné slovo odborníci v danej oblasti, nie poslanci, ktorí problematike často detailne nerozumejú,“ myslí si a zdôrazňuje, že zasadnutia všetkých komisií musia byť verejné. Zverejňovať plánuje aj zvukové alebo videozáznamy z rokovaní komisií.

Ako primátor spolu s nezávislými kandidátmi chce presadiť bezplatnú právnu pomoc seniorom, finančné a sociálne poradenstvo starším občanom, do života chce uviesť aj Radu starších a Radu mladších ako poradný orgán primátora.

Systémové zmeny chce zaviesť aj v otázkach pôsobenia Výborov mestských častí s cieľom lepšej informovanosti verejnosti, pre každú mestskú časť chce vytvoriť vlastnú interetovú stránku alebo inštitút poslaneckej pohotovosti, kedy jeden deň v týždni bude obyvateľom k dispozícii jeden poslanec.

V oblasti dopravy je pre Bročku témou najmä výrazné zlepšenie a vytvorenie bezpečnejších podmienok pre cyklistov, zavedenie cyklohliadky mestskej polície, spolupráca so zamestnávateľmi v snahe motivovať ľudí, aby využívali alternatívnu dopravu, riešiť chce aj vybudovanie bezpečného prejazdu pre zamestnancov PSA cez železnicu.

Program počíta aj s optimalizáciou liniek MHD, podporou projektu osvetlenia križovatky Zavarská pri obchvate, zvážiť chce možnosti financovania a realizovateľnosti štúdie projektu ďalšieho prejazdu popod železnicu s prepojením Prednádražia a Tulipánu. Mesto by podľa Bročku malo prehodnotiť parkovací systém v celom meste s odborníkmi, posúdiť chce tiež projekt „zelenej vlny“ na svetelných križovatkách.

Mesto Trnava by malo podľa Petra Bročku aktívne spolupracovať s domácou kultúrnou scénou, obnoviť tradície sochárskych diel a inštalácií v parkoch a na verejných priestoroch a položiť základy Mestského kultúrneho centra kvalitnou rekonštrukciou existujúcich mestských priestorov.

Na lepšiu propagáciu kultúrnych podujatí by mala slúžiť aj aplikácia pre smartfóny.

Prehodnotenie aktuálneho modelu údržby zelene, vypracovanie dlhodobej koncepcie budovania a údržby či zavedenie inštitútu profesionálneho ošetrovateľa stromov, mestského záhradníka a správcu mestských parkov chce Bročka dosiahnuť novú kvalitu mestskej zelene. Založiť chce aj mestskú stromovú škôlku, ako aj hľadať možnosti pre rozširovanie parkových a lesoparkových plôch v okrajových častiach mesta.

V oblasti športu Bročka ukazuje na potrebu nového plánu rozvoja Mestského športového areálu Slávia, podporu bežeckých aktivít, postupnú modernizáciu kúpaliska v Kamennom mlyne, plánuje založiť tradíciu Trnavských športových hier či obnoviť mestskú interligu v malom futbale. Formou štipendií chce podporiť talentovaných športovcov.

Komunikáciu s domácim podnikateľským prostredím plánuje zintentívniť vytvorením Trnavského podnikateľského fóra, Bročkov program počíta s podporu start-upov, zasadnutiami zastupiteľstva raz mesačne, aby mesto reagovalo flexibilnejšie.

„Zasadanie zastupiteľstva raz za mesiac výrazne zrýchli reakčný čas pri riešení problémov a podnetov občanov a podnikateľov, čím dosiahneme nepochybne rýchlejšie a efektívnejšie výsledky,“ tvrdí nezávislý kandidát na primátora Bročka.

Kompletný program nájdete na www.peterbrocka.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 30. októbra 2014 8:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Komunálne voľby 2014, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Má byť inovatívny, realistický a bez populizmu. Peter Bročka predstavil svoj volebný program”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.