reklama

Kandidát Peter Ondrejka odprezentoval svoj program: Trnava je malá komunita, naše mesto by mohlo byť ako vyšívané

Nezávislý kandidát na primátora Trnavy Peter Ondrejka, 53-ročný podnikateľ, predstavil svoj volebný program. Štrukturovaný je do piatich bodov – Doprava, Životné prostredie, Sociálna oblasť, kultúra, šport, Bezpečnosť a Modranka.

Ako zdôraznil na úvod svojho stretnutia so zástupcami médií, už veľa rokova sa aktívne a citlivo zaujíma o dianie v meste a nehanbí sa za to, že je silným lokálpatriotom.

„Trápi ma, že aj ľahko riešiteľné veci sa neriešia, alebo riešia veľmi komplikovane. Veľmi ma mrzí, až bolí, aká je súčasná situácia v meste. Nepáči sa mi polárizácia spoločnosti, s akou som sa doteraz ešte nestretol, nepáči sa mi komunikácia mesto – občan. Ak by som uspel, nechcem byť virtuálny primátor, chcem byť riadny primátor, ktorý sa zúčastňuje spoločenských a kultúrnych aktivít, bude v priamom kontakte s obyvateľmi, bude ich počúvať a riešiť ich problémy,“ povedal na úvod Ondrejka.

Ako zdôraznil, svoj program nechce stavať do pozície sľubov. „Budem sa snažiť všetky moje myšlienky pretaviť do reality, nesľubujem. Sú tam rôzne faktory – ekonomická kondícia mesta či chuť poslancov veci riešiť. Mne je absolútne jedno, kto prinesie aký návrh. Pokiaľ je návrh racionálny, je potrebné ho riešiť bez žabomyších vojen, i keď niekedy sa bez toho politika neobíde,“ hovorí.

Osloviť chce všetkých občanov Trnavy, chce byť primátorom všetkých Trnavčanov bez rozdielu. Ako tvrdí, svoj program postavil tak, aby oslovil ľudí všetkých generácií a záujmov.


Peter Ondrejka na tlačovej konferencii

Základnými bodmi volebného programu sú Doprava, Životné prostredie, Sociálna oblasť, kultúra, šport, Bezpečnosť a Modranka. „Prečo som dal Modranku zvlášť? Len z jedného prostého dôvodu: stále mám pocit, že Modranka je akési odstavča Trnavy. Len preto, že je za cestou? Tí ľuďia sa tiež potrebujú dostať do Trnavy, nielen autom, ale aj peši, na bicykli. Je len jediná komunikácia a aj tá je v takom stave, v akom je – neosvetlené provizórium. Aj preto som si vyčlenil v programe Modranku ako samostatný bod,“ ozrejmil.

Doprava

„Je potrebné riešiť problémy v statickej aj dynamickej doprave. Parkovacie miesta riešime často premaľovaním čiar a ich zúžením, ale myslím si, že rozšíriť parkovacie miesta je možné fyzicky aj na sídliskách. Pomôcť dynamickej doprave by mohla aj realizácia nových kruhových križovatiek, napríklad na stanici pri výjazde z parkoviska alebo na križovatke Tamaškovičovej s Bulharskou. Absolútne nefunkčnou sa mi zdá Mestská hromadná doprava – absolútne neplní svoj význam – pretože nefunguje a takto ľudí z áut nedostaneme. Tému MHD konzultujem s odborníkmi, detaily riešení predstavím neskôr. Otázku budovania cyklotrás podporujem, z môjho pohľadu by mohli byť riešené zmysluplnejšie a lepšie na seba nadväzovať. Podporím tiež realizáciu bezpečných 3D priechodov pre chodcov – ide o optický klam, ktorý dokáže vodičov pred priechodom spomaliť. Je to pomerne lacná vec, ktorá sa dá uskutočniť. Zrýchliť dopravu v niektorých častiach by sme dokázali aj pomerne jednoduchými úpravami na cestách, podporím napríklad aj opätovné zobojsmernenie ulíc Hollého a Halenárska,“ zhrnul v kocke základné body na tému doprava Peter Ondrejka.

V závislosti od finančných či technických možností sa bude zasadzovať za výstavbu parkovacích domov. „Je to jedno z možných riešení situácie s parkovaním. Nehovorím, koľko by malo byť parkovacích domov, ale tvrdím, že by sme sa mali pokúsiť riešiť statickú dopravu aj týmto spôsobom,“ upresnil.

Životné prostredie

Hlavnými bodmi v tejto oblasti programu sú deratizácia mesta, čistota mesta, budovanie polopodzemných kontajnerov, revitalizácia vnútroblokov, rozširovanie a starostlivosť o zeleň a budovanie oplotených venčovísk pre psov.

„Po sídliskách nám behajú potkany veľké ako ondatry. Bohužiaľ, je to tak, je to katastrofa. V otázke čistoty mesta – mesto nie je iba Hlavná ulica. Zdá sa mi, že sa nevieme postarať o zeleň, máme burinu po kolená, na sídliskách vidíme často hrubú špinu. Viem si predstaviť vytvorenie nejakého mestského podniku, ktorý by sa 24 hodín denne staral o Trnavu. Nielen o zeleň. Tento rok bolo mesto špinavé ako nikdy. Neporiadok, zarastené kanalizačné zvody. Mestský podnik by sa nonstop staral o čistotu podľa ročných období – v zime odstraňovanie snehu, posýpanie, na jar čistenie po zime, kosenie, hrabanie, hnojenie, na jeseň odpratávanie listov, atď. Nič viac. Možno je to veľká vízia, ale nevidím dôvod, prečo by sa veci nemohli riešiť jednoducho, nie ako teraz. Veď my sme malé mesto, komunita, naše mesto by mohlo byť ako vyšívané,“ prezentoval svoje predstavy.

Sociálna oblasť, kultúra, šport

Tézami v tomto bode, ktoré chce Ondrejka preniesť do skutočnosti, sú rozšírenie ubytovacích kapacít pre seniorov, obnova polikliniky, rozširovanie materských škôl, aktívna podpora športu a kultúry, komunikácia s investormi v snahe o vytváranie nových pracovných miest či iniciatívne sa zasadiť sa o zriadenie Domu Matice slovenskej.

„Mali by sme sa pokúsiť znovu budovať mestské byty pre začínajúce mladé rodiny. Išlo by o štartovacie byty, uchádzači by spĺňali viaceré pevne stanovené podmienky. Dokážu to spraviť malé obce, prečo by sme nemohli aj my?,“ pýta sa.

Ondrejka považuje za potrebné aj zlepšenie komunikácie radnice s investormi. „Nemôžeme klásť odpor investorom, ktorí tu chcú nechať svoje peniaze a vytvárať pracovné miesta. Každé jedno miesto znamená príjem do jednej rodiny – to je potrebné si uvedomiť.“

Presadzuje aj myšlienky prinavrátenia tradičných podujatí akými sú Dobrofest či Trnavská brána na Trojičné námestie, prípadne do domu kultúry.

Bezpečnosť

Vôľa zo strany mesta musí byť podľa Petra Ondrejku aj v otázke riešenia problémov s bezdomovcami. „Vôľa mestskej a štátnej polície, ich súčinnosť, ktorá dnes úplne nefunguje.“

Potrebné je aj skultúrniť prostredie, v ktorom pracujú zamestanci mestskej polície.

Volebný program nezávislého kandidáta obsahuje aj snahu o elimináciu nežiaducich vplyvov na naše mesto zo strany ekonomicky migrujúcich ľudí za prácou z iných krajín.

„Máme tu lacnú pracovnú silu, ktorá nám prináša nejaké veci, ktoré nie sú úplne v súlade s našou krajinou. Sú dva spôsoby – cesta represií, druhá cesta je vytvorenie tlaku na zamestnávateľov, aby trošku zvýšili mzdy našim ľuďom, čím sa eliminuje ekonomická migrácia. Ale je to beh na dlhú trať,“ konštatuje.

Modranka

Pre obyvateľov miestnej časti Modranka chce Ondrejka presadiť v spolupráci so samosprávnym krajom zriadenie ambulancie lekára a lekárne.

Snažiť sa bude o riešenie osvetlenia chodníka pri Trnávke, ktorý vedie do mesta, je potrebné aktívne sa podieľať na vybudovaní protihlukovej steny. „Tu musíme komunikovať, tlačiť, rokovať s kompetentnými. Dokázali do Križovany, Vlčkovce, aj iní. Dá sa to riešiť,“ myslí si.

Nikto podľa Ondrejku doteraz nerieši vznikajúci problém s nedostatkom miesta na cintoríne. „Je potrebné nájsť a vyčleniť pozemok, kde by nový cintorín mal byť.“

Ulož ako PDF
Napísal 19. októbra 2018 0:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, KOMUNÁLNE VOĽBY 2018, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Kandidát Peter Ondrejka odprezentoval svoj program: Trnava je malá komunita, naše mesto by mohlo byť ako vyšívané”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.