reklama

Z marhuľového sadu na 29 hektároch v Špačinciach nebolo nič. Pozemky sú naspäť v rukách štátu, slúžiť budú farmárom

Slovenský pozemkový fond (SPF) získal späť do majetku štátu 29 hektárov ornej pôdy v obci Špačince. Pozemky sa nachádzajú v dotyku rozsiahlej štvrte rodinných domov na okraji obce pri vjazde od Trnavy, len asi päť kilometrov od mesta.

Ako informoval generálny riaditeľ Slovenského pozemkového fondu Ján Marosz na tlačovej besede v Špačinciach, pozemky získal od štátu podnikateľ, ktorý pred asi piatimi rokmi predložil projekt výsadby marhuľového sadu. Hoci stromy už v tomto čase mali byť nielen vysadené, ale už aj prinášať úrodu, na ornej pôde vedľa zastavanej časti obce nie je po mahuľovom sade ani známka.

Podnikateľ kúpil pozemky od štátu za extrémne nízku cenu 0,59 eur za meter štvorcový a SPF tvrdí, že išlo o jasný prípad pripravovaného podvodu, kedy projekt ovocného sadu bol len zámienkou na odkúpenie lukratívnych parciel so snahou predať ich za niekoľkonásobne vyššiu cenu na stavebné pozemky.

„Ide o podvodnú schému, akú sme odhalili napríklad aj vo Vrbovom. Typickým znakom je vymyslený zámer na založenie sadu na pozemkoch hraničiacich s územím určeným na výstavbu, ako aj expresné vybavenie žiadosti na SPF za nízku predajnú cenu,“ priblížil Marosz.


Vľavo generálny riaditeľ SPF Ján Marosz a minister financií Igor Matovič na tlačovej besede v Špačinciach

FOTO: trnava-live.sk

SPF započal pred časom kontroly projektov ovocných sadov schválených bývalými vedeniami fondu, z celkového počtu 47 skontrolovaných zistili, že v 25 prípadov sady neexistujú.

Medzičasom pozemky od predkladateľa projektu marhuľového sadu získali dve súkromné spoločnosti. „Po kontrolách a medializácii prípadu vlastníci pôdy sami ponúkli SPF, že tieto bonitné pozemky vrátia naspäť do vlastníctva štátu za pôvodnú nízku cenu, čo sa aj stalo. Pozemkový fond všetky vrátené pozemky s výmerou vyše 29 hektárov ponúkne v otvorenej súťaži mladým farmárom,“ poznamenal Ján Marosz.

Riaditeľ SPF pripomenul, že v minulosti získavali špekulanti cez fond aj cez inú podvodnú schému – reštitučné nároky. Tento podvod mal fungovať tak, že špekulanti s kontaktami na vedenie SPF našli reštituenta s nárokom na pozemky, ktorý sa nevie domôcť vrátenia svojich parciel. Dohodli sa s ním na zastupovaní pri vysporiadavaní a odkúpení reštitučného nároku, a napokon si vybavili na SPF dohodu o vydaní náhradných pozemkov, ktoré mali omnoho väčšiu hodnotu.

Takto prišiel štát podľa podpredsedu vlády a ministra financií Igora Matoviča o miliardy eur.

Prípad schémy reštitučného nároku riešia zhodou okolností opäť v Špačinciach. „Táto kauza je na súde, momentálne preto bližšie informácie poskytovať nemôžem. Môžem však vyjadriť istú nádej, že obdobne ako prípad marhuľový sad, aj táto kauza by mohla skončiť pre Slovenskú republiku úspešne,“ uviedol Marosz.

Podľa slov ministra financií SPF bola v minulosti inštitúcia, cez ktorú sa podvodníci dostávali k štátnym pozemkom „za babku“.

„To, čo bolo spáchané aj na týchto pozemkoch za nami, je podvod. Namiesto stromov by tieto pozemky zostali v rukách vagabundov. Schémy ovocné sady a reštitučné nároky boli vzorce, ako pracovali. Aj rodinné domy v susednej lokalite stoja na parcelách, ku ktorým sa dostali rôzni ľudia cez SPF a zarobili na tom obrovské peniaze. Teraz, keď tí istí ľudia vidia, že na SPF je konečne riaditeľ, ktorý neprišiel páchať korupciu, ale korupciu odhaľovať, dostali strach a sami sa ponúkli pozemky vrátiť štátu,“ skonštatoval Matovič.

Prípad vrátenia pozemkov v Špačinciach späť do rúk SPF od súkromných vlastníkov je prvým v histórii, a preto ho Igor Matovič ozančil za zatiaľ unikátny. „Konečne, som rád, že ideme touto cestou. Verím, že podobný výsledok dosiahneme aj v iných prípadoch,“ dodalPozemky na okraji Špačiniec, len asi 5 km od Trnavy

FOTO: trnava-live.sk

Ulož ako PDF
Napísal 20. októbra 2022 12:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.