reklama

Štát opätovne získanú pôdu v Špačinciach prenajal mladému farmárovi

Ornú pôdu s výmerou 29 hektárov v Špačinciach bude najbližších 10 rokov obhospodarovať mladý farmár Bohuš Beránek. Pozemok získal vo verejnej súťaži od Slovenského pozemkového fondu (SPF). Parcely sa nachádzajú v dotyku rozsiahlej štvrte rodinných domov na okraji obce pri vjazde od Trnavy, len asi päť kilometrov od mesta.

V minulosti – za bývalého vedenia fondu – ich podozrivým spôsobom získal od štátu podnikateľ, ktorý pred asi piatimi rokmi predložil projekt výsadby marhuľového sadu. Stromy však nikdy nevysadil a skutočným cieľom mala byť podľa generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu Jána Marosza ich predaj s veľkým ziskom na stavebné pozemky.

Podnikateľ kúpil pozemky od štátu za extrémne nízku cenu 0,59 eur za meter štvorcový a SPF tvrdí, že išlo o jasný prípad pripravovaného podvodu, kedy projekt ovocného sadu bol len zámienkou na odkúpenie lukratívnych parciel so snahou predať ich za niekoľkonásobne vyššiu cenu na pozemky pre ďalšiu štvrť rodinných domov.

Dvadsaťdeväťhektárov pôdy sa vrátili do rúk Slovenskej republiky a SPF ich na základe verejnej súťaže prenajme mladému farmárovi Bohušovi Beránkovi. Ako uviedol, v prvom roku hospodárenia vysadí na parcelách sóju, asi hektár z celkovej plochy vyčlení na výsadbu zelených pásov s kvetmi a bylinami pre včely.


Zľava generálny riaditeľ SPF Ján Marosz, farmár Bohuš Beránek a predseda OĽaNO Igor Matovič, ktorý sa prípadu podvodného získania pozemkov venoval niekoľko rokov

FOTO: trnava-live.sk

„Sme hrdí na to, že SPF získal túto pôdu späť do rúk všetkých občanov. Išlo o klientelistický biznis, pozemky získavali na základe schémy spriaznené osoby. Na prípadoch ďalej pracujeme a spolupracujeme s orgánmi činnými v trestnom konaní. Máme za to, že ide o subvenčný podvod. Ako sme sľúbili, spustili sme výberové konanie, do ktorého sa prihlásili šesť záujemcov o pozemky pri Špačinciach. Komisia rozhodla o víťazovi a dnes túto pôdu odovzdávame do rúk mladého farmára,“ povedal na tlačovej besede v piatok 3. marca 2023 priamo pri špačinských parcelách Ján Marosz.

Farmár Bohuš Beránek je pokračovateľom poľnohospodárskej tradície vo svojej rodine, remeslo prevzal po svojom otcovi, ten nadviazal na prácu svojho starého otca. V súčasnosti obrába niekoľko desiatok hektárov pôdy v okolí Trnavy, Hlohovca či Serede.

Pestuje kukuricu, pšenicu, hrach či ďalšie bielkovinové produkty. „Spolupracujeme so včelármi, vysádzame aj lúčne biopásy, ktoré obľubujú práve včely. V Špačinciach vysadíme v tomto roku sóju, zároveň na jednom hektári vytvoríme pestré pásy pre opeľovače,“ priblížil.

Igor Matovič na tlačovej besede pripomenul, že o zvláštnych prevodoch pozemkov v Špačinciach sa dozvedel od občana a postupne a prípadu začal venovať.

„Zainteresované v tom boli osoby blízke ministrom bývalých vlád. Myslím si, že reálne by dokázali len ta týchto 29-hektároch zarobiť 29 miliónov eur pri premene poľnohospodárskej pôdy na stavebné parcely. Cítim veľké zadosťučinenie, že sa tak nestalo. Pôda je opäť v rukách štátu a slúži bohumilému účelu,“ skonštatoval.


Pozemok na okraji Špačiniec, ktorý sa vrátil do rúk štátu

FOTO: trnava-live.sk

Ulož ako PDF
Napísal 3. marca 2023 11:03. Článok je zaradený do rubriky: Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.