reklama

Mesto podpísalo zmluvu so zhotoviteľom komplexnej obnovy prvého z vnútroblokov na Hospodárskej ulici

Mesto Trnava vybralo na základe verejnej súťaže zhotoviteľa stavebných prác rekonštrukcie vnútrobloku na Hospodárskej ulici. Trnavská radnica pred vyše dvomi rokmi ohlásila zámer postupnej obnovy a revitalizácie vnútroblokových priestranstiev na Hospodárskej ulici. Prvý dvor, ktorý sa má dočkať komplexnej zmeny, sa nachádza medzi ulicami Andreja Sládkoviča, Hodžovou a Hospodárskou.

Vo verejnej súťaži, ktorej sa zúčastnili traja uchádzači, uspela s najnižšou ponukou 223-tisíc eur s DPH trnavská spoločnosť INVEX. Predpokladaná hodnota diela bola stanovená na 258-tisíc eur s DPH.

Mesto Trnava a zástupcovia zhotoviteľa podpísali zmluvu o dielo na konci júla 2020. Zo zmluvy vyplýva, že stavebné práce majú byť dokončené do 3 mesiacov, je teda predpoklad, že komplexná obnova vnútrobloku bude hotová v priebehu novembra tohto roka.

Investičná akcia bude financovaná zo zdrojov Európskej únie a čiastočne z mestského rozpočtu.


Ako prvý dostane novú tvár dvor označený písmenom A

Zdroj: Mesto Trnava

Reprofoto: Google Street View

Prostredníctvom rekonštrukcie vnútroblokového priestranstva sa má vytvoriť „kvalitný mestský verejný priestor vo vnútrobloku sídliska s uplatnením ekologických princípov tvorby a ochrany existujúcej zelene, zvýšiť estetickú a pobytovú hodnotu územia, odstrániť nefunkčné a negatívne pôsobiace objekty, skvalitniť a doplniť jestvujúcu infraštruktúru – chodníky pre peších, mobiliár, ihrisko pre mladšiu vekovú kategóriu, verejné osvetlenie, pobytové plochy, vegetačné prvky a podobne“, približuje trnavská radnica.

Projektová dokumentácia počíta s vytvorením multifunkčných plôch s rôznorodým využitím.

Herná zóna pre mladšie deti situovaná vo vnútrobloku je čo najďalej od hlavnej komunikácie, na ktorú nadväzuje pobytový priestor doplnený mobiliárom a pobytovo herným trávnikom.

Dažďová voda z novonavrhovaných spevnených plôch bude zvedená do vsakovacích mís v okolí existujúcich stromov.

Súčasťou stavby budú aj búracie práce jestvujúcich spevnených plôch, ktoré pozostávajú z odstránenia časti spevnených plôch v riešenom území zvyškových spevnených plôch, plochy zámkovej dlažby v miestach pôvodného mobiliáru sušiakov, prachárov, stojiska na kontajnery a pod.

„Vzhľadom na realizáciu rekonštrukcie verejného osvetlenia a z dôvodu opravy tvaru vegetačných plôch bude preskladaná po výkopových prácach dlažba na existujúcom parkovisku a takisto opravená asfaltová časť komunikácie. Búracími prácami v riešenom území sa odstránia aj všetky jestvujúce nevyhovujúce prvky mobiliáru parkové lavičky, odpadkové koše, sušiaky na prádlo a všetky herné prvky. V riešenom území bude vytvorené aj oplotené venčovisko, tzv. psí park,“ približuje projektová dokumentácia.

V rámci rekonštrukcie existujúceho verejného osvetlenia, ako aj doplnenia nového verejného osvetlenia budú v riešenom úseku demontované existujúce stožiare verejného osvetlenia.

Existujúce stojisko na kontajnery bude nahradené stojiskom pre polozapustené kontajnery. Stavebný objekt spevnené plochy rieši rekonštrukciu vybraných jestvujúcich spevnených plôch, vybudovanie plôch pre odstavenie bicyklov a dobudovanie spevnených plôch v okolí herných zón.

Mesto Trnava postupne plánuje postupne obnoviť všetky vnútrobloky v lokalite medzi ulicami Hospodárska a Študentská.

“Cieľom mesta je postupne revitalizovať všetky dvory v obytnom súbore Hospodárska a vytvoriť ucelenú ponuku oddychovo – spoločenských aktivít pre rezidentov všetkých vekových kategórií, s rôznymi záujmami a potrebami. Priestor by mal reflektovať súčasné požiadavky adaptácie mesta na zmeny klímy – požiadavky na manažment dažďovej vody, prírode blízke riešenia a prírode blízku starostlivosť o vegetáciu. Každý dvor bude riešený projekčne a aj rozpočtovo samostatne,” informovala radnica v roku 2018.


Vizualizácia

Zdroj: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 31. júla 2020 7:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto podpísalo zmluvu so zhotoviteľom komplexnej obnovy prvého z vnútroblokov na Hospodárskej ulici”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.